FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Dini Forum İslam Arşivi·´¯).·´¯) > Din ve Ahlak > Ramazan ve HikmetiSponsorlu Bağlantılar
   

Orucun İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Ramazan ve Hikmeti icinde Orucun İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir? konusu , Orucun İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkisi Orucun İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir Oruç ibadeti her yıl, her ramazan ayında, her Müslüman’ın sahur ve iftar vakitlerini takip ederek beslenme, cinsellik, şiddet, dürtü… gibi ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 07-07-2012   #1 (permalink)
Standart Orucun İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Orucun İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkisi


Orucun İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir


Oruç ibadeti her yıl, her ramazan ayında, her Müslüman’ın sahur ve iftar vakitlerini takip ederek beslenme, cinsellik, şiddet, dürtü… gibi iç güdülerinin davranışsal metodla biçimlendirilmesini hedef alan çok önemli bir ibadettir.

Orucun kendi içerisindeki şartları, kuralları ve ritüellerine harfien uymak insan psikolojisini temelden hedef alan bir eğitim yöntemidir. Orucun insan psikolojisine kesinlikle olumlu katkıları bulunmaktadır. Akut Stres Bozukluğu, Akut Depresyon, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Obsesif Bozukluklar, Dürtü Denetleme Bozukluğu, Antisosyal Kişilik Bozukluklarının tedavisinde son derece önemli bir insan iyileştirme yöntemidir. Ramazan aylarında alkol tüketiminin azalması, kavgaların azalması, intihar oranlarının azalması orucun çok önemli bir ibadet olduğunu göstermektedir.

Tüm bunlarla birlikte açlık duygusunun ne olduğunun insana davranışçı metodla öğretilmesi, başka aç insanların da dünyada yaşadığının hatırlatılmasıyla merhamet, şükür, yardım ve paylaşım duygusunu doğrudan hedef alır. Zaten bunları ruhunda barındıran birey tıbben sağlıklı bireydir.

Oruç yalnızca ruhumuz üzerinde değil insan sağlığı üzerinde de etkilir.

Orucun, ruh ve beden üzerinde olumlu etkileri ve vücut sağlığı bakımından faydalı sonuçları tıbben de kanıtlanmış bir gerçektir. Pek çok hikmetleri olan oruç emrinin bu yönüne de Peygamber Efendimiz dikkatimizi çekerek şöyle buyurmuştur:

“Oruç tutunuz ki sağlıklı olasınız.”

Peygamberimizin bu evrensel mesajının taşıdığı mânâ, çağlara ışık tutmakta, dinimizin emirlerindeki sır ve hikmetler zaman geçtikte daha iyi anlaşılmaktadır.

Sağlam insanlara orucun hiç bir zararı yoktur. Aksine “Oruç tutunuz, sıhhat bulursunuz” hadis-i şerifinde işaret buyurulduğu veçhile, vücûda faydası vardır. 8-16 saat sindirim cihazının,
karaciğerin dinlenmesi kendi kendini toparlaması büyük bir faydadır.

“Oruç normal sıhhatli olan insanlar için çok faydalı bir perhiz teşkil eder. Az yemek ve itidal ile yaşamak sonucu oruç tutanlar genellikle Ramazanda bir kaç kilo zayıflarlar. Bu suretle 11 ay zarfında vücutta depo edilen zararlı yağlar erimiş olur. Bu ise asrımızda herkese tavsiye edilen en mühim sağlık kuralıdır. Çünkü şişmanlık şeker hastalığına pek yakındır. Ayrıca damar sertliği, kalb hastalığı, tansiyon yüksekliği ve buna bağlı pek çok hastalığa müsait bir zemin hazırlar. Demek oluyor ki oruç, bütün bu dertlerden insanı koruyucu bir etki yapar.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 13-01-2014   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Orucun İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?


öğretmenimiz sınavda bize bu soruyu soracağını söyledi brde maün ve nas sürelerini ezberlemeliyim
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İklimin İnsan Üzerindeki Etkileri nelerdir Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 1 03-01-2013 19:37
Haccın İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir? SeLeN Oruç-Hac-Zekat 0 23-10-2012 01:08
Savaşların İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir, Savaşların İnsan Üzerindeki Etkisi SeLeN Seviyeli-Ciddi Konular 2 07-08-2011 00:32
Renklerin İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir Mavi_Sema Seviyeli-Ciddi Konular 0 23-06-2011 19:15
İklimin İnsan ve Çevre Üzerindeki Etkileri Nelerdir UquR Diğer Mesleki Bilgiler 1 28-12-2010 14:47


Saat: 06:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015