FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Müzik Dünyası Sanatçılar ·´¯).·´¯) > Müzik & Sinema > Sanatçı TanıtımlarıSponsorlu Bağlantılar
   

Özlem Özdil Kimdir - Özlem Özdil Biyografisi, Resimleri

Sanatçı Tanıtımları icinde Özlem Özdil Kimdir - Özlem Özdil Biyografisi, Resimleri konusu , Özlem Özdil Resimleri - Özlem Özdil Biyografi - Özlem Özdil Kim - Özlem Özdil Hakkında Bilgi Özlem Özdil Türküler bir sevdadır. Bir umut, bir haykırıştır. Bu haykırış, kimi zaman otantik ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 09-07-2011   #1 (permalink)
Standart Özlem Özdil Kimdir - Özlem Özdil Biyografisi, Resimleri

Sponsorlu Bağlantılar


Özlem Özdil Resimleri - Özlem Özdil Biyografi - Özlem Özdil Kim - Özlem Özdil Hakkında Bilgi


Özlem ÖzdilTürküler bir sevdadır. Bir umut, bir haykırıştır. Bu haykırış, kimi zaman otantik halk ezgilerinde, kimi zaman da Anadolu motiflerini nakış gibi işleyen bestelerle hayat bulur. Pir Sultan ile yüzyılların ışığını günümüze taşır, Köroğlu ile şahlanır, Karacoğlan ile sevdalanır, Yunus Emre ile insan sevgisini taşır dünyaya... Aşık Veysel ile yaşam bulur.

Anadolu’nun geleneksel yaşam tarzı ve kültürel değerleri türküye sevdalı halk müziği emektarlarının ve genç yeteneklerin dinamizmiyle günümüze uzanır. İşte sizlere pırıl pırıl bir yetenek, türkülere gönül vermiş, sazını ve sesini Halk Müziğine adamış genç bir sanatçı; Özlem Özdil.


Özlem Özdil;
1979 yılında Almanya'nın Hannover kentinde dünyaya geldi. İlk bağlama ve repertuar derslerini babası Dursun Özdil'den aldı.

Geçmişten aldığı geleneğin bugünün değerleri ve gerçeği ile yoğurarak daha büyük ve köklü bir geçmişi, gelecek nesillere aktarmak... Özlem Özdil; tarihler arası bu köprü görevinin büyük bir sorumluluk ve disiplin gerektirdiğinin farkındadır. Bu sorumluluk, bu kültürün sözel temsilcileri olan her sanatçının temel görevleri arasındadır. Bu bakış açısı sanatçının her an kendini yenileme zorundalığını da beraberinde getirir. Özdil; iyi bir müzik eğitimi almak için Türkiye'ye geldiği zamandan bu yana, genç yaşına rağmen kendini bu anlamda yenilemeyi başarmıştır. Bu farkındalığın yaratılmasında şüphesiz yıllardır Özdil üzerinde değerli emekleri olan Yapımcı-Prodüktörü ve aynı zamanda eğitimcisi olan; Sayın Sinan Çelik'in büyük katkıları olmuştur. Onun son derece değerli bir sanat adamı olması, sanata bakış açısı, sorumluluk ve disiplin bilinci Özdil'i yönlendirmiştir. Aynı zamanda Özdil'in halk müziğinin ustaları olarak tanımladığımız duayenleri; Musa Eroğlu, Güler Duman, Çetin Akdeniz ve Güray Hafiftaş ile zaman zaman yaptığı ortak çalışmalar da ilerlemesinde etkili olmuştur.


Özlem Özdil'in halk müziği alanında iki önemli başlıkla değerlendirilmesi gerekmektedir;

Her türküde; hüznü, coşkuyu, sevgiyi, aşkı en duru şekilde sunan ses, yorum...

Anadolu'da aşıklar türkülerin ve deyişlerin o güçlü yorumcuları, en azından litaratüre geçen isimler erkeklerin sayısal yoğunluğu bilinmektedir. Fakat bu gerçeğin hemen yanı başında Anadolu’da binlerce kadın çocuklarına ninni okurken, ölülerine ağıt yakarken, düğünlerinde zılgıt çekerken, yada gurbet yolcusu beklerken.... ve daha nice sebeplerle, hatta bazen sebepsiz, ilahi bir aşkla; Anadolu erkeğinin hemen yanı başında türküler okuyor. Özlem Özdil'in o genç kadın sesinde bu binlerce duygunun ve sesin en duru halini kolaylıkla bulup peşinden sürüklenebilirsiniz...

Diğer önemli başlık, onun çok küçük yaşlarda bir enstrümanla başlayan yolculuğudur. Onu ilk olarak bu yolculuğa çıkaran babası Dursun Özdil olmuştur. Almanya'da gittiği bir konserde genç ozan Hasret Gültekin ile tanışma fırsatı bulan Özdil, Gültekin'in şelpe tekniğinden etkilenerek çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırmıştır. Bugün; Özdil, şelpe tekniğinde oldukça önemli yol kat etmiş durumda... Ama; o, buna rağmen bağlama icrasında ustalığının yöre tavırlarında yoğunlaştığını söylüyor. Ustaları, onun için; "o, bir genç usta olma yolunda" diyorlar. Öyle olmalı. Çünkü; o, İstanbul’un önemli sanat merkezlerinde ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde yıllardır resitaller vermektedir. Şu an, Özdil; Sinan Çelik denetimde, Çetin Akdeniz ve Güray Hafiftaş ile bağlama çalışmalarına devam etmektedir.


Dinlediği ustalardan, arşiv kayıtlarından her defasında yeni bir şey keşfetmeye çalışması; her tınıda yeniden en derin şekilde anlamaya gayret etmesi; "Bağlama icrasında yürüdüğüm yol hiç bitmedi, bitmeyecek..." der gibi her gün saatlerce bağlamaya yoğunlaşması, bu yolculukta ne kadar ciddi ve samimi olduğunun göstergesidir.

Onu izleyenlerin söylediği ortak bir cümle şudur;

"Bir Anadolu kadınının eline bağlama ancak bu kadar yakışabilir...."


Özlem Özdil Resimleri


 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Emeğimsin - Özlem Özdil SeLeN Müzik Videoları 0 09-07-2011 16:04
Ak Göğsünde - Özlem Özdil SeLeN Müzik Videoları 0 09-07-2011 15:46
Yılmaz Özdil Kimdir? Yılmaz Özdil Biyografisi Mavi_Sema Biyografi & Otobiyografi 0 15-03-2010 16:30
Özlem Özdil _ Gönlüm dağlarda KaRDeLeN Aşk ve Ayrılık Videoları 0 02-11-2009 12:15
Özlem Tekin (Özlem Tekin Kimdir? - Özlem Tekin Hakkında) Tanıtım Resimleri UquR Sanatçı Tanıtımları 0 24-12-2008 11:46


Saat: 07:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015