Sponsorlu Bağlantılar
   

Trabzonun neleri meşhur - Trabzon nesi meşhur

Trabzon Tanıtımı icinde Trabzonun neleri meşhur - Trabzon nesi meşhur konusu , Trabzonun neyi meşhur, Trabzonun nesi meşhur, Trabzonun neyi ünlü, Trabzonun neleri ünlüdür,Trabzonun nereleri ünlüdür, Trabzon deyince akla gelen ilk eserlerden biri Ayasofya müzesidir. Kara Denize karşı kurulu olan müze bir ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 03-04-2011   #1 (permalink)
Standart Trabzonun neleri meşhur - Trabzon nesi meşhur

Sponsorlu Bağlantılar


Trabzonun neyi meşhur, Trabzonun nesi meşhur,
Trabzonun neyi ünlü, Trabzonun neleri ünlüdür,Trabzonun nereleri ünlüdür,


Trabzon deyince akla gelen ilk eserlerden biri Ayasofya müzesidir. Kara Denize karşı kurulu olan müze bir Bizans kilisesidir. Fatih Sultan Mehmet'in Şehri 1461yılında fethetmesinden sonra kilise camiye çevrilmiştir. Yapı 1.Dünya Savaşı sırasında hastane, depo olarak kullanılmış ve tekrar camiye çevrilmiştir. Çok farklı amaçlara hizmet eden bu eser 1964 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır.Şehrin en etkileyici ve en güzel tarihi yapılarında biri de Sümela Manastırı'dır. Maçka ilçesinin Altındere Köyü sınırları içinde sarp bir kayalığa kurulmuş olan Sümela Manastırı Meryem Ana olarak ta anılmaktadır. Manastıra giderken sadece tarihle karşılaşmaz doğayla da bir yandan kucaklaşırsınız. Derenin berrak ve hırçık suyunda başlayan yolcukta yemyeşil ağaçlar karşılar sizi. Arada manastırı da uzaktan görür hayret , merak ve nefes nefese çıkmaya çalışırsınız yamacı. Yol üzerinde kemençe çalan amcaların nameleri eşlik eder size. Veee işte manastır...

Trabzonda Sümela Manastırı'nın yanı sıra Vazelon Manastırı, Kuştul Manastırı, Kızlar Manastırı ve Kaymaklı Manastırı da görülmeye değer muhteşem esrlerdir.Trabzon'un turistik yerlerinde biri de Atatürk köşküdür. Büyük önder Atatürk Trabzon'u üç kez ziyaret etmiştir. 3. ziyaretinde bu köşkte mal varlığını Türk ulusuna armağan etme kararı almıştır. Bilinmeyen bir sebepten dolayı Soğuksu'daki Köşk Türk Ulusuna armağan edilen mal varlığı listesinde yoktu ve ölümünden sonra kız kardeşi Makbule BOYSAN' a kaldı.8 Temmuz 1942'de Trabzon Belediyesi BOYSAN'dan Köşk'ü 10.000 lira karşılığında satın almıştır.aynı yıl Köşk halka açık müze haline dönüştürülmüştür. Atatürk Köşkü Trabzon'a gelen ziyaretçilerin çoğunluğu tarafından ziyaret edilen tarihi bir mekandır.


Şehrin turist çeken merkezlerinden bir kaçı Uzungöl, Sera Gölü ve Çalköy Mağarasıdır. Heyelan set gölü olan Uzungöl doğasıyla insanı büyüler. Çakara ilçesine 19 km uzaklıkta bulunur.


Trabzon'nun taş ve ahşaptan yapılı konak ve evleri de oldukça meşhurdur. Bunaların en etkileyicileri; Çakırağa Konağı, Kundupoğlu Evi, Memişoğlu Konağı, Nemlizade Konağı, Ortahisar evleri, Orta Mahalle evleridir. Yörenin ilgi çeken mimarilerinden biri de tekir olarakta adlandırılan serenderlerdir. Bu mimari tarzı özellikle Şalpazarı ve Beşikdüzünde yaygındır. Dört direk üzerine kurulan yapı ambar olarak kullanılmaktadır.


Trabzon deyince ilk akla gelen şey yaylalardır.
En çok bilinen yaylaları Sultan Murat Yaylası, Sisidağı Yaylası, Kayabaşı Yaylası ve Kadırga yaylasıdır. Bu yaylaların bir çoğunda yılın belli tarihlerinde şenlikler yapılmaktadır.
Meşhur şenliklerin başında kuşkusuz Kadırga Yaylasında yapılan Otçu şenliği gelir. Otçu şenliği Temmuz ayının 3. cuma günü coşkuyla yapılır. Otçu şenliğini bu kadar önemli kılan en önemli özellliği yıllardır bozulmayan köklü kültürüdür.


Bunun en belirgin göstergesi yöresel kıyafetli ağasar kızlarıdır

Trabzon'un en meşhur yemekler mıhlama, karalahana çorbası, yoğurtlu mısır çorbası, sarma, hamsi tava, ısırgan yemeği, keşkek, fasülye kavurması, hamsili pilav, hamsi kuşu, patates haşlaması, galdirik kavurması, baldıran çorbası, sütlü kabak yemeği, turşu çorbası, darı çorbası. Eeeee bu yemekler ekmeksiz yenmez. Meşhur unlu ürünlerimiz; mısır ekmeği, hamsili ekmek, pırasalı ekmek, çörek, gurut, yağlı bişi. Gelelim turşularımıza başta fasülye olmak üzere kiraz turşusu, galdirik turşusu, pazı(pezik) turşusu, taflan turşusu ve mantar turşusu. Görüldüğü gibi Trabzon'un çok sağlıklı bir yemek kültürü var.


Trabzon coğrafyası gereği dağlık ve ormanlarla kaplı bir şehirdir. Bu ormanlarda doğal yaşam devam etmektedir ve içinde binbir çeşit bitki barındırmaktadır. Bu nedenle doğa severlerin büyük ilgisini çekmektedir.


"Horona sormuşlar sen nerlisin. Horon: beni akçabatlı bilirler ama siz beni bir de Ağasarda sorun demiş".Tabiki Trabzon'u Trabzon yapan kemençe ve horonudur.
Horonun da dediği gibi bu halk oyunu Trabzon'un her yerinde oynanır ama Ağasarda bir başkadır. Ağasarlılar bu oyunu daha bir coşkulu ve ahenkle oynarlar. Horonun yanında bir de yeni yeni duyulan kolbastısı vardır bu oyun çok hızlı ve hareketli bir oyundur.


Bir Trabzon erkeğine sorsanız Trabzonun nesi meşhur.Vereceği cevaparın başında Trabzonspor gelir. Süper ligde şampiyon olan 4 takımdan tek anadolu takımıdır. Abdullah, Hami, Şota, Fatih Tekke Trabzonsporla bütünleşmiş efsane futbolcularıdır.


Trabzonun konuşma tarzı, temiz havası, iklimi gibi çabuk değişebilen insanı, kısacası her şeyiyle meşhurdur......

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İzmirin neleri meşhur - İzmir nesi meşhur Mavi_Sema İzmir Tanıtımı 0 29-03-2011 16:11
Aydının neleri meşhur - Aydın nesi meşhur Mavi_Sema Aydın Tanıtımı 0 29-03-2011 16:10
Kastamonunun neleri meşhur - Kastamonu nesi meşhur Mavi_Sema Kastamonu Tanıtımı 0 29-03-2011 16:09
Artvinin neleri meşhur - Artvin nesi meşhur Mavi_Sema Artvin Tanıtımı 0 29-03-2011 16:08
Adananın neleri meşhur - Adana nesi meşhur Mavi_Sema Adana Tanıtımı 0 28-03-2011 23:17


Saat: 03:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015