Sponsorlu Bağlantılar
   

Türkiye Bitki Dağılışı Haritası

Ülkeler Coğrafyası icinde Türkiye Bitki Dağılışı Haritası konusu , Bitki Coğrafyası haritası - Bitki Coğrafyası Türkiye Bitki coğrafyası bitki türlerinin dünyadaki dağılış biçimleri ile coğrafi özellikler arasındaki ilişkileri araştıran bilim dalı ve Türkiye'deki canlıların dağılışlarını anlamamız için önemli ipuçları ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 22-03-2010   #1 (permalink)
Standart Türkiye Bitki Dağılışı Haritası

Sponsorlu Bağlantılar


Bitki Coğrafyası haritası - Bitki Coğrafyası Türkiye


Bitki coğrafyası bitki türlerinin dünyadaki dağılış biçimleri ile coğrafi özellikler arasındaki ilişkileri araştıran bilim dalı ve Türkiye'deki canlıların dağılışlarını anlamamız için önemli ipuçları veriyor. Bu bilim dalına göre dünya 37 ayrı 'flora bölgesine' ayrılmıştır. Bu sınıflandırmaya göre üç farklı bitki coğrafyası bölgesi Türkiye sınırları içinde buluşur. Türkiye gibi dünyanın çok küçük bir bölümünü kaplayan bir alanda üç ayrı bölgenin buluşması çok nadiren görülen bir durumdur.

Bitkiler besin zincirinin ilk basamağını oluşturduğu ve hayvan türlerinin dağılışı da büyük ölçüde bitkilere bağlı olduğu için bitki coğrafyasından aldığımız bu bilgiler Türkiye'deki hayvanların çeşitliliğini tam olarak kavrayabilmek açısından büyük öneme sahiptir. Türkiye'de buluşan bitki coğrafyası bölgeleri şunlar: İran-Turan Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Avrupa-Sibirya Bölgesi. Bu buluşmanın gerçeğe yansımasını şöyle örnekleyebiliriz:

Sinop'tan güneye doğru yürümeye koyulan biri, yol boyunca ilk önce Fransa'dan Sibirya'ya kadar uzanan bir coğrafyanın doğal özelliklerini görecektir. Orta Karadeniz'deki dağları aşıp Orta Anadolu düzlüğüne yaklaştıkça üstünde yürüdüğü topraklar İran'ın ve Çin'in doğal manzarasında bir alana dönüşecektir. Orta Anadolu düzlüğünü geçip Toros Dağları'nın kuzey yamaçlarını aştıktan sonra ise bu kişi İspanya'dan Filistin'e uzanan Akdeniz bitki coğrafyasının topraklarına ayak basmış olacaktır. Başka bir deyişle kahramanımızın rotası, Kuzey Afrika'dan Sibirya'ya ve Çin'e kadar uzanan bir bölgenin biyolojik çeşitliliğinden parçalar taşımaktadır.

Gerçekten de yeryüzündeki çok az coğrafyada böylesine farklı bir deneyimi yaşamak mümkündür. Bu bitki coğrafyası bölgeleri, "Önemli Doğa Alanları"nın belirlenmesinde kullanılan biyomların tanımlanması açısından da büyük önem taşımaktadır.


Harita jpg olarak küçük gözüktüğü için dosya olarak eklenmiştir.


İNDİR

 

DeMSaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türkiye Haritası (Dilsiz), Boş Türkiye Haritası, İçi Boş Çizilmiş Türkiye Haritası SeLeN Ülkeler Coğrafyası 0 09-08-2011 23:48
Türkiye’nin Bitki Örtüsü ve Dağılışı Mavi_inci Ülkeler Coğrafyası 0 22-04-2011 00:48
Türkiyenin bitki örtüsü dağılışı haritası Mavi_Sema Ülkeler Coğrafyası 0 30-12-2010 19:59
Türkiye'de görülen bitki çeşitlerinin haritası Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 2 30-12-2010 19:57
Türkiye'de Görülen Bitki Çeşitleri Ve Dağılışı DeMSaL Ülkeler Coğrafyası 0 04-04-2010 17:55


Saat: 02:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015