FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Kültür ve Sanat Bölümü > Tarihi BilgilerSponsorlu Bağlantılar
   

Rönesansın Sebepleri ve Sonuçları Nelerdir

Tarihi Bilgiler icinde Rönesansın Sebepleri ve Sonuçları Nelerdir konusu , Rönesansın Nedenleri ve Sonuçları Kısaca Nedir, Rönesansın Nedenleri ve Sonuçları Maddeler Halinde Özet, Rönesans, Orta çağ dönemi Avrupası için çok önemli bir dönemdir. 14-15. yüzyılda pek çok çeviri yapılmış, İslam ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 08-01-2014   #1 (permalink)
Standart Rönesansın Sebepleri ve Sonuçları Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar


Rönesansın Nedenleri ve Sonuçları Kısaca Nedir,
Rönesansın Nedenleri ve Sonuçları Maddeler Halinde Özet,


Rönesans, Orta çağ dönemi Avrupası için çok önemli bir dönemdir. 14-15. yüzyılda pek çok çeviri yapılmış, İslam düşünür ve bilim adamlarının kaynaklardan fikirler edinilmiş, deneysel çalışmalar hızlanmış, bilimsel düşünce yöntemi benimsenmiş aynı zamanda insanları hep birlikte ele alan hümanizm düşüncesi de yankı bulmuştur. Tüm bu bilimsel gelişmelerin yaygınlaşmasında matbaanın bulunmasının çok önemli payı vardır. Matbaa ile çevirisi yapılan bir eser geniş yayılım alanı bulmuştur. İnsanların birbiriyle paylaşımı artmış, bilinçli toplumun temelleri oluşturulmuştur. Sonuç olarak Rönesans büyük bir değişim dönemidir.

Rönesansın çok çeşitli nedenleri vardır. Öncelikle İstanbul’u Osmanlının fethetmesiyle Avrupalı bilim adamları İtalya’ya göç etmiş ve beyin göçü olmuştur. Bunun yanında bir çok eser çevrilmiş, eski Arap ve Roma eserlerinin Avrupa’da tanınmasına ve okunmasına yol açmıştır. Kuzey Avrupa’dan da Novgord kavimleri medeni olan Avrupa üzerinde kötü etkiler bırakmıştır. Rönesanstan önceki dönemlerde olan coğrafi keşif hareketleri ile yeni topraklar ve madenler bulunmuştur. Bunun sonucunda zengin burjuva kesimi oluşmuş ve güzel sanatlara destek veren daha üst bir sınıf söz konusu olmuştur.

Rönesansın temelinde yeryüzü merak çeken, araştırılması, görülmesi gereken bir yerdir ve insan bünyesinde barındırdığı güç ile büyük adımlar atabilir, başarılara imza atabilir. İnsan her zaman etkin olmalı, hayatında bir amaç peşinde olmalıdır, bu çok onurlu bir harekettir. Ayrıca gerçeği öğrenmek güzeldir bu nedenle gerçek için mücadele edilmelidir. Tüm bu anlayışlara dayanarak ortaya çıkan düşünce bu dünyanın dışında başka dünyaların düşünülmesine gerek olmamasıdır.

Böyle önemli bir hareketin de önemli sonuçları olmuştur. Kiliseye tamamen bağlı durumda olan Avrupa, geri kalmışlığından ve kilisenin dayatmalarından kurtulmuş, modernleşmeye başlamıştır. Kilisenin dayattığı skolastik düşünce hakimiyeti yıkılmış, bunun yerine pozitif bilimlerin önemi artmıştır. Bu düşünsel aktiflik sonucunda insanlar her konuyu sorgulamaya başlamış ve Reform hareketlerinin başlamasında büyük rol oynamıştır. Bilim ve tekniksel ilerlemeler kaydedilmiştir. Sanat ön plana çıkmış ve Avrupa’da sanatla keyif ile ilgilenen Mesen sınıfı oluşmuştur. Din adamlarının sözü geçmemeye başlamış ve bu otorite sarsılması sonucu Avrupa her açıdan gelişmeye başlamıştır.

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
1. Balkan Savaşının sebepleri ve sonuçları nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 16 01-01-2015 14:47
Rönesans Nedir - Rönesansın Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir? SeLeN Tarihi Bilgiler 4 21-04-2014 18:11
Rönesansın Nedenleri Sonuçları nedir Mavi_Sema Tarihi Bilgiler 0 23-05-2011 23:06
Baltalimanı Antlaşmasının Sebepleri ve Sonuçları Nelerdir? Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 15-05-2011 23:13
Rönesansın Nedenleri Sonuçları Hakkında Bilgi Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 09-03-2011 21:37


Saat: 05:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015