Sponsorlu Bağlantılar
   

Coğrafi Keşifler Ne Demektir?

Ülkeler Coğrafyası icinde Coğrafi Keşifler Ne Demektir? konusu , Coğrafi Keşifler Nelerdir Coğrafi Keşifler Coğrafi Keşifler Nedir' Nedir açıklaması En önemli coğrafi keşifler nelerdir? Orta Çagın sonuna kadar Avrupalılaredünyanın pek az yerini tanıyorlardı.Coğrafya bilgisinin artması ve gemicilikteki gelişmeler sonucu ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 16-10-2011   #1 (permalink)
Standart Coğrafi Keşifler Ne Demektir?

Sponsorlu Bağlantılar


Coğrafi Keşifler Nelerdir
Coğrafi Keşifler Coğrafi Keşifler Nedir' Nedir açıklaması
En önemli coğrafi keşifler nelerdir?

Orta Çagın sonuna kadar Avrupalılaredünyanın pek az yerini tanıyorlardı.Coğrafya bilgisinin artması ve gemicilikteki gelişmeler sonucu açık denizlere çıkan Avrupalılaryeni kıtalar ve ülkeler keşfetmeye başladılar.İşte Avrupalıların 15.yüzyılın sonunda başlatıp 16.yüzyıl boyunca da devam ettirdikleri yeni yerler bulma girişimlerine Çografi Keşifler denir. Keşiflerin Nedenleri: Keşiflerin nedenleri arasındadoğu ülkeleriyle doğrudan ticare yapmak için yeni yolların aranması başta gelir.Orta Çağda Doğudan gelen ipekbaharataltınelmasinci gibi değerli mallarAvrupaya iki önemli yoldan ulaşıyordu.Bu yollardan birincisiÇinden başlayıp Karadeniz kıyılarına ulaşan İpek Yoluydu.Bu yol Türklerin elindeydi.

Atlas Okyanusu kıyısındaki bazı limanlar hızla gelişti ve büyük birer ticaret merkezi haline geldi. Coğrafi keşifler sonuçu Amerikada bir çok eski uygarlığın olduğu öğrenildi. Keşfedilen yerlerden bol miktarda Altın ve gümüş gibi değerli madenler ile çeşitli ham maddeler Avrupaya taşındı. Ticaretle uğraşan burjuva sınıfı zenginleşti ve güç kazandı. Burjuvalar soyluların topraklarını satın almaya başladılar. Böylece soylular eski güçlerini ve ayrıcalıklarını kaybettiler. Avrupalı devletler keşfettikleri yerleri egemenliklerine alarak sömürge imparatorluklarını kurdular.

Yapılan En önemli coğrafi keşifler nelerdir?
Ümit Burnu’nun keşfedilmesi ve Hindistan’a ulaşılması
Dünya’nın Çevresinin Dolaşılması
Portekizli Macellan Dünya’nın yuvarlaklığını ispat et mek için sürekli olarak batıya doğru hareket etti. Fili pinler’de hayatını kaybedince bu seyahati yardımcısı Del Kano 1522’de tamamladı. Böylece dünyanın yu varlaklığı ispatlanmış oldu.
Portekizli bir denizci olan Bartelmi Diaz 1 487’de Av rupa için yeni bir ümit kaynağı olan “Ümit Burnu”nu keşfetti. 1497de İtalyan asıllı Portekizli bir denizci olan Vasko dö Gama Hindistan’a ulaşmayı başardı. Böylece Hint ticaret yolu Portekizliler’in eline geçti.
Amerika’nın Keşfedilmesi
İspanyol denizcisi Kristof Kolomb 1492de Hindistan sandığı Amerika kıtasına ulaştı. Fakat buranın yeni bir kıta olduğunu Portekizli denizci Americo Vespuç çi ispatladı ve bu kıtaya “Amerika” adı verildi.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Önemli Çoğrafi Keşifler Nelerdir Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 0 05-07-2012 14:00
Coğrafi Keşifler ve Sonuçları SeLeN Tarihi Bilgiler 0 14-02-2012 19:43
Coğrafi Keşifler Hakkında Bilgiler Eylül Ülkeler Coğrafyası 0 21-10-2011 17:17
Coğrafi Keşifler Ve Sonuçları Nelerdir Eylül Ülkeler Coğrafyası 0 18-10-2011 19:25
Coğrafi Keşifler Nelerdir - Cofrafi Keşifler ve Sonuçları SeLeN Ülkeler Coğrafyası 0 08-10-2010 22:50


Saat: 14:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015