FrmArtuklu

FrmArtuklu (http://www.frmartuklu.net/)
-   Ülkeler Coğrafyası (http://www.frmartuklu.net/ulkeler-cografyasi/)
-   -   Ülkemizde En Çok Hangi Ekonomik Faaliyet Yapılmaktadır (http://www.frmartuklu.net/ulkeler-cografyasi/231193-ulkemizde-en-cok-hangi-ekonomik-faaliyet-yapilmaktadir.html)

Mavi_Sema 01-06-2011 23:02

Ülkemizde En Çok Hangi Ekonomik Faaliyet Yapılmaktadır
 
Türkiyede En Çok Hangi Ekonomik Faaliyet Yapılmaktadır
Ülkemizde hangi Ekonomik Faaliyetler Yapılmaktadır
Ülkemizde yapılan Ekonomik Faaliyeler


Ülkemizde En Çok Hangi Ekonomik Faaliyet Yapılmaktadır

TARIM (TARLA ve BAHÇE KÜLTÜRLERİ)

Tarım, toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla çeşitli ürünler elde etme işine denir. Ülkemiz topraklarının % 36'sı tarım arazisi olarak kullanılır. Ülkemizde çalışan nüfusun yarısına yakını tarımla uğraşmaktadır. Bu yüzden tarım Türkiye ekonomisi için çok önemlidir.
Cumhuriyetin ilk yıllarında tarım ülkemizde daha çok ilkel yöntemlerle yapılıyordu. Makine kullanımı, zararlı böcek ve bitkilerle mücadele, kaliteli tohum kullanımı ve sulama ülkemizde gelişmemişti.
Bu yüzden tarımsal üretim oldukça azdı. Fakat daha sonra yapılan çalışmalar sayesinde tarımımızda önemli gelişmeler olmuştur. Ziraat fakültelerinin açılması, tarım makine ve aletlerinin üretilmesi, yapay gübre ve kaliteli tohum kullanımı ile sulamaya önem verilmesi bu gelişmeye neden olmuştur. Aynı zamanda Devlet Üretme Çiftlikleri, Ziraat Bankası, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kurulması bu gelişmenin diğer nedenleridir. Bunların yanında GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) ta Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin toptan kalkınmasını amaçlayan çok önemli bir projedir. GAP sayesinde tarımsal üretimde büyük artışlar olmaya başlamıştır.

alıntıdır


Saat: 00:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015