FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğlence-Muhabbet ve Ciddi Konular ·´¯).·´¯) > Uzay ve Doğa > Uzay ve GökyüzüSponsorlu Bağlantılar
   

Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır

Uzay ve Gökyüzü icinde Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır konusu , günümüzde uzayı incelemek için hangi araçlardan yararlanılır - teleskop - uydu araçları - uzay nasıl izlenir - uzayı incelemek için ne gereklidir Uzayda yapılan inceleme ve keşif gezilerine uzay araştırması ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 06-03-2012   #1 (permalink)
Standart Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır

Sponsorlu Bağlantılar


günümüzde uzayı incelemek için hangi araçlardan yararlanılır - teleskop - uydu araçları - uzay nasıl izlenir - uzayı incelemek için ne gereklidir


Uzayda yapılan inceleme ve keşif gezilerine uzay araştırması ya da uzay yolculuğu denir. Dünya atmosferinin sınırları dışında uzanan uzaya uçakla çıkılamaz. Jet yolcu uçakları genellikle atmosferin stratosfer katmanında yerden yaklaşık 12 kilometreye kadar olan yüksekliklerde yol alır; balonlar da yaklaşık 40 kilometreden daha yükseğe çıkamaz. Araştırma uçakları atmosferin uzay sınırlarında uçabilir ama dış uzaya ancak Dünya’dan roketlerle fırlatılan uzay araçlarıyla ulaşılabilir. Bu ancak 1950′lerde başarılmıştır.

Bazı Uzay Terimleri

Bazı “uzay terimleri”nin anlamlarını vererek konuya girmek yararlı olacaktır. Uzay araçlarını fırlatmak için kullanılan roketlere fırlatma araçları denir. Bir roket geriye doğru püskürttüğü sıcak gaz kütlesinin itme kuvvetiyle çalışır; itme kuvveti roketin ileri doğru yol almasını sağlar. Bazı fırlatma araçlarında bu itme kuvveti birkaç bin tona çıkabilir. Roket itmesi için kullanılan yakıt maddeleri ile bu yakıtı yakan oksijene iticiler denir. Yakıt gazyağı gibi bir petrol türevi olabilir; oksijen ise genellikle sıvı haldedir. Fırlatma aracının (yani roketin) hızı kademelendirmelerle artırılabilir; kademelendirme üst üste oturtulmuş ve sırayla ateşlenen birkaç roketi bir arada kullanmak demektir. Her roket kademesindeki yanma sona erince o kademe gruptan ayrılır ve yere düşer

Uzay araştırmaları bilimine astronotik denir. Uzay yolculuğuna katılanlar ise astronot olarak adlandırılır ama Ruslar bunlara kozmonot derler. Fırlatma aracıyla uzaya taşınan yük ise uzay aracı’dır. İçinde mürettebat bulunan araçlar insanlı uzay aracı olarak tanımlanır. İnsansız uzay araçları ise yalnızca aletler radyo donanımları taşır. Mürettebat kabini kapsül ya da modül olarak adlandırılır. İki uzay aracının uzayda buluşup birbiriyle birleşmesine kenetlenme denir. Mekik yeniden kullanılabilen insanlı uzay aracıdır.

Uzay aracının Dünya çevresinde izlediği yol o aracın yörünge’sidir. Dünya çevresinde belirli bir yörüngede dolanan insansız uzay araçları yapma uydu olarak tanımlanır. Ay’a Güneş’e gezegenlere ya da uzayın derinliklerine gönderilen insansız uzay araçlarına sonda denir. Dünya’nın çevresinde bir yörüngede dolanmakta olan ve zaman zaman astronotlarca ziyaret edilen uzay araçları uzay istasyonu olarak adlandırılır.

Teleskop

uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı bir rasathane cihazıdır. 1608 yılında Hans Lippershey (Hollandalı gözlük üreticisi) tarafından icat edilmiş, 1609 yılında Galileo Galilei tarafından ilk defa, gökyüzü gözlemleri yapmakta kullanılmıştır. Uzaydaki cisimlerden yansıyarak veya doğrudan doğruya gelen, gözle görülen ışık, ultraviyole ışınlar, kızılötesi ışınlar, röntgen ışınları, radyo dalgaları gibi her türlü elektromanyetik yayınlar kainat hakkında bilgi toplamak için çok lüzumlu delillerdir. Bu deliller ya klasik manada optik teleskoplarla veya çok daha modern radyo teleskoplarla incelenir.

Teleskop yapı olarak objektif, oküler ve bu mercekleri muhafaza eden bir tüpten meydana gelmiştir. Objektif cinsine göre iki tür teleskop vardır. Uzaydan gelen ışıklar teleskop içinde bir aynaya çarpıp, prizmadan geçtikten sonra göze geliyorsa bu türe yansımalı teleskop denir. Uzaydan gelen ışıklar merceklerden doğrudan geçip göze geliyorsa bu türe de kırılmalı teleskop adı verilir.

Uydu

başka bir gezegenlerin etrafında dönen gök cismi. Yapay uydulardan ayırmak amacıyla doğal uydu veya tabii uydu olarak da adlandırılırlar. Güneş Sistemindeki tüm gezegenler Güneş’in uydusudur. Ay gibi diğer gökcisimleri ise gezegenlerin uydularıdır.
dünya, alıcılar ve özel araçlarda onlara vericileri çevresindeki yörüngesinde. Uydular, roketler, uzay mekiği fırlatma yardımızla ya da taşındı. Dünya’nın yörüngesinin, uzaktan algılama uyduları, haberleşme uyduları, uydu GPS uyduları gibi farklı işlevler binlerce vardır.

Yörünge Araçları
uzay araçlarının içine veya Gökcisimlerinin diğer gezegenlerin yörünge yapmak için gönderilir. Bazen uzak gezegenlere ulaşması yıllar alır. özel kameralar günü, alıcı ve vericiler var.

Açılış Araçları
Yörünge araçları, ancak diğer gezegenlerin keşfi gönderilir. gezegen sol gezegen aracın yörüngeye girdikten sonra, iniş yapmak.

Veri toplama robotları hareket gezegenlerin yüzeyinde Yüzey Araçları Landing. Çeşitli alıcılar ve vericiler onları yer.

insan ve yük taşımada kullanılan uzay araçlarına Uzay mekikleri. Fırlatılarak geri dönüşteyse özel bir iniş yapmak, uzaya gönderdi. uzaydan Dünya gitmek için birçok kez gelebilir. Bazen özel bir bölünme mekik deneyleri yapılır uzay laboratuarı, yerleştirilir çağırdı.

Uzay İstasyonu Uzay istasyonları, içinde insanların yaşayabileceği ve büyük uydular çalıştırın. orada kalmak ve deney ve araştırma yapmak dünyada yörüngeye istasyonu astronotları yerleştirdikten sonra.

Sputnik

uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1957
Ağırlık: 84 kg
Uzay Ajansı: Eski SSCB Uzay Dairesi
Özellikleri: Sputnik 1, dünyanın ilk yapay uydusuydu. , Atmosfer hakkında veri toplamak toprak onları gönderme görevi. Ancak, uydu sinyal gönderebildi sadece 21 gün için.

Mariner 2

uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1962
Ağırlık: 203 kg
Uzay Ajansı: NASA
Özellikleri: Venüs Mariner 2 için uzaya gönderilen gezegenin keşfi, başka bir gezegenden yakınında uçan ilk uzay aracı oldu. Bilgi atmosferi ve Venüs’ün yüzeyinde toplanır. güneş rüzgarının ilk ölçümleri yapılmıştır.

Apollo II iniş araç

uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1969
Ağırlık: 5900 kg
Uzay Ajansı: NASA
Özellikleri: Apollo II seferi, bir Ay’a ilk yolculuğunda uzay iniş insanlı. Dört gün sonra başlatılan, yörüngede bir astronot beklerken, iki astronot bir kapsül içinde aya indi. Ay ve taş örnekleri üzerinde astronotlar 22 saat toplanmıştır.

Salyut 1

uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1971
Ağırlığı: 18.500 kg
Uzay Ajansı: Eski SSCB Uzay Dairesi
Özellikleri: ilk uzay istasyonuydu. Uzunluğu 12 metre, 4.1 metre maksimum genişliği. ve insan vücudunun etkilerini incelemek için uzaydan yer resimleri çizmek için, inşaat, uzun süreli uzay uçuş amacı.

Skaylab uzay istasyonu

uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1973
Ağırlığı: 74.783 kg
Uzay Ajansı: NASA
Özellikleri: uzayda İnsanlar, ağırlıksız ortamda kanıtlamak için uzaya gönderilen uzun bir süre de kalabilirim. Altı yıl çalıştı. Veri güneş ve toprak kaynakları hakkında toplandı.

Viking Lander

uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1975
Ağırlık: 576 kg
Uzay Ajansı: NASA
Özellikleri: uçuşları Viking Mars keşif için planlanan, yörünge aracı ve bir iniş aracı için kullanılan iki araç oluşan her biri.

alıntı

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 22-01-2013   #2 (permalink)
misafir
Standart Cevap: Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır


bu bilgi bana yeterli olmadı daha kolay ve daha çok uzay aracı gerekliydi.ama yinede teşekkürler.bilmediğim bir kaç bilgiyi öğrendim.
  Hızlı Cevap
Alt 19-02-2013   #3 (permalink)
nesibe duman
Talking Cevap: Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır


matematik türkçe hayat bilgisi ni de hiç bilmem çünkü tembelim
  Hızlı Cevap
Alt 23-02-2013   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Exclamation Cevap: Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır


Bana daha fazla araç gerek öğretmen ödev verdi
  Hızlı Cevap
Alt 25-02-2013   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır


ben daha çok araç istiyorum
  Hızlı Cevap
Alt 25-02-2013   #6 (permalink)
Standart Cevap: Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır


Uzayı İncelemek İçin Kullanılan Araçlar

Teleskop
Radyoteleskopları
Elektromanyetik dalgalar
İnsanlı uzay araçları
İnsansız uzay araçları
Yer Çevresinde Yörüngeye Giren Uydular
Kutup Yörüngeli Uydular
Ekvatoral Uydular
Rastgele Uydular
İnsanlı Uydular
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 25-02-2013   #7 (permalink)
kayıtsız üye
Post Cevap: Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır


ben daha çok araç istiyorum
  Hızlı Cevap
Alt 27-02-2013   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Wink Cevap: Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır


yazamadım türkçe kitabındaki yer çok küçük ama yinede saolun yazmak için bu kadar uğraşmışsınız
  Hızlı Cevap
Alt 28-02-2013   #9 (permalink)
kayıtsız üye
Smile Cevap: Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır


ben çok araç isterim yaaaaa
  Hızlı Cevap
Alt 04-03-2013   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır


Ben daha çok araç bekliyordummmmmmmmmm
  Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Uzayı İncelemek için Hangi Araçlar Kullanılıyor? Mavi_inci Uzay ve Gökyüzü 117 16-04-2014 22:30
Uzayı incelemek için hangi araçlardan yararlanılıyor? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 89 10-04-2014 18:25
Uzayı incelemek için kullanılan araçlar nelerdir? misafir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 39 07-03-2014 18:27
Günümüzde Uzayı Araştırmak için Hangi Araçlar Kullanılır? Mavi_inci Uzay ve Gökyüzü 0 17-05-2011 00:49
Uzayı incelemek için hangi araştırmalardan yararlanırız özge çırak Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 10-03-2011 17:19


Saat: 05:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015