FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Dini Forum İslam Arşivi·´¯).·´¯) > Peygamberlerimiz > Siyer - Peygamberlerimizin HayatıSponsorlu Bağlantılar
   

Peygamberlerin İnsanlar Arasından Seçilmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı icinde Peygamberlerin İnsanlar Arasından Seçilmesinin Nedenleri Nelerdir ? konusu , Peygamberlerin İnsanlar Arasından Seçilmesinin Nedenleri Nelerdir ? Allah insanlara olan ilgi ve sevgisinin bir sonucu olarak peygamberler göndermiştir Allah, insanı üstün ve değerli bir varlık olarak yaratmış, ona akıl, irade, ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 23-02-2011   #1 (permalink)
Standart Peygamberlerin İnsanlar Arasından Seçilmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Sponsorlu Bağlantılar


Peygamberlerin İnsanlar Arasından Seçilmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Allah insanlara olan ilgi ve sevgisinin bir sonucu olarak peygamberler göndermiştir

Allah, insanı üstün ve değerli bir varlık olarak yaratmış, ona akıl, irade, düşünme gibi özellikler vermiştir. Kullarına en doğru ve en güzel yolu bildirmek üzere içlerinden peygamberler göndermiştir. Böylece insanları yalnız ve başıboş bırakmamış, tarih boyunca sürekli yardımda bulunmuştur. Bu durum Allah’ın kullarına ilgi gösterdiğini, onları sevdiğini ve onlara merhametli olduğunu gösterir.
Peygamberler insanlar arasından Allah tarafından seçilir

Peygamberler Allah tarafından insanlar arasından seçilir. Bu nedenle peygamberlik çalışıp kazanmakla elde edilmez. Kur’an’da bu durum şöyle açıklanmaktadır: “… Allah peygamberliğini vereceği kimseyi daha iyi bilir...” (En’am suresi, ayet 124)

Peygamberler de bizim gibi birer insandır


Peygamberler insanlarla aynı ortamda doğup büyürler. Mensubu bulunduğu milletin herhangi bir ailesi içinde çıkıp yetişirler. Herkes gibi yer içer, sevinir ve üzülür, gezer ve çalışırlar. Bu durum Kur’an’da şöyle belirtilmektedir: “Biz onları (peygamberleri)yemek yemeyen ceset(ler) yapmadık. (onlar) ölümsüz de değillerdir” (Enbiya suresi, ayet 8)
Peygamberler insanlardan farklı olarak Allah’tan vahiy alırlar. Konu ile ilgili olarak Yüce Allah Kur’da şöyle buyurmaktadır: “De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Fakat bana ilahınızın yalnızca tek bir ilah olduğu vahyediliyor. Artık ona yönelin ve ondan bağışlanma dileyin” (Fussilet suresi, ayet 6)
Peygamberlerin insanlardan seçilmesinin nedenleri


1.Peygamberlerin insanlardan seçilmesi vahyin anlaşılmasını kolaylaştırmıştır
Peygamberlerin insanlardan seçilmesi, vahyin insanlar tarafından anlaşılmasında, kabul edilmesinde ve uygulanmasında büyük kolaylıklar sağlamıştır. Çünkü peygamberler içinde yaşadıkları toplumun problemlerini çok iyi bilen insanlardır. Onlar Allah’tan aldığı vahiy doğrultusunda toplumun problemlerine çözüm yolları öremişler ve bu konuda onlara önderlik etmişlerdir.
Peygamberler Allah’tan aldığı vahyi, içinde yaşadığı halkın konuştuğu dile ile insanlara anlatmışlardır. Bu durum toplumla aralarındaki iletişim sorununu ortadan kaldırmıştır. Konu ile ilgili olarak Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “Kendilerine (doğruları) açıkça anlatılabilmesi için, her peygamberi yalnız kendi halkının diliyle gönderdik” (İbrahim suresi, ayet 4) Eğer Allah başka varlıklar aracılığı ile mesajlarını göndermiş olsaydı insanlar onlarla iletişim kurmakta zorlanabilirlerdi.

2.Peygamberlerin insanlardan seçilmesinin nedenlerin biri insanlara örneklik yapacak kişinin yine insan olmasıdır.

İnsan ancak kendisi gibi bir insanı örnek alabilir. Bu nedenle peygamberler insanlara örnek olsunlar diye Allah tarafından seçilmişlerdir. Peygamberler, sadece Allah’tan aldığı buyruk ve yasakları iletmekle kalmazlar. Aynı zamanda insanlara önderlik eder, rehberlik yapar ve örnek olurlar. Onlar, erdemli ve onurlu bir hayatın nasıl yaşanacağını bizzat yaşayarak göstermişlerdir. Allah’ın dinini insanlara tanıtmışlar, Allah sevgisini, ahiret sorumluluğunu, doğruluk ve adaleti, birlikte mutlu yaşamayı öğretmişlerdir. Bu bakımdan insanlık tarihi peygamberlere minnet borçludur.

3.Peygamberlerin insanlardan seçilmesi, Allah’ın insana verdiği değeri gösterir.
Peygamberlerin insanlardan seçilmesinin nedenlerinden biri de insanın evrenin en üstün ve en değerli varlığı olmasıdır. Çünkü insan akıllı, düşünen ve irade sahibi, bir varlıktır. Bu nedenle evrende insandan daha üstün bir varlık yoktur. Allah değer verdiği insana mesajlarını insanlar arasından seçtiği kişiler aracılığı ile göndermiştir.

Peygamberin insan olmalarına inanmak istemeyenlere Kur’an’ın cevabı ne olmuştur?

İnsanlar peygamberlerin kendileri gibi bir insan olmalarını anlamakta zorluk çekmiş ve onlara inanmak istememişlerdir. Yüce Allah Kur’an’da onlara şöyle cevap vermiştir:: “Eğer yeryüzünde melekler olsaydı, elbette onlara… peygamber olarak melek gönderirdik” (İsra suresi, ayet 95)


Kur’an’da inanmayanların peygamberlerin melek olması ile ilgili isteklerde bulunmalarına karşı Peygamberimizin şöyle cevap vermesini istemiştir: “Güç ve yüceliğinde sınırsız olan Rabbimdir. Ben yalnızca peygamber olarak gönderilmiş bir insanım” ( İsra suresi, ayet 93)
(Anlatım: Osman Ay)

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 30-09-2012   #2 (permalink)
nasfb
Standart Cevap: Peygamberlerin İnsanlar Arasından Seçilmesinin Nedenleri Nelerdir ?


biraz kısa olsaydı işime yarardı ama yinede tesekkürler fakat yukarıdaki Google Reklamlarındaki allah yoktur hiç hoşuma gitmedi kim o sayfayı tıklarsa kötülük onu kovalasın
  Hızlı Cevap
Alt 18-09-2013   #3 (permalink)
kayıtsız üye
Standart Cevap: Peygamberlerin İnsanlar Arasından Seçilmesinin Nedenleri Nelerdir ?


iyi ama biraz uzun teşekkürler
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri Nedir Eylül Dini Sorular ve Cevaplar 0 18-02-2012 13:21
Peygamberlerin sıfatları nelerdir Eylül Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 0 12-12-2011 19:49
Peygamberlerin nitelikleri nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 13-10-2011 17:13
Peygamberler Niçin İnsanlar Arasından Seçilmiş? Mavi_inci Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 0 10-09-2011 18:09
Peygamberlerin isimleri - Peygamberlerin geliş sırası Mavi_Sema Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 0 22-05-2011 23:20


Saat: 06:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015