FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Dini Forum İslam Arşivi·´¯).·´¯) > Din ve Ahlak > Sahabeler ve AlimlerSponsorlu Bağlantılar
   

Hz Ali'nin Ölümü - Hz Ali Nasıl Vefat Etmiştir

Sahabeler ve Alimler icinde Hz Ali'nin Ölümü - Hz Ali Nasıl Vefat Etmiştir konusu , hz. alinin ölümü hz. ali nasıl ölmüştür Hz. Ali'nin yaralandığı gece fecir doğduğu zaman müezzini İbn Teyyah ve Bennac gelip namaza çağırdılar. Hz. Ali (r.a) ise ağırlaşmış yatıyordu. İkinci bir ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 24-03-2011   #1 (permalink)
Standart Hz Ali'nin Ölümü - Hz Ali Nasıl Vefat Etmiştir

Sponsorlu Bağlantılar


hz. alinin ölümü
hz. ali nasıl ölmüştür

Hz. Ali'nin yaralandığı gece fecir doğduğu zaman müezzini İbn Teyyah ve Bennac gelip namaza çağırdılar. Hz. Ali (r.a) ise ağırlaşmış yatıyordu. İkinci bir defa namaza çağırıldığımızda Hz. Ali yine o haldeydi. Üçüncü defa tek-rar gelince Hz. Ali kalkarak yürüdü ve şu şiiri okudu:

Ölüm için kolonlarını sağlamca bağla! Muhakkak ölüm sana gelecektir. Senin sahalarına indiğinde ölümden korkma!

Hz. Ali (r.a) küçük kapıya vardığında İbn Mülcem91 Hz. Ali'ye hücum ederek hançerledi. Bunun üzerine Hz. Ali'nin kızı Ümmü Gülsüm dışarı çıktı ve şöyle dedi: 'Benimle sabah namazına ne oluyor? Kocam müminlerin emîri Hz. Ömer sabah namazında öldürüldü. Babam Hz. Ali sabah namazında öldürüldü'.

Kureyş'ten olan bir kişiden şöyle rivayet ediliyor: Hz. Ali'yi (r.a) İbn Mülcem vurduğunda Hz. Ali şöyle haykırdı: 'Kabe'nin rabbine yemin ederim ki kazandım'.
Muhammed b. Ali'den şöyle rivayet ediliyor: "Hz. Ali vurulduğunda oğullarına vasiyetini yaptı sonra ruhu kabzoluncaya kadar Lâ ilâhe illâllah'ı tekrar etti".

Hz. Ali'nin oğlu Hasan (r.a) ağırlaştığında Hz. Hüseyin onun yanına vardı ve 'Ey Kardeşim! Niçin böyle kıvranıyorsun? Sen babaların olan Hz. Peygamberin Ali b. Ebi Talib'in huzuruna gidiyorsun. Huveylid'in kızı Hatice'nin Muhammed'in kızı Fâtıma'nın huzuruna gidiyorsun ki onlar da senin annelerindir. Hz. Hamza ile Hz. Cafer'in yanına gidiyorsun ki onlar da amcalarındır' dedi.

Bunun üzerine Hz. Hasan şöyle şöyle dedi: 'Ey kardeş! Ben öyle bir şeye (ölüme) hazırlanıyorum ki daha önce onun gibisiyle hiç karşılaşmamıştım'.
Muhammed b. Hasan'dan şöyle rivayet ediliyor: İbn Ziyad'ın askerleri Hz. Hüseyin'in etrafını kuşattıklarında Hz. Hüseyin de onların kendisiyle savaşacaklarını anladığında kalkıp arkadaşlarına bir hutbe irâd etti. Allah'a hamd ve senâ'da bulundu ve sonra şöyle dedi: Olanları görüyorsunuz. Muhakkak ki dünya bozuldu. Onun iyiliği gitti. Öyle ki ancak kabın sızıntısı gibi kaldı. Hakkın terkedildiğini bâtılın yasaklanmadığını müşahede etmiyor musunuz? Mü'min bir kimse Allah'ın mülakatına rağbet göstersin. Ben ölümü saadet olarak zâlimlerle beraber yaşamayı da cürüm olarak görüyorum.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Alexander Graham Bell Telefonu Nasıl İcat Etmiştir Özet Eylül Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 0 02-09-2012 13:42
Bilgisayarı kim, ne zaman, nerede, nasıl icat etmiştir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 20-02-2012 21:28
Uzaktan Kumanda Cihazı Nasıl Keşfedilmiştir, Uzaktan Kumandayı Kim İcat Etmiştir? SeLeN Bilim & Teknoloji 0 07-08-2011 01:26
Peygamberimiz (s.a.v.) kendi soyunu nasıl ifade etmiştir? Mavi_Sema Dini Sorular ve Cevaplar 0 13-09-2009 20:39
Ölümü çocuklara nasıl anlatırız? Mavi_Sema Çocuk Sağlığı ve Bakımı 0 28-06-2009 15:56


Saat: 13:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015