Sponsorlu Bağlantılar
   

Arap düğün gelenekleri-Arap evlilik gelenekleri

Ülke Kültürleri icinde Arap düğün gelenekleri-Arap evlilik gelenekleri konusu , Ülkelere Göre Evlilik Gelenekleri arabistan,arapların düğünleri,arapların evlilikleri, Arap düğün gelenekleri-Arap evlilik gelenekleri Kızın karakter ve hüneri araştırılır Araplardaki evlilik sürecinin Anadolunun birçok yöresindeki evliliklerle ortak noktaları çoktur. Önce erkeğin annesi ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 30-05-2011   #1 (permalink)
Standart Arap düğün gelenekleri-Arap evlilik gelenekleri

Sponsorlu Bağlantılar


Ülkelere Göre Evlilik Gelenekleri arabistan,arapların düğünleri,arapların evlilikleri,

Arap düğün gelenekleri-Arap evlilik gelenekleri


Kızın karakter ve hüneri araştırılır

Araplardaki evlilik sürecinin Anadolunun birçok yöresindeki evliliklerle ortak noktaları çoktur. Önce erkeğin annesi veya teyzesi, gidip kızı görürler. Sonra kızın karakteri ve hünerleri çevresinden araştırılır. Kızı istemek konusunda ailenin en yaşlı erkeğinden izin istenir ve ardından ailenin büyükleri kızı istemeye giderler. Birkaç ziyaretten sonra kızın ailesi de uygun görmüşse, nişan yapılır. Bundan sonra yapılacak olan iki tarafın çarşıya gidip altın kesmeleridir. Ailelerin durumuna göre, külfetin büyük çoğunluğu damada ait olmak üzere geline altınlar alınır. Nişan töreni bazen yemekli içkili, bazen sadece aileler arasında olan törenlerdir.

Nişanlılık 6 ayı geçmez

Nişanlılık dönemi bazı yerlerde önceden belirlenir ve altı ayı geçmez. Bazı yörelerde iki-üç yılı da bulabilir. Nişanlılık dönemi boyunca uyulan bazı gelenekler vardır. Damadın ailesi, dönem dönem gelinin ailesini ziyaret eder ve bu ziyaretlerde geline para verilir. Gelin bu paralar ve ailesinin desteğiyle çeyizini tamamlar. Bu süre boyunca hem aileler, hem gelinle damat birbirini tanıma fırsatı bulur. Çiftin anlaşıp anlaşamayacaklarına karar verilir. Bu süre zarfında bir anlaşmazlık olur ve çiftin uyum sağlayamayacaklarına karar verilirse çiftler ayrılır. Bu durumda gelinin kendisine çeyizini hazırlaması için verilen hediyeleri, altın vb. şeyleri iade etmesi adettendir.


3 gün düğün düğün sürer

Nişanlılık normal bir seyir izlerse, sıra düğüne gelir. Düğünlerin dini bayramların hemen öncesine rastlamamasına çalışılır. Düğün töreni yöreden yöreye farklılıklar gösterir. Ayrıca ailelerin maddi durumları da düğünün şeklini belirlemekte önemli bir faktördür. Düğünler geleneksel olarak üç gün sürer. İlk gün bütün mahalle halkı toplanır, yemekler yapılır ve eğlence başlar. Ertesi gün kına yakma günüdür. Kına töreni gelinin evinde olur. Üçüncü gün gelin, eskiden at sırtında, şimdi daha çok otomobille damadın evine getirilir. Üç gün boyunca yenilir, içilir, çalınıp, oynanır. Düğünün sonunda herkes kendi maddi durumuna göre yeni evlilere yardım eder. Verilen hediyeler düğünün sonunda yüksek sesle duyurulur.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hindistan düğün gelenekleri-Hindistan evlilik gelenekleri Mavi_Sema Ülke Kültürleri 0 30-05-2011 13:36
Bursanın düğün adetleri - Bursa düğün gelenekleri Mavi_Sema Bursa Tanıtımı 0 23-01-2011 18:36
Evlilik Gelenekleri - Ülkelerin Evlenme Gelenekleri KaRDeLeN Ülke Kültürleri 0 27-03-2009 10:40
Arap Arabaları .Arap Modifiye Resimleri.Arap Tuning Sanal Tuning Arab UquR Motorlu Araçlar Dünyası 0 11-01-2009 11:43
Arap Ekonomisi De Coktu, Araplar pazar günü çöktü!, Arap Ekonomisinin Son Durumu NeslisH Ekonomi Ve Borsa 0 12-10-2008 17:57


Saat: 09:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015