Sponsorlu Bağlantılar
   

Hz. Nuh Peygamberin Mucizeleri

Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı icinde Hz. Nuh Peygamberin Mucizeleri konusu , Hz Nuh Peygamberin mucizeleri Hz Nuh un mucizeleri nelerdir Hz Nuh un mucizeleri Her peygamber gibi Nuh aleyhisselamın da mucizeleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: Hz. Nuh’a, kavminden bir kısım kimseler ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 06-07-2011   #1 (permalink)
Standart Hz. Nuh Peygamberin Mucizeleri

Sponsorlu Bağlantılar


Hz Nuh Peygamberin mucizeleri
Hz Nuh un mucizeleri nelerdir
Hz Nuh un mucizeleri


Her peygamber gibi Nuh aleyhisselamın da mucizeleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:
Hz. Nuh’a, kavminden bir kısım kimseler gelip, köylerindeki büyük taşların toprak olmasını teklif etmişlerdi. Hz. Nuh bunun için duâ edince, cenab-ı Hak, Cebrail aleyhisselamı gönderip; “Eliyle taşlara işaret etsin” buyurdu. Hz. Nuh eliyle taşlara işaret edince, bütün taşlar, istisnasız toprak kesildi. Onun bu mucizesi ile oniki kişi imana geldi.
Çocuklarını haber verdi
Hz. Nuh, Allahü teâlânın izni ile, çok uzak olan, gözlerin göremeyeceği şeyleri görerek, haber verirdi. Bu mucizesine sebep şu idi: Bir defasında, çocuklarını kaybeden iki kimse gelerek dediler ki:
- Hak peygamber isen, çocuklarımızın nerede olduklarını haber ver, biz de iman edelim.
Cenab-ı Hak, Cebrail aleyhisselamı gönderip, ona, uzak yerdeki şeyleri görecek göz verdiğini bildirdi. Hz. Nuh, doğu istikametine bakıp, pek uzak bir yerde, çocukların koyun gütmekte olduklarını görüp, haber verdi. Hz. Nuh’un haber verdiği yer çok uzak olduğundan, o kimseler, orayı kolay bulabilmeleri için alamet istediler. Hz. Nuh, filân tepe diye tarif etti. O iki kimse, tarif edilen yere gidip, çocuklarını buldular. Bu mucizeyi görmekle, Hz. Nuh’un hak peygamber olduğunu anlayan o iki kişi, imanla şereflendiler.
Hz. Nuh, mucize olarak, susuz yerlerden su çıkarırdı. Bir defasında kavminden birtakım kimseler, susuz bir yerde yerleşmişlerdi. Bunlar, ziraatçi olduklarından, suya ihtiyaçları vardı. Birgün Hz. Nuh’a gelerek dediler ki:
- Bizim yerleştiğimiz yerde su akıtırsan iman ederiz.
Hz. Nuh duâ edince; “Orada bulunan bir dağa gidip, eliyle işaret edersen, su akacaktır” diye vahiy geldi. Nuh aleyhisselam, bildirilen dağa eliyle işaret edince, dağın eteklerinden billur gibi berrak sular akmaya başladı.
“Gölgelik yapsın!”
Hz. Nuh’un emir ve işaretiyle, ağaçlar kökleriyle birlikte yerinden kalkıp, başka bir yerde dururdu. Bir defasında, Hz. Nuh, kavminden bazı kimselerle sefere çıkmıştı. Bir yerde konakladıklarında, güneşin sıcaklığı kendilerine çok tesir etti. Yanındakiler, Hz. Nuh’a dediler ki:
- Hak peygamber isen, şu karşıda bulunan ağaca emret de, yerinden kalkıp yanımıza gelip, bize gölgelik etsin!
Hz. Nuh buyurdu ki:
- Allahü teâlânın izni ile bunu yaparsam, hakikaten iman eder misiniz?
Bunun üzerine hepsi de; “Evet, iman ederiz” dediler.
Hz. Nuh, bunun için duâ edince, ağaç yerinden ayrılıp, yanlarına geldi. O toplulukta bulunanların hepsi, bunu gördü ve hayretle seyrettiler. Bu mucize ile, o topluluktan sekiz kişi imanla şereflendi. Diğerleri ise; “Bu sihirdir” diyerek küfür ve dalalette ısrar ettiler.
Bulutsuz yağmur yağdırdı
Hz. Nuh’un diğer mucizeleri de şunlardır:
Hz. Nuh bulutsuz olarak yağmur yağdırdı. Rivayet edildiğine göre, kavminden bazı kimseler, Hz. Nuh’a gelerek dediler ki:
- Bir mucize gösterirsen, iman ederiz.
Hz. Nuh da buyurdu ki:
- Nasıl mucize istersiniz?
- Bulut olmadığı hâlde yağmur yağdır.
“Ellerini semaya kaldır!”
Hz. Nuh, bunun için duâ edince, Allahü teâlâ; “Ellerini semaya kaldır” buyurdu. Hz. Nuh emir icabı, ellerini semaya kaldırdı. Kaldırmasıyla birlikte yağmur yağmaya başladı. Aslında, onların böyle mucize istemekten maksatları, mucizeyi görünce iman etmek değildi. Kendi bozuk düşüncelerine göre, Hz. Nuh’tan yapamayacağı, gücünün yetmeyeceği bir şey isteyip, yapamayınca da, güya, birbirlerine; “Bakın! Bu peygamber filan değildir. Hakikaten peygamber olsa mucizeler gösterirdi” diyeceklerdi. Fakat, hakikat, onların kısa görüşleriyle zannettikleri gibi olmuyordu.
Hz. Nuh, kuru bir ağacın meyve vermesi için duâ edince, ağaç hemen yeşillenir, meyve verirdi. Bir defasında, kavmini imana davet ederken, onlar, mucize olmak üzere, daha önce kurumuş olan ağaçları göstererek; “Bunlar meyve versin” dediler. Hz. Nuh, bunun için duâ edince, ne kadar kuru ağaç varsa, hepsi meyve verdi.
Hz. Nuh kum, toprak, kül gibi şeylere duâ edince, Allahü teâlânın izniyle o şeylerin hepsi yiyecek yemek hâline gelirdi.
Hz. Nuh, gemiyi tamamladığında, müşrikler gemiyi yakmak istedikleri hâlde yakamadılar. Cenab-ı Hakkın kudretiyle, Hz. Nuh’un bir mucizesi olarak gemi konuştu. Bu sırada gemiden; “Lâ ilâhe illallah. Ben o gemiyim ki, bana giren kurtulur. Girmeyen helâk olur. Bana ancak ihlas sahibi olanlar biner” diye ses geldi.
Bunun üzerine Nuh aleyhisselam müşriklere buyurdu ki:
- Ne dersiniz? Şimdi bana iman eder misiniz?
Onlar ise; gemiyi yakabilmek için, etrafında çok büyük ateşler yaktıkları hâlde, gemiye bir şey olmamıştı. Bu durum karşısında, Hz. Nuh’a iman edecekleri yerde, kızıp hakarete devam ettiler.
İnsanlar çoğaldı
Hz. Nuh’un duâsı bereketiyle, gemide bulunan müminler karaya çıktıktan sonra, kısa zamanda çoğaldılar.
Hz. Nuh, selametle gemiden indiğinde, mübarek eliyle bir ağaç fidanı dikmişti. Onun bir mucizesi olarak, o fidan biraz sonra, rengi birkaç nevî olan çeşit çeşit meyveler verdi.
Önceden gemiye koymuş oldukları fidanları da dikti. Onlar da kısa zamanda yeşerip meyve verdi. Bunlardan ilkinin zeytin olduğu, “Mektubât-ı Imam-ı Rabbanî”de yazılıdır.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Musa Peygamberin Mucizeleri Nelerdir? Eylül Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 0 18-05-2012 20:08
Hz.Musa Peygamberin Mucizeleri Eylül Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 0 11-01-2012 16:24
Hz.Peygamberin(s.a.v.) Hz.Ali'ye Öğütleri Mavi_inci Peygamber Efendimiz (S.A.V) 0 16-08-2011 10:35
Hz. Nuh Peygamberin Oğulları Mavi_Sema Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 0 06-07-2011 22:58
Hangi Peygamberin Kızısın? - Hangi Peygamberin Kızısın? Dini Hikaye Dine İslami Kıssalar & Hikayeler 0 02-05-2010 09:49


Saat: 14:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015