FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğlence-Muhabbet ve Ciddi Konular ·´¯).·´¯) > Slayt-Flash-fıkra-Ciddi Konular > Seviyeli-Ciddi KonularSponsorlu Bağlantılar
   

Rapor Yazımı - Rapor Yazımı Nedir - Rapor Yazımı Hakkında Bilgi

Seviyeli-Ciddi Konular icinde Rapor Yazımı - Rapor Yazımı Nedir - Rapor Yazımı Hakkında Bilgi konusu , rapor nasıl yazılır - rapor yazmanın kuralları - rapor yazmanın püf noktaları Araştırmacı tuttuğu notları kendi düşünce ve yorumlarını da katarak ilk taslak haline getirir. Bu taslağın birkaç kez düzeltilmesi ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 02-09-2011   #1 (permalink)
Standart Rapor Yazımı - Rapor Yazımı Nedir - Rapor Yazımı Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar


rapor nasıl yazılır - rapor yazmanın kuralları - rapor yazmanın püf noktaları

Araştırmacı tuttuğu notları kendi düşünce ve yorumlarını da katarak ilk taslak haline getirir. Bu taslağın birkaç kez düzeltilmesi ve geliştirilmesi ile son şeklini alır. Yazma işleminde konu daha iyi anlaşılabilir. Tez konusundaki düşüncelerimizin değişmesine de yol açabilir. Bu yüzden tekrar kaynak taraması yapılmalıdır.

Toplanan malzemenin tez cümlesini kanıtladığından tam olarak emin olduktan sonra yazma işlemine başlanmalıdır. Bir araştırmada hangi bilgi veya görüşlerin araştırmacıya hangilerinin başkalarına ait olduğu mutlaka belirtilmelidir. Başkalarına ait olanlarda mutlaka kaynak gösterilmelidir.

İlk taslakta asıl olan fikir akışının düzenli olmasıdır. Bu aşamada tablo, grafiklerle uğraşılmamalıdır. Giriş ve sonuç bölümleride en son yazılmalıdır. Dipnotları tam şekliyle yazmak da gereksizdir. Dipnotun hangi kelimeden sonra geleceğini belirlemek yeterlidir, ayrıntılar daha sonra yazılabilir.

İlk taslak yazımından sonra metin dilbilgisi ve üslup yönünden düzeltilmeli, boş bırakılan yerler doldurulmalıdır. Tablo, grafik ve şekiller yerine konarak giriş ve sonuç bölümleri yazılır.

Giriş bölümüne konu açıkça yazılır. Konunun neden seçildiği, ne gibi yararlar beklendiği ve hipotezin ne olduğu belirtilir. Uygulanan yöntem, konu sınırlandırılmaları ve kullanılan malzeme de belirtilir.

Sonuç bölümüne konu bir kez daha tanıtılarak uygulanan yöntemlerle elde edilen bulgular yazılır. Sonuçta tez cümlesi yinelenir ama başka cümleler ve ifadeler kullanılır. Elde edilen bulgular yorumlanarak tezin doğruluğu konusunda bir yargıya varılır.

Bundan sonra dipnotların yerine konması gelir.
Yazıdaki üslubun açık, sade ve akıcı bir nitelikte olması gerekir. Gereksiz kelimelere yer verilmemelidir. Taslağı son kez okumadan önce birkaç gün dinlenmek yararlı olur. Son okumada metin üslup yönünden kontrol edilir, noktalama hataları ve cümle düşüklükleri giderilir, tablo, grafik ve şekillerin yerlerinin doğru olup olmadığı kontrol edilir.

Bütün bunlardan sonra metin son yazım aşamasına gelmiştir. Yazılar genelde bilgisayarda yazılır. Metin yazıldıktan sonra yeniden baştan sona kadar okunarak gramer veya yazım hataları düzeltilmelidir.


alıntı

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gün ve Ay Adlarının Yazımı Hakkında Bilgi Mavi_inci Diğer Diller 0 20-01-2012 13:41
Yön İsimlerinin Yazımı Hakkında Bilgi Mavi_inci Diğer Diller 0 20-01-2012 13:37
Coğrafi Terimlerin Yazımı Hakkında Bilgi Mavi_inci Diğer Diller 0 20-01-2012 13:36
Birleşik Sözcüklerin Yazımı Hakkında Bilgi Mavi_inci Diğer Diller 0 20-01-2012 13:32
Rapor Nedir? Rapor Nasıl Yazılır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 25-12-2010 19:13


Saat: 02:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015