Sponsorlu Bağlantılar
   

İnsanı Diğer Canlılardan Ayıran Özellikler Nelerdir

Seviyeli-Ciddi Konular icinde İnsanı Diğer Canlılardan Ayıran Özellikler Nelerdir konusu , İnsanı Diğer Canlılardan Ayıran Özellikler nelerdir? İslâm dini her hususta ölçülü olmayı emir ve tavsiye eder. Hiçbir konuda aşırılığa ve esasları çiğnemeye müsaade etmez. Müslümanın hayatı, her alanda ölçülü ve ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 02-02-2012   #1 (permalink)
Standart İnsanı Diğer Canlılardan Ayıran Özellikler Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar


İnsanı Diğer Canlılardan Ayıran Özellikler nelerdir?

İslâm dini her hususta ölçülü olmayı emir ve tavsiye eder. Hiçbir konuda aşırılığa ve esasları çiğnemeye müsaade etmez. Müslümanın hayatı, her alanda ölçülü ve nizam içerisinde devam eder. Bu nedenle müslüman, yemeninde, içmesinde, oturup kalkmasında, insanlarla münasebetinde, giyim ve kuşamında hep bu ölçüyü dikkate alır ve buna göre hareket eder.

İnsanı diğer canlılardan ayıran en belirgin vasfı, aklı ve hayâsıdır. O, bu iki meziyetiyle güzel ahlâk ve edep kaidelerine riayetkâr olur. Bundan dolayı da öbür yaratıklardan daha yüksek bir dereceye kavuşur.

İnsanda doğuştan mevcut olan hayâ, utanma hissi, onu bazı tedbirler almaya sevkeder. Bu his akılla birleşince birtakım edep kuralları kendiliğinden meydana çıkar.

İnsanı diğer canlılardan ayıran vasıflardan biri de onun, ahlâkî meziyetlere sahip olmasalar. Edep ve güzel ahlâk esaslarına uyma fazileti, yeryüzünde insana mahsus bir meziyettir. Bu meziyet ve üstünlüğü muhafaza eden ve onu inkişaf ettirip kemale erdiren insan, mensup olduğu cemiyetin, hatta insanlık camiasının en hayırlı ve en faziletli biri olma şerefine erer. Çünkü insan, bu meziyet ve kabiliyetini muhafaza ettiği, geliştirip yücelttiği ölçüde kemal bulur ve kâmil olur.

Üstün ahlâk düzenine sahip olan islâm dini insanlığa öğrettiği ve müslümanlarla bulunmasını istediği güzel vasıflardan biri de hayâ sahibi olmaktır. Utanma duygusu demek olan hayâ, İslâm ahlâkındandır. Dinimizin öğrettiği hayâ, imandan bir şubedir. Bunun içindir ki Resûl-i Ekrem Efendimiz bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır:
“İman yetmiş kusur şubedir. En üstünü lâ ilâhe illallah cümlesidir (Allah’tan başka ilâh bulunmadığına, ibadete lâyık ancak Allah Teâlâ olduğuna iman etmektir). En aşağı mertebesi ise insanlara eziyet veren bir şeyi yol üzerinden kaldırmaktır. Hayâ da imandan bir şubedir. “268

Hayâ duygusu, insan ruhunun çirkinlikler karşısında sıkılması, kötülüklerden dikkatle kaçınması, fena iş ve kötü davranışlardan uzak kalmasıdır.

“Bu yazı Siraceddin Önlüer’ in Semerkand Yayınlarında çıkan Edep Yâ Hû (2.Kitap) adlı eserinden alınmıştır.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 20-10-2012   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İnsanı Diğer Canlılardan Ayıran Özellikler Nelerdir


biş dicem sorucam yani şey bu sitenin isminin anlamı ne
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tarih bilimini diğer bilimlerden ayıran özellikleri nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 23-09-2014 16:03
Canlı varlıkları cansız varlıklardan ayıran özellikler nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 9 08-05-2014 19:17
Canlı Varlıkları Cansızlardan Ayıran Özellikler Nelerdir Mavi_Sema Seviyeli-Ciddi Konular 5 11-11-2013 21:08
Yılanları Kertenkelelerden Ayıran Özellikler Nelerdir DeMSaL Diğer Hayvanlar 0 21-06-2010 23:22
Deniz Suyunu Diğer Sulardan Ayıran Özellikler DeMSaL Akvaryum - Balık Dünyası 0 28-03-2010 02:42


Saat: 08:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015