Sponsorlu Bağlantılar
   

Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir

Seviyeli-Ciddi Konular icinde Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir konusu , Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir - Yön Bulma Yöntemleri - Yön Bulma Metodlari Yıl içerisinde gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde – bu tarihlere Ekinoks da ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 25-04-2010   #1 (permalink)
Standart Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar


Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir - Yön Bulma Yöntemleri - Yön Bulma MetodlariYıl içerisinde gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde – bu tarihlere Ekinoks da denir – bulunduğumuz yerde Güneş’in doğduğu taraf Doğu’dur. Sağ kolumuzu Doğu’ya doğru uzatırsak, solumuz Batı, önümüz Kuzey ve arkamız Güney yönünü gösterir. Yönlerimiz bu şekilde belirlenmiştir. Diğer belli başlı yön bulma yöntemleri ise şunlardır :

1 – Pusula Metodu : Yönümüzü bulmak için en çok pusuladan yararlanırız. Pusulanın aynı doğrultuda ve zıt yönlü bir göstergesi vardır. Bu ibrenin renkli ucu daima Kuzey’i gösterir. (Yakınında bulunan mıknatıs, pusulanın yönünü değiştirir tam doğru yönü gösterememesine neden olabilir.) Pusulada genellikle yönler İngilizce’de bu anlamdaki kelimelerin baş harfleriyle belirtilir. Kuzey – N ( : North ), Güney – S ( : South ), Doğu – E ( : East ) ve Batı – W ( : West )

2 – Çubuk Metodu : 1 m uzunluğunda bir çubuğu yere diker, daha sonra gölgesini izleriz. Gölgenin en kısa olduğu ( öğle vakitlerinde ) andaki yönü Kuzey’i gösterir. ( Güney Yarımkürede Güney’i ). Bunun tam zıt yönü ise Güney yönüdür.

Veya öğle vaktini hiç beklemeden çubuk gölgesinin ilk yerini işaretleriz. Dünya döndükçe – zaman geçtikçe – gölgenin yönü de değişecektir. Daha sonra ikinci bir gölge noktası belirleriz. Birincisine sol, ikincisine sağ ayağımızı basarız. Bu duruşumuzla yüzümüz veya önümüz Kuzey yönü gösterir. Yine bu anda sol ayağımızı bastğımız yerden sağ ayağımızı bastığımız yere çizilen doğru Doğu’yu gösterir.

3 – Camilere Bakarak : Camilerde Mihrab’ın karşısındaki giriş kapısı Kuzey’i gösterir. Minarelerde Şerefe’ye açılan kapılar ( üst kapı ) Güney’e bakar.
Hrıstiyanların ibadet yerleri olan Kiliselerde ise kilisenin çanı, kilisenin batısındadır.

4 – Karınca Yuvalarına Bakarak : Karınca yuvalarının ağzı Güney’i gösterir.

5 – Mezar Taşlarına Bakarak : Müslüman mezarlarında baş taraf Batı’yı, ayaklar Doğu’yu, yüz ise Güney’i gösterir.
Hrıstiyan mezarlarının baş tarafı Güney’i gösterir.

6 – Taşlarda ve Ağaçlardaki Yosunlara Bakarak : Yosunlar taşların ve ağaçların kuzeyinde oluşur / olur.

7 – Geceleri ise Kutup Yıldızı’na Bakarak : Kutup Yıldızı’nı gördüğümüzde önümüz Kuzey, arkamız Güney yönünü gösterir.
Kutup Yıldızı şu şekilde bulunur : Büyük Ayı ve Küçük Ayı yıldız kümeleri bulunur. Bu yıldız kümeleri diğerlerine göre geometrik bir diziliş gösterirler. Büyük Ayı Yıldız Kümesi’nin 6. ve 7. yıldızları doğrultusunda çizilecek çizgi (takip edilecek doğrultu) ve bu iki yıldızın arasındaki mesafenin 5 katı kadar ötesinde daha büyük ve daha parlak bir yıldız bulunur. İşte bu Kutup Yıldızı’dır. Kutup Yıldızı aynı zamanda Küçük Ayı Yıldız Kümes’nin de 1. yıldızıdır.

Önemli Bir Hatırlatma : Yön bulmak için bulunduğunuz yerde bu yöntemlerden en az biri mutlaka vardır. Yön bulmada yararlanılabilecek bu yöntemlerden hic birisini bulamayacağınızı iddia edeceğiniz herhangi bir yerde siz de bulunmayınız

 


Konu SeLeN tarafından (25-12-2013 Saat 14:29 ) değiştirilmiştir.
DeMSaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 13-12-2010   #2 (permalink)
Standart Cevap: Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir


Yönümüzü Nasıl Buluruz?


YÖNLER

Yön, herhangi bir yerin bilinen başka yerlere göre nerede olduğunu belirtir. Yönlerin belirlenmesinde güneşin doğuşu ve batışı dikkate alınır. Güneş'in doğduğu taraf doğuyu, battığı taraf batıyı gösterir. Bunları dik kesen yönler, kuzeyi ve güneyi gösterir. Bunlara ana yönler denir.

Belirtmek istediğimiz herhangi bir yer, her zaman ana yönlerle gösterilemez. Bu durumda ara yönlerden yararlanılır. Ara yönler, ana yönlerin arasındaki açının tam ortadan bölünmesiyle belirlenir. Bunların adları, ana yönlerin adlarının birleştirilmesiyle ifade edilir. Buna göre, kuzeydoğu - kuzeybatı, güneydoğu ve güneybatı olmak üzere dört ara yön vardır.

Pusula ve diğer yöntemlerle yönlerin bulunması;
Pusula, yön bulmaya yarayan bir araçtır. Pusula saate benzer, ortasında hareketli bir göstergesi vardır. Yatay tutulduğu zaman göstergesinin renkli ucu daima kuzeyi gösterir. Bu şekilde yönümüzü bulmuş oluruz. Pusula kullanılırken çevresinde onu etkileyecek metal aletlerin olmaması gerekir.Pusula olmadığı zaman yönümüzü başka yöntemlerle de bulabiliriz. Bunlardan biri Güneş'ten yararlanma yöntemidir. Sabahları Güneş'in doğduğu yöne sağ kolumuzu uzatırsak, sağımız doğuyu, solumuz batıyı, önümüz kuzeyi, arkamız da güneyi gösterir. Akşam vakitlerinde de sol kolumuzu Güneş'in battığı yöne doğru çevirmemiz gerekir. Güneş'ten yararlanarak yönümüzü başka bir şekilde de bulabiliriz. Öğle vakti Güneş, gök yüzünde olabileceği en yüksek noktadadır. Bu sırada gölgeler, en kısa şekliyle görülür.

Bu anda gölgemizi önümüze alırsak kuzeye yönelmiş oluruz. Bu durumda arkamız güneyi, sağımız doğuyu, solumuzda batıyı gösterir. Yön bulmaya yarayan yöntemlerden biri de Kutup Yıldızı'ndan yararlanmaktır. Bulutsuz gecelerde gökyüzüne bakılınca bu yıldız kolaylıkla fark edilir. Çünkü en parlak yıldızdır. Kutup Yıldızı'nın yeri sabittir. Kutup Yıldızı her zaman kuzeyi gösterir. Kuzeyi bulduktan sonra da diğer yönleri tespit edebiliriz.
Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 25-12-2013   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir


lütfen çabuk cevaplayın.
  Hızlı Cevap
Alt 25-12-2013   #4 (permalink)
Standart Cevap: Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir


Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir?


Yıl içinde geceyle gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylük günlerine ekinoks adı verilir. Bulunduğumuz yerde güneşin doğduğu yer doğudur. Sağ kolumuzu doğuya uzatırsak solumuz batı, önümüz kuzey ve arkamız güney yönünü gösterir. Yönler bu şekilde belirlenir.

Diğer yön bulma yöntemleri şöyledir ;


Pusula ; Yönü bulmak için en çok pusulalar kullanılır. Pusulanın aynı doğrultuda ve zıt yönde bir göstergesi bulunur. Bu ibrenin renki ucu sürekli kuzeyi gösterir. Pusulada genelde yönler İngilizcede bu anlamdaki kelimelerin baş harfleri ile gösterilir. Kuzey -N, günet -S, Doğu - E, Batı - W


Çubuk Yöntemi ; 1 Metre uzunluğunda bir çubuğu yere diker, daha sonra gölgesi izlenir. Gölgenin en kısa olduğu andaki yönü kuzeyi gösterir. Yada öğle vaktini hiç beklemeden, çubuk gölgesinin ilk yeri işaretlenir. Dünya döndükle, zaman ilerledikçe, gölgenin yönü de değişir. Daha sonra ikinci bir gölge noktası belirlenir. Birincisi sol, ikincisine sağ ayak basılır. Bu duruşumuzla yüzümüz yada önümüz kuzeyi gösterir.


Camilere Bakarak Yön Bulma ; Cami mihrabının karşısındaki giriş kapısı kuzeyi gösterir. Minarelerde şerefeye açılan kapılar güneye bakar.


Karınca Yuvalarına Bakarak Yön Bulma ; Karınca yuvalarının ağzı her zaman güneyi gösterir.


Mezar Taşlarına Bakarak Yön Bulma ; Müslüman mezarlarında baş kısım batıyı, ayaklar doğuyu, yüz güneyi gösterir. Hıristiyan mezarlarında ise baş taraf güneyi gösterir.
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 08-01-2014   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir


çooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkk kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk kkkkkkkkkkkkkgüzel
  Hızlı Cevap
Alt 24-03-2014   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir


bu vepsite sayfası çok güzel
  Hızlı Cevap
Alt 30-11-2014   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Smile Cevap: Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir


Teşekkür ederim siteniz çok güzel bana çok yardımcı oldu gerçekten ödevim çok güzel oldu
  Hızlı Cevap
Alt 05-01-2015   #8 (permalink)
yusuf emir
Standart Cevap: Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir


çoooooooooooooooooook teşekkürrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rr
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Doğada Yön Bulma Yöntemleri Mavi_inci Doğa ve Bitkiler 0 21-02-2012 00:00
Yön Bulma Yöntemleri Teknikleri Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 0 13-11-2011 15:54
Doğada Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 0 21-06-2011 14:19
Yön bulma yöntemleri - Yön Bulma Teknikleri Mavi_Sema Konu Dışı Başlıklar 0 20-02-2011 00:13
Yön bulma ve yön saptama yöntemleri nelerdir? SeLeN Diğer Mesleki Bilgiler 1 21-01-2011 14:18


Saat: 14:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015