FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Kültür ve Sanat Bölümü > Tarihi BilgilerSponsorlu Bağlantılar
   

İzmir İktisat Kongresi Türk İnkılabına Etkisi

Tarihi Bilgiler icinde İzmir İktisat Kongresi Türk İnkılabına Etkisi konusu , İzmir İktisat Kongresi Türk İnkılabına Etkisi Nedir İzmir İktisat Kongresi Türk İnkılabına Etkisi Bu kongrede alınan kararların çoğu zamanla tatbik edilmişse de, özellikle tarımla ilgili maddeler günümüzde dahi tam anlamıyla ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 20-03-2012   #1 (permalink)
Standart İzmir İktisat Kongresi Türk İnkılabına Etkisi

Sponsorlu Bağlantılar


İzmir İktisat Kongresi Türk İnkılabına Etkisi Nedir
İzmir İktisat Kongresi Türk İnkılabına Etkisi

Bu kongrede alınan kararların çoğu zamanla tatbik edilmişse de, özellikle tarımla ilgili maddeler günümüzde dahi tam anlamıyla amacına ulaştırılamamıştır. Netice itibariyle, İzmir İktisat Kongresi ile başlayan bir fikri gelişmenin oluşması, ekonomik envanterlerin belirlenmesi, model arayışları ve belli ölçüde uygulamaya başlama dönemidir. Bu dönemde ekonominin sahip oldukları ve olmadıkları belirlenmiş, ekonomik hedefler tayin edilmiş, karma ekonomi modelinin temelleri hazırlanmıştır.
İzmir İktisat Kongresinin Etkileri
İktisat kongresinde özel girişimciliğin canlandırılması ve bunun için kredi olanaklarının ve eğitim, ulaştırma, haberleşme gibi alt yapı ve teknik hizmetlerin hükümetçe sağlanması ve iktisadi faaliyetlere etkinlik kazandırılması gibi çeşitli yasal ve kurumsal düzenlemeler ve temenniler öngörerek sona ermiştir.Bütün bu işlemleri her gurup kendi açısından dile getirmiştir. Kısaca iktisat kongresinde Osmanlıdan devir alınan ekonomik yapı, azınlıklar etkisiz duruma getirilecek onaylanıyor ve ekonomik faaliyetlerin etkinlik kazanması için yasal ve kurumsal düzenlemeler öngörülüyordu. Ancak ele alınan sorunların nasıl çözüleceği finansman kaynaklarının nereden sağlanacağı faaliyetlerin hangi öncelik sırasına göre sürdürüleceği gibi konular açıklığa kavuşturulmamıştır. Kongrede alınan karaların himayeci, milliyetçi ve özel teşebbüse dayalı bir kalkınma doğrultusunda olduğunu söylemek mümkündür. Bu kongrede alınan kararların çoğu zamanla tatbik edilmişse de özellikle tarımla ilgili maddeler günümüzde dahi tam anlamıyla amacına ulaştırılamamıştır.

Burada görüldüğü gibi devletlerin yeni Türkiye devletinde devam ettirmek istedikleri ekonomik istifadelerdir. Bu şartları kabul etmediğimiz için yeniden savaş dahi göze alınarak konferansa ara verilmesini Türk hükümeti kabul etmiştir. İşte tam o tarihlerde İzmir iktisat kongresinde yeni Türkiye’nin ekonomik sorunları henüz savaştan çıkan Türk yurdu için başlıca konu oluyor Lozanda devamı istenen kapitülasyonlar ve diğer imtiyazların kabul edilemeyeceği ifade ediliyor. Bu kritik dönemde ekonomik sorunlarını düzenlemek amacıyla kararlar alınan İzmir iktisat kongresinde devlet adamlarımızın cesurane davranışları dikkate değer. Çünkü Türkiye için amaç savaşlardan yorgun çıkan halka ekonomik yön vermek ve harap olan yurdu kalkındırmak ve mamur etmektir. Anadolu kurtuluş hareketinin iktisadi yönünü göstermesi bakımından son derece önemlidir.

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 12-03-2014   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İzmir İktisat Kongresi Türk İnkılabına Etkisi


Aradığım şeyi sonunda buldum çok teşekkür ederim
  Hızlı Cevap
Alt 05-01-2015   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İzmir İktisat Kongresi Türk İnkılabına Etkisi


bunu bilmicek ne var ki yani
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İzmir İktisat Kongresi Neden Yapıldı? Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 20-03-2012 01:18
İzmir İktisat Kongresi - İzmir İktisat Kongresinde Alınan Kararlar SeLeN Tarihi Bilgiler 0 07-03-2012 00:23
17 Şubat 1923 İzmir (Türkiye) İktisat Kongresi Hakkında Bilgi Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 10-01-2012 22:34
İzmir İktisat Kongresi (17 Şubat 1923) Hakkında Bilgi Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 12-06-2011 01:25
İzmir İktisat Kongresi hakkında bilgi Mavi_Sema Tarihi Bilgiler 0 20-02-2011 02:30


Saat: 07:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015