Sponsorlu Bağlantılar
   

Deprem çantasında neler olmalıdır

Seviyeli-Ciddi Konular icinde Deprem çantasında neler olmalıdır konusu , deprem çantasında bulunanlar deprem çantası malzemeleri Deprem çantasında neler bulunmalıdır Deprem çantası öncelikle evlerin çıkışına yakın, ya da kolay erişilebilir alanlarda saklanmalıdır. İletişim kurabilmek ve dış dünya ile olan bağlantının ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 27-12-2011   #1 (permalink)
Standart Deprem çantasında neler olmalıdır

Sponsorlu Bağlantılar


deprem çantasında bulunanlar
deprem çantası malzemeleri

Deprem çantasında neler bulunmalıdır

Deprem çantası öncelikle evlerin çıkışına yakın, ya da kolay erişilebilir alanlarda saklanmalıdır. İletişim kurabilmek ve dış dünya ile olan bağlantının kesilmemesi için bir takım araç ve gereçleri de hazır bulundurmak önemlidir.

Deprem Acil Durum Çantasında Bulunması Gerekenler;

- Deprem çantanızın içine mutlaka taşınabilir, pilli bir radyo ve bu radyo için gerekli olabilecek yedek piller bulundurmalısınız. Bu tedbir, olası bir deprem durumunda sizin dış dünya hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.


- Deprem çantasında bulunması gereken bir diğer önemli araç da el feneridir. Deprem sırasında elektrik kesintileri olacağından ya da sonrasında iletişim kurmak için bile ihtiyaç duyulabileceği için el feneri büyük önem taşıyor. Yedek pil koymayın da ihmal etmemelisiniz.


- Düdük, deprem çantasının olmazsa olmazlarından. Hem sizin hem de yardım ihtiyacında olabilecek kişiler ile irtibat kurmak açısından düdüğün önemi büyük.


- Olası ilk müdahaleler hatta kendi kendine yardım için, deprem çantanızda mutlaka bir ilk yardım seti ve kitapçığı bulundurun.


- Eğer, sürekli kullanmak zorunda olduğunuz, özel ve hayati önem taşıyan ilaçlarınız var ise bunları da deprem çantanıza koymayı ihmal etmemelisiniz. Elbette uzun süreli saklamalarda ilaçları yeni tarihlilerle değiştirerek muhafaza etmek doğru olacaktır.


- Kısa süreli de olsa sizi idare edebilecek oranda bozulma riski taşımayan yiyecekleri de deprem çantanızda bulundurmak önemlidir. Tıpkı ilaçlarda olduğu gibi bu erzakğı da dönem dönem yenilemekte fayda var.


- Deprem ve sonrasında genelde uzun süre susuz kalmaya bağlı akut böbrek yetersizliklerine sıklıkla rastlanmakta bu nedenle ara sıra tazeleri ile değiştirerek şişe su da deprem çantasında yer almalı.


- Kağıt mendil, tuvalet kâğıdı ve hijyen için gerekli temizlik malzemelerine de deprem çantanızda yer açmalısınız.


- 1999 depreminden de hatırlanacağı üzere, olası büyük depremlerde cep telefonları şebekelerinde kesintiler meydana gelmekte. Bu sorunu bertaraf etmek için ankesörlü telefonlarda kullanılabilecek telefon kartı da bulundurmanız faydalı olacaktır.


- Nakit para özellikle acil durumlarda çok işe yarar. Hayatın bir süreliğine durduğu var sayılırsa, çantada bir miktar para bulundurmak, ATM ve bankaların yeterli hizmet veremediği durumlarda ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olacaktır.


- Deprem çantanızda, uzun süre eve tekrar girme zorluğu yaşanmasına karşı; battaniye, eldiven, giyecek (iç çamaşırı, çorap, hırka ya da kazak), ayakkabı gibi bazı donanımları da bulundurmalısınız.


- Cep telefonunuzun şarjlı olması, hatta varsa yedek pilinin şarjlı olarak deprem çantasında saklanması, yedek bir şarj cihazı olası iletişim problemlerine karşı çözüm olacaktır.alıntı

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Deprem çantasında neler bulunur resimli Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 0 27-12-2011 13:47
Deprem çantasında neler bulunmalı Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 0 27-12-2011 13:39
Kişisel Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler Mavi_inci Konu Dışı Başlıklar 0 21-12-2011 19:49
Deprem çantasında neler olmalıdır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 07-03-2011 02:25
Bir Bayanın Makyaj Çantasında neler olmalı? -Makyaj Çantasında Olması Gerekenler Mavi_inci Güzellik & Bakım 0 12-10-2010 15:34


Saat: 13:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015