FrmArtuklu

FrmArtuklu (http://www.frmartuklu.net/)
-   Tarihi Bilgiler (http://www.frmartuklu.net/tarihi-bilgiler/)
-   -   İpek Yolu Türk Devletlerini Hangi Yönlerden Etkiledi (http://www.frmartuklu.net/tarihi-bilgiler/294684-ipek-yolu-turk-devletlerini-hangi-yonlerden-etkiledi.html)

SeLeN 27-11-2013 17:14

İpek Yolu Türk Devletlerini Hangi Yönlerden Etkiledi
 
İpek Yolu Türk Devletlerini Hangi Yönlerden Etkilemiştir Kısaca

En önemli ticaret yollarından biri olan İpek Yolu, ekonomik çıkarlar nedeniyle türk devletlerinin diğer devletlerle olan ilişkilerinde belirleyici rol oynamıştır. Köktürk Döneminde Batı Köktürk’ü yöneten İstemi Yabgu, Akhunların İpek Yolu’ndaki hakimiyeti üzerine Sasanilerle ittifak yapmış ve baskılarıyla Akhun Devletinin dağılmasına yol açmıştır. Akhun toprakları ise iki devlet arasında paylaşılmıştır.

Bu iki devlet arasındaki ittifak, Sasanilerin İpek Yoluna hakim olmak istemesiyle bozulmuştur. Bu sefer Köktürkler Bizanslılar ile anlaşmaya vararak Sasanilerin yıkılmasına neden olmuşlardır. Tarihteki örneklerinden de anlaşılabileceği gibi İpek Yolu Türklerin diğer devletlerle olan ilişkilerinde belirleyici olmuş ve Türkler bu önemli ekonomik kaynağa her zaman sahip olmak istemişlerdir. İpek Yolu aynı zamanda Türk kültürünün ve biliminin gelişmesine katkıda bulunması açısından da önem arz etmektedir.


Saat: 22:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015