FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Kültür ve Sanat Bölümü > Tarihi BilgilerSponsorlu Bağlantılar
   

Kuva-yı Milliye Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tarihi Bilgiler icinde Kuva-yı Milliye Nedir? Özellikleri Nelerdir? konusu , Kuva-yı Milliye Nedir? Özellikleri Nelerdir? Milli Mücadele Döneminde Kuva-yı Milliye Kuva-yı Milliye kelimesinin günümüz Türkçesi’ndeki karşılığı “Milli Güçler”dir. Kuva-yı Milliye’yi; işgallere karşı halkın harekete geçerek kendi bölgelerini bu işgallerden korumak, ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 16-03-2012   #1 (permalink)
Standart Kuva-yı Milliye Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Kuva-yı Milliye Nedir? Özellikleri Nelerdir? Milli Mücadele Döneminde Kuva-yı Milliye

Kuva-yı Milliye kelimesinin günümüz Türkçesi’ndeki karşılığı “Milli Güçler”dir. Kuva-yı Milliye’yi; işgallere karşı halkın harekete geçerek kendi bölgelerini bu işgallerden korumak, kurtarmak adına yaptıkları savunma hareketi olarak tanımlayabiliriz.

Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılmasının ardından 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşmasının içerdiği ağır koşullar ve ardından itilaf devletlerinin birbiri ardına gelen işgalleri karşısında (Mondros Ateşkes Antlaşması hakkında bilgi için Damat Ferit Paşa’nın başında bulunduğu Osmanlı Hükümeti’nin işgallere tepkisiz kalması sonucunda halk direnişe geçmiş ve kendi bölgelerini işgallerden korumaya çalışmışlardır. Genel olarak düzensiz olan Kuva-yı Milliye birliklerinin oluşmasında Osmanlı Devleti’nin ordularının Mondros Ateşkes Antlaşması gereğince büyük bölümünün terhis edilmiş olması ve işgallere açık hale getirilmesi de etkili olmuştur.

Kuva-yı Milliye birlikleri, özellikle Güney Cephesi’nde Fransızlara karşı (Antep, Urfa, Maraş, Adana savunmaları) savunmalar yapmış, ilk direnişlerini ise yine Güney Cephesi’nde Dörtyol’da Fransızlara karşı göstermişlerdir (19 Aralık 1918). İzmir’in 15 Mayıs 1919′da işgal edilmesinin ardından da Kuva-yı Milliye direnişi resmen başlamıştır.

Kuva-yı Milliye bölgesel ve düzensiz birlikler olması nedeniyle düşmana zarar vererek yavaşlatmayı başarsa da durduramamış, bu nedenle de düzenli ordunun kurulmasına karar verilmiştir. 22 Haziran 1920′de Yunanlıların saldırısıyla Gediz Muharebeleri yapılmış ve Kuva-yı Milliye birlikleri bu savaştan yenik ayrılmıştır. bunun üzerine TBMM, 8 Kasım 1920′de düzenli ordunun kurulmasına karar vermiştir.

Kuva-yı Milliye’nin yerine düzenli ordunun kurulması kararı bazı Kuva-yı Milliyecilerin isyan etmesine sebep olmuştur. Demirci Mehmet Efe ve Çerkes Ethem, düzenli ordunun kurulmasına karşı çıkarak ayaklanan Kuva-yı Milliyecilerdir.

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kuvayi Milliye Nedir - Kuvayi Milliye Özellikleri Nelerdir SeLeN Tarihi Bilgiler 2 22-10-2014 20:43
Kuva-yi Milliye Nedir - Kuva-yi Milliye Hakkında Bilgi Eylül Tarihi Bilgiler 0 20-07-2011 23:39
Kuvayi Milliye hareketleri-Kuva yi Milliye Hareketleri nedir Mavi_Sema Tarihi Bilgiler 0 19-05-2011 14:29
Kuva-yi Milliye Hareketleri Hakkında Bilgi Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 18-05-2011 23:54
Balikesir kuva-yi milliye müzesi ASİ MARDİNLİ Marmara Bölgesi 0 30-03-2009 03:00


Saat: 05:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015