FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Kültür ve Sanat Bölümü > Tarihi BilgilerSponsorlu Bağlantılar
   

İlk Türk Devletlerinde Sosyal ve Ekonomik Hayat Hakkında Bilgi

Tarihi Bilgiler icinde İlk Türk Devletlerinde Sosyal ve Ekonomik Hayat Hakkında Bilgi konusu , İlk Türk Devletlerinde Sosyal ve Ekonomik Hayat Hakkında Bilgi İlk Türk Devletlerinde Sosyal ve Ekonomik Hayat Uygurlar'a kadar Türkler tabiat koşullarına bağlı olarak yarı göçebe bir hayat tarzını benimsemişlerdir. Yaylak-kışlak ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 11-04-2011   #1 (permalink)
Standart İlk Türk Devletlerinde Sosyal ve Ekonomik Hayat Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar


İlk Türk Devletlerinde Sosyal ve Ekonomik Hayat Hakkında Bilgi

İlk Türk Devletlerinde Sosyal ve Ekonomik Hayat


Uygurlar'a kadar Türkler tabiat koşullarına bağlı olarak yarı göçebe bir hayat tarzını benimsemişlerdir. Yaylak-kışlak hayatı yaşayan Türkler çadırlarda kalmışlar ve daha çok hayvancılıkla uğraşmışlardır. Yerleşik hayata geçilmesi ölçüsünde çadırlardan vazgeçilmiş ve Uygurlar döneminde iki katlı beyaz badanalı evlerde oturmaya başlamışlardır.

İslamiyet'ten önceki Türk toplumlarında baharın gelişi (Nevruz) bayram havası içinde festivallerle kutlanırdı. Bu festivallerde at yarışları düzenlenir, şarkılar söylenir, kadın ve erkeklerle bir arada yemekler yenilir ve müzik eşliğinde dans edilip eğlenilirdi.
Türkler'de özel mülkiyet hakkı vardı. Bu durum Türkler'de sınıf ayrımının görülmemesinin nedenlerinden biri olmuştur. Ayrıca Türkler'de sosyal alanda kadın-erkek eşitliği uygulanmıştır.

İslam öncesi Türk devletlerinde ekonominin temeli hayvancılık ve ticarete dayanıyordu. At, koyun ve sığır besleyen Türkler komşu ülkelere hayvan satarak ekonomik kazanç sağlamışlardır. Hunlar ve Göktürkler döneminde Çin'e sattıkları mallarının karşılığı olarak Çin'den ipek almışlardır. Çin'den başlayıp Avrupa'ya kadar ulaşan "İpek Yolu"da Türkler için önemli bir gelir kaynağı olmuştur. Türk - Çin sınırındaki kasabalar iki toplum arasında ortak pazar yeri olarak kullanılmıştır. Uygurlar döneminde yerleşik hayata geçiş ve şehirleşme ile birlikte ticaret de gelişmiştir. Ticaret kervanlarının geçtiği yollar "ipek Yolu" olarak isimlendirilmiştir. Türk devletleri Çin, Sasani ve Bizans ile bu ticaret yoluna hakim olabilmek amacıyla mücadele etmişlerdir.

Demircilikte ilerleyen Türkler özellikle yaptıkları at koşum takımlarını ve silahları komşu ülkelere satmışlardır.

İslamiyet'ten önceki Türk devletleri Türgişler'e kadar para yerine daha çok üzeri resmi damgalı ipek paraları kullanmıştır. Türgişler döneminde ise para kullanmaya başlamışlardır.

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Ekonomik Hayat Nasıldı Eylül Tarihi Bilgiler 0 10-10-2011 18:11
İslam Tarihinde Sosyal Hayat Nasıldı - İslam Tarihinde Sosyal Hayat Hakkında Bilgi SeLeN Tarihi Bilgiler 0 11-09-2011 00:50
İslamiyet Öncesinde İlk Türklerde Sosyal Ve Ekonomik Hayat Hakkında Bilgi SeLeN Tarihi Bilgiler 0 17-08-2011 00:29
İlk Türk Devletlerinde Bilim ve Sanat Hakkında Bilgi Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 15-04-2011 23:23
İlk Türk Devletlerinde Kültür ve Medeniyet Hakkında Bilgi Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 11-04-2011 23:32


Saat: 22:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015