FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Kültür ve Sanat Bölümü > Tarihi BilgilerSponsorlu Bağlantılar
   

Anadolu Selçuklularda Sosyal Ve İktisadi Hayat

Tarihi Bilgiler icinde Anadolu Selçuklularda Sosyal Ve İktisadi Hayat konusu , Anadolu Selçuklularında İktisadi ve Sosyal Hayat Anadolu Selçuklu Devletinde Sosyal ve Ekonomik Hayat Anadolu Selçuklu Devleti SOSYAL VE EKONOMİK HAYAT Anadolu ilk olarak birinci Beylikler döneminde Türkleşmeye başladı. Türkleşmenin en ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 24-11-2010   #1 (permalink)
Standart Anadolu Selçuklularda Sosyal Ve İktisadi Hayat

Sponsorlu Bağlantılar


Anadolu Selçuklularında İktisadi ve Sosyal Hayat
Anadolu Selçuklu Devletinde Sosyal ve Ekonomik Hayat
Anadolu Selçuklu Devleti

SOSYAL VE EKONOMİK HAYAT
Anadolu ilk olarak birinci Beylikler döneminde Türkleşmeye başladı. Türkleşmenin en hızlı olduğu dönem ise Anadolu Selçuklu Devleti dönemidir. Bu dönemde Konya, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Niğde önemli birer kültür şehri haline geldi. Orta Asya’da Moğol istilasından kaçan Türkmenler Anadolu’nun bu önemli şehirlerine gelip yerleştiler ve Anadolu’da sosyal ve ekonomik hayatın canlanmasına sebep oldular. Halk şehirliler köylüler ve göçebeler olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır.
Şehirde yaşayan halk içinde en önemli olan sınıf ehli örf denilen devlet görevlileridir. Bunlar tahsildarlar, askerler, asayişçiler, kale erleri ve bölük zabitleri gibi devletin işleyişini sağlayan memurlardır.

Şehir halkı içinde ikinci önemli sınıf ise ehl-i ilim denilen din ve bilim adamlarının oluşturduğu sınıftır. Bunlar, şeyhler, müderrisler, kadılar, imamlar, müezzinler ve medrese öğrencileridir. Şehirlerdeki diğer önemli bir sınıf da esnafların oluşturduğu sınıftır. Esnaf kendi arasında Ahilik teşkilatını kurmuştur.
Ahilik teşkilatı Abbasilerdeki Fütüvvet teşkilatına dayanır. Anadolu’da Ahi teşkilatının kurucusu Ahi Evran’dır. Bu teşkilat esnafın ürettiği malın kalitesini ve fiyatını denetler. Haksız rekabeti engeller, üyelerinin eğitimini sağlar, çıkarlık, kalfalık ve ustalık belgelerini verir, esnaf ve devlet arasındaki ilişkileri düzenler.
Ahi teşkilatı kesinlikle esnafların davalarına bakmaz. Bu görev kadıya aittir.
Ahi teşkilatının şeyhine Ahi Baba denirdi. Şeyhin yardımcısı olan Kethüda ise teşkilata giriş merasimlerini düzenler ve satılan mallar için narh denilen fiyatı tespit ederdi. Her esnaf muhakkak Ahi teşkilatına üye olmak ve bu teşkilatın kurallarına uymak zorundadır.
Halkın ikinci kısmı ise sayıca en fazla olan köylüdür. Köylüler ise genelde tarım ve hayvancılıkla uğraşır ekip biçtikleri iktalı arazilerde ikta sahibinin yönetimi altında yaşarlardı.

Konargöçer göçebeler ise Batı, Güney ve Güneydoğu Anadolu’da hayvancılıkla uğraşırlardı.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Selçuklularda Sosyal Hayat Hakkında Bilgi SeLeN Tarihi Bilgiler 0 19-01-2012 19:11
İslam Tarihinde Sosyal Hayat Nasıldı - İslam Tarihinde Sosyal Hayat Hakkında Bilgi SeLeN Tarihi Bilgiler 0 11-09-2011 00:50
Anadolu Selçuklu Devletinde Sosyal Hayat,Gelenek ve Görenekler Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 08-05-2011 01:25
sosyal ve iktisadi hayat Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 0 23-04-2010 14:49
Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mavi_Sema Üniversiteler 0 15-06-2009 23:06


Saat: 20:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015