Sponsorlu Bağlantılar
   

Hz. Muhammed (s.a.v) in doğduğu ortam

Peygamber Efendimiz (S.A.V) icinde Hz. Muhammed (s.a.v) in doğduğu ortam konusu , hz muhammed'in doğduğu yer, peygamberimizin doğduğu ortam, peygamberimizin doğduğu ortamın özellikleri Müslümanlıktan önce, Arapların çoğunluğu putperestti. Yapmış oldukları bir takım heykellere ilâh diye tapıyorlardı. En önemli putlar, Hubel, Lât, Menât, ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 26-03-2011   #1 (permalink)
Standart Hz. Muhammed (s.a.v) in doğduğu ortam

Sponsorlu Bağlantılar


hz muhammed'in doğduğu yer,
peygamberimizin doğduğu ortam,
peygamberimizin doğduğu ortamın özellikleri

Müslümanlıktan önce, Arapların çoğunluğu putperestti. Yapmış oldukları bir takım heykellere ilâh diye tapıyorlardı. En önemli putlar, Hubel, Lât, Menât, Uzzâ, Vedd, Suva', Yeğûs, Yeûk ve Nesr adlarını taşıyanlardı. Mekke'de Kâbe ve civârına 360 kadar put yerleştirilmişti. Her kâbîlenin ayrı bir putu, her putun özel bir ziyâret günü vardı. Böylece yılın her gününde putlarını ziyârete gelenlerle dolup taşan Mekke, bir ticâret merkezi olduğu kadar, putperestliğin de merkezi hâline gelmiş bulunuyordu.


Arabistan'da putperestlerden başka, Mûsevî, Hıristiyan, Mecusî (ateşe tapan) ve Sâbiî dinlerine mensup kimseler de vardı. Bunlardan başka, çok az sayıda, Hz. İbrahim'in tebliğinden o devre ulaşan dinî esasları benimsemiş tek Tanrı inancında olan "Hanîf"ler vardı. Nevfel oğlu Varaka, Cahş oğlu Abdullah, Huveyris oğlu Osman ve Sâide oğlu Kuss bunlardandı.


İslâmiyetten önce Araplar arasında okuyup yazma bilenlerin sayısı son derece azdı. Cömertlik, konukseverlik, sözde durma, düşmanları bile olsa kendilerine sığınanları koruma, cesâret.. gibi bazı iyi özellikleri yanında, soygunculuk, faizcilik, zenginleri üstün, fakirleri hor görme, içki ve kumar düşkünlüğü, kabilecilik gayreti ile kan dökme gibi son derece çirkin âdetleri de vardı. Özellikle köle ve kadınlara hiç değer vermezlerdi. Kadınlar, ölen kocasından, babasından ve diğer yakınlarından mirâs alamadıkları gibi, kendileri mirâs malları arasında, mirâsçılara kalırdı. Erkekler istedikleri kadar kadınla evlenebilirlerdi. Bazı kimseler kız çocuklarını diri diri kumlara gömecek derecede vahşet göstermişlerdi.


İslâmiyetin doğuşu sırasında yalnız Araplar ve Arabistan değil, bütün dünya, haksızlık, sefâhat ve cehâletin karanlığı içindeydi. Maddî ve rûhî sıkıntılar içinde bunalmış olan insanlık, bir kurtarıcı beklemekteydi.

Alıntı..

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hz. Muhammed (s.a.v) in doğduğu çevre Mavi_Sema Peygamber Efendimiz (S.A.V) 4 13-12-2014 14:12
Beşeri Ortam Ne Demek, Beşeri Ortam Nedir, Beşeri Ortam Anlamı Nedir? Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 0 26-08-2011 01:41
Hz. Muhammed (s.a.v) in doğduğu ev Mavi_Sema Peygamber Efendimiz (S.A.V) 0 26-03-2011 22:38
Doğal Ortam Nedir - Doğal Ortam Hakkında Bilgi SeLeN FrmArtuklu TatLı SöZLük 1 05-01-2011 17:21
Hz. Muhammed 'in (sav) Doğduğu Yer - 3D Mekanlar - 360 Derece Dönen Ekran Koruyucu _Mr.PaNiK_ Dini Programlar 0 28-12-2008 14:17


Saat: 22:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015