FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Kültür ve Sanat Bölümü > Tarihi BilgilerSponsorlu Bağlantılar
   

Düyun-u Umumiye İdaresinin Osmanlı Ekonomisine Etkileri

Tarihi Bilgiler icinde Düyun-u Umumiye İdaresinin Osmanlı Ekonomisine Etkileri konusu , Düyun-u Umumiye İdaresi Osmanlı Ekonomisini Nasıl Etkilemiştir Düyun-u Umumiye İdaresinin Osmanlı Ekonomisine Etkileri Nedir Düyun-u Umumiye İdaresinin Osmanlı Ekonomisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir Düyun-u Umumiye kurulduğu yıldan itibaren, Osmanlı İmparatorluğu'nun ekonomik ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 08-03-2012   #1 (permalink)
Standart Düyun-u Umumiye İdaresinin Osmanlı Ekonomisine Etkileri

Sponsorlu Bağlantılar


Düyun-u Umumiye İdaresi Osmanlı Ekonomisini Nasıl Etkilemiştir
Düyun-u Umumiye İdaresinin Osmanlı Ekonomisine Etkileri Nedir
Düyun-u Umumiye İdaresinin Osmanlı Ekonomisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir

Düyun-u Umumiye kurulduğu yıldan itibaren, Osmanlı İmparatorluğu'nun ekonomik ve mali yaşamı üzerinde etkili bir rol oynamıştır. Osmanlı İmparatorluğu 1854 yılında dış borçlanmalara başlamış ve 1874 yılına kadar 15 ayrı dış borçlanma yapılmıştır. Bu dönem içinde 239 milyon lira borçlanıldığı halde, hükümetin eline yalnızca 127 milyon lira geçmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu, ilk dış borçlanmasını, Kırım Savaşı sırasında, savaş maliyetlerini karşılamak için gerçekleştirdi. Ancak mali durumu düzelmeyen devlet, savaştan sonra da borç almayı sürdürdü. Bundan sonra da borçlanmayı neredeyse alışkanlık haline getiren Osmanlı İmparatorluğu, yaşadığı her ekonomik sıkıntıda dış borç almaya başladı. Bu borçların verimli kullanılamaması sonucu, kısa sürede, değil borçlar, faizleri bile ödenemez hale gelindi. 1874'te devlet mali iflasın eşiğine geldi ve bir kararname çıkardı. Bu kararnamede, Osmanlı İmparatorluğu vadesi gelen borç taksitinin ancak yarısını ödeyeceğini açıklıyordu. Ancak açıklanan bu söz de yerine getirilemedi. 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Osmanlı yönetimi yeni bir mali bunalıma sürüklendi ve Osmanlı Bankası ile Galata Bankerleri'nden almış olduğu iç borçlarını da ödeyemeyeceğini açıkladı.

Hiçbir borç ödemesini yapamayan Osmanlı İmparatorluğu, sonunda alacaklılarla anlaşma yoluna gitti. Alacaklılarla masaya oturan yaşlı imparatorluk, 1879'da damga, alkollü içki, balık avı, tuz ve tütünden alınan vergi gelirlerini 10 yıl boyunca iç borçlar karşılığı olarak alacaklılara bıraktı. Ancak alacaklı Avrupa devletleri buna tepki gösterdi ve 1881'de damga, alkollü içki, balık avı, tuz, tütün ve ipekten alınan vergilerin tüm geliri iç ve dış borçlara ayrıldı. Bu vergileri toplama ve alacaklılara ödeme görevi de yeni kurulan Düyun-u Umumiye İdaresi’ne verildi. Bu kurum kurulduktan sonra da Osmanlı İmparatorluğu mali sıkıntılar nedeniyle dış borç almak zorunda kaldı.

Lozan Antlaşması ile, Osmanlı İmparatorluğu'nu yarı-sömürge seviyesine indiren bu kurumun vergi gelirlerini denetlemesi sona erdirildi. Sadece borçların alacaklılara paylaştırılması görevini sürdürmeye devam etti.
Bu borçlar, İmparatorluk çöktükten sonra, İmparatorluk topraklarında kurulan devletler ve Türkiye arasında paylaştırıldıysa da en büyük borç yükü Türkiye'ye verilmiştir.

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kapitülasyonların Osmanlı Devletine Etkileri Nelerdir? Mavi_inci Tarihi Bilgiler 1 4 Hafta önce 18:02
Düyun-u Umumiye Hakkında Bilgi Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 29-02-2012 22:27
Kapitülasyonlar ve Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 24-01-2012 00:04
Ahiliğin Osmanlı Kuruluşundaki Etkileri Nelerdir DeMSaL Tarihi Bilgiler 0 10-12-2011 15:52
Düyun-u Umumiye Nedir - Düyun-u Umumiye Hakkında Bilgi Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 17-02-2011 22:07


Saat: 12:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015