Sponsorlu Bağlantılar
   

Kültürel değerlerimiz nelerdir?

Ülke Kültürleri icinde Kültürel değerlerimiz nelerdir? konusu , Kültürel değerlerimiz nelerdir? 1. Dil: Dil, kültür unsurlarının başında gelir. Çünkü dil olmadan öteki unsurların meydana gelmesi mümkün değildir. Dil bir milletin ses dünyasıdır. Her millet kainatı değişik şekillerde algılamış ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 14-11-2011   #1 (permalink)
Standart Kültürel değerlerimiz nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Kültürel değerlerimiz nelerdir?

1. Dil: Dil, kültür unsurlarının başında gelir. Çünkü dil olmadan öteki unsurların meydana gelmesi mümkün değildir. Dil bir milletin ses dünyasıdır. Her millet kainatı değişik şekillerde algılamış ve yorumlamıştır. Aynı zamanda dil kültüre ait bütün değerleri bünyesinde barındıran bir kültür hazinesidir. Bir dil, onu kullanan milletin kafa yapısını, nasıl düşündüğünü, zihninin nasıl çalıştığını ve mantığını ortaya koyar.2. Din: Kültür unsurları içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Bilhassa eski devirlerde yüzyıllarca bu kültür unsuru ön planda bulunmuş ve öteki kültür unsurlarını gölgede bırakmıştır. Dinin milletler üzerindeki hakimiyeti, imparatorluklardan millî topluluklara geçinceye kadar devam etmiştir. Milliyetçilik çağında milletler imparatorluklardan kopunca dinin fonksiyonu da azalmıştır. Dinin bir millet içerisindeki kültüre etkisi ve kültürün diğer unsurlarının oluşması ve değişmesindeki rolü ise devam etmektedir. Dini bayramlarımız ve törenlerimiz bunun açık örnekleri olarak dikkati çekmektedir.3. Gelenek ve görenek:
Bunlar bir milletin yazılı olmayan veya hepsi yazılı olmayan kanunlarıdır. Yazılı kanunların çoğu gelenek ve göreneklere göre düzenlenmiştir. Kanun, insanın toplum içerisindeki davranışlarını düzenler. İnsanlar bu düzeni asırlar boyunca gelenek ve göreneklerle sağlamışlardır. Fakat günümüzde bile yazılı anayasası bulunmayan ülkeler vardır. Bunlar toplum düzeninin hâlâ gelenek ve göreneklerle sağlamaktadırlar. Aslında kişinin bütün hal ve hareketlerinin yazılı kanunlarla tanzim etmek mümkün değildir. Çünkü yasalar genellikle hakları ve cezaları tayin etmektedir. Oysa insanın toplumda birçok sosyal ilişkileri bulunmaktadır: özür dilemek, selamlaşmak, saygı göstermek, davetlere katılmak, konuşmak, tartışmak, yazmak vs.. Bu davranışlarda nasıl bir usulün gerektiğini kanunlar dğil gelenek ve görenekler tayin eder.4. Sanat: Sanat, bir millet diğer milletlerden ayıran, bir millete has duygu ve zevklerin tezahürü ve şekillenmesidir. O milletin güzeli yaratma ve bulma tarzıdır. İnsanoğlu barınır, beslenir, sosyal ve ruhsal ihtiyaçlarını gidermeye çalışır. Bunları yaparken oyalanmak, ruhunu okşamak, güzeli yakalamak, yeni güzellikler ortaya koymak ister. Bunun sonucunda sanat eseri ortaya çıkar. Her milletin sanat eğilimi ayrı bir özellik taşır. Söz, ses , mekan, renk ışık zevk ve anlayışı farklıdır. Demek ki sanat bir milletin ortak zevkinin ifade edilişidir. Bur kültür unsuru edebiyat, resim, mimarı, heykel vb... gibi kollara ayrılır.5. Dünya görüşü: Dünya görüşü bir milletin başka milletlerden farklı olan hayat felsefesidir. Bir milletin fertleri ortak kültür dolayısıyla tutum, zihniyet ve davranış bakımından çeşitli ortak özellikler gösterirler. Sosyal ve ruhî olaylar karşısında fertlerin bu ortak tutum ve davranışları o milletin dünya görüşünü meydana getirir. Bunun için her millette değerler ve değer yargıları farklıdır. Askerlik, kahramanlık, aşk , madde, namus, temizlik, ahlak, ölüm, eğlence vs. Gibi hayat hadiseleri ve kavramları her millette değişik davranışlarla karşılanır.6. Tarih:
Milleti, dolayısıyla kültürü meydana getiren unsurlardan birisi olan tarih, bir milletin çağlar içindeki yürüyüş ve görünüşüdür. Tarih mazidir, fakat bu mazi bugünün ve dünün fertlerini millet içerisinde birbirine bağlayarak geleceğe taşır. Fertler arasında kader birliği temin eder. Aynı millete mensup insanlar tarih sayesinde akrabalıklarının farkına varabilirler. Tarih bir milletin nereden gelip nereye gittiğini gösteren kültür unsuru olarak, o milletin hayatında önemli bir yer tutar. 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 27-05-2012   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Smile Cevap: Kültürel değerlerimiz nelerdir?


Çok güzel))))))))))))))))))))))) ))))))))))))))))))
  Hızlı Cevap
Alt 30-05-2012   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Kültürel değerlerimiz nelerdir?


teşekkürler kardeş
  Hızlı Cevap
Alt 22-10-2012   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Kültürel değerlerimiz nelerdir?


çok guzellllllllllllllll
  Hızlı Cevap
Alt 31-10-2012   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Kültürel değerlerimiz nelerdir?


güzel D:
  Hızlı Cevap
Alt 22-12-2012   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Kültürel değerlerimiz nelerdir?


mütiş çok işime yaradı
  Hızlı Cevap
Alt 24-12-2012   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Cool Cevap: Kültürel değerlerimiz nelerdir?


güzel nama daha kısa olabilir
  Hızlı Cevap
Alt 08-01-2013   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Kültürel değerlerimiz nelerdir?


güzel ama yazmmaya üşeniyorumm
  Hızlı Cevap
Alt 11-03-2013   #9 (permalink)
kayıtsız üye
Standart Cevap: Kültürel değerlerimiz nelerdir?


güzzzzeeeeeeeeeeeellllllllllll llllllllllllllllllllllllllll
  Hızlı Cevap
Alt 26-03-2013   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Kültürel değerlerimiz nelerdir?


çok güzel ama çok uzun yazmaya üşeneyrom
  Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Milli Kültürel Değerlerimiz Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 3 18-11-2014 18:53
Milli kültürel değerlerimiz nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 05-05-2014 15:43
Kültürel Şok ne demektir - Kültürel Şokun sebepleri nelerdir? SeLeN Konu Dışı Başlıklar 0 11-11-2012 16:12
Dünya Miras Listesinde Yer Alan Doğal Ve Kültürel Değerlerimiz Nelerdir Eylül Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 0 28-10-2011 15:11
Milli Değerlerimiz Nelerdir, Milli Değerlerimiz Nedir Hangileridir? Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 1 26-08-2011 02:14


Saat: 07:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015