Sponsorlu Bağlantılar
   

Ülkemizde Toprak Kayması Hakkında Bilgiler

Ülkeler Coğrafyası icinde Ülkemizde Toprak Kayması Hakkında Bilgiler konusu , Türkiyede Toprak kayması,Türkiyede toprak kaymasının nedenleri,Ülkemizde heyelan bölgeleri,Türkiyede erozyon Toprak kayması, toprak örtüsünün. bulunduğu yerden koparak bir yamaç boyunca kayması ve aşağıda bir yerde birikmesidir. Toprak kaymasına heyelan da denir. ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 10-04-2011   #1 (permalink)
Standart Ülkemizde Toprak Kayması Hakkında Bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar


Türkiyede Toprak kayması,Türkiyede toprak kaymasının nedenleri,Ülkemizde heyelan bölgeleri,Türkiyede erozyonToprak kayması, toprak örtüsünün. bulunduğu yerden koparak bir yamaç boyunca kayması ve aşağıda bir yerde birikmesidir. Toprak kaymasına heyelan da denir. Heyelan, ülkemizde sıkça rastlanan bir afettir.

Yağmur ve kar suları, yamaçları kaplayan toprağın içine sızar. Suyu geçirmeyen bir tabakaya rastlayınca burada birikir. Biriken sular, üstteki toprak tabakasının altında kaygan bir zemin oluşturarak heyelan oluşumuna neden olur. Suyu içine almış, şişmiş ve ağırlığı artmış olanı toprak tabakası belli bir noktadan sonra yavaş yavaş ya da hızla kaymaya başlar. Kayan kitle bazen bir çamur biçiminde, bazen de büyük bir toprak kütlesi halinde yamaç aşağı akar ve bir yerde birikir. Bazen depremler de heyelana neden olabilmektedir.

Heyelan sonucu tarla, bağ, bahçe gibi tarım alanları kum, çakıl, taş vb. ile kaplanır. Heyelanlar can kaybına yol açtığı gibi tarım alanları ve binaların zarar görmesine de neden olur. Kimi zaman da kara ve demir yolları ile köprü ve tünellere zarar verir, ulaşım sistemlerini bozar.

Ülkemizde Heyelanların en sık görüldüğü yer, Doğu Karadeniz bölümüdür. çünkü burada yamaçlar daha dik, yağış miktarı daha fazladır. Ayrıca ülkemizde Heyelan olaylarının en çok görüldüğü dönem, ilkbahardır. Bunun da nedeni, bu mevsimin yurdumuzun birçok yerinde oldukça yağışlı geçmesidir.

Yol yapımı, taş ve maden ocağı açılması, kum vb. inşaat malzemelerinin alınması, yamaçlardaki dengeyi bozmakta ve heyelanlara yol açmaktadır. Bu nedenle dik yamaçlarda, yamacın dengesini bozucu bu tür faaliyetlere izin verilmemelidir. Yamaçlardaki bitki örtüsünün korunması ve çıplak alanların ağaçlandırılması da heyelan oluşumunu büyük ölçüde önler.

Bunlar dışında heyelan tehlikesi olan yerlerde yerleşime izin verilmemelidir. Ayrıca, yol yapımı esnasında, yolun heyelan olabilecek yamaçlardan ve yerlerden geçirilmemesine özen gösterilmelidir.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Doğal Afetler Heyelan (Toprak Kayması) Hakkında Bilgi DeMSaL Doğa ve Bitkiler 0 21-12-2011 04:40
Erezyon Toprak Kayması Hakkında Bilgi Eylül Doğa ve Bitkiler 0 29-10-2011 14:01
Heyelan Toprak Kayması ve Önleme Çalışmaları Hakkında Bilgi SeLeN Doğa ve Bitkiler 0 13-04-2011 22:07
Endonezya'da toprak kayması: 7 ölü KaRDeLeN Yurt Dışı Haberler 0 12-03-2010 10:53
Heyelan ( Toprak Kayması ) Hakkında semyav5mitq Doğa ve Bitkiler 0 08-01-2009 19:13


Saat: 22:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015