Sponsorlu Bağlantılar
   

Hz Muhammedin Peygamberlik Yönü

Peygamber Efendimiz (S.A.V) icinde Hz Muhammedin Peygamberlik Yönü konusu , Peygamber Efendimizin Peygamberlik Yönü Hz. Muhammed S.A.V. in Peygamberlik Özellikleri Yüce Allah, insanlar içinden seçtiği bazı insanlara vahiy yoluyla buyruklarını bildirir. Seçilen bu insanlara peygamber denir. Peygamberler, Allah’ın doğru yolu ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 10-05-2010   #1 (permalink)
Standart Hz Muhammedin Peygamberlik Yönü

Sponsorlu Bağlantılar


Peygamber Efendimizin Peygamberlik Yönü
Hz. Muhammed S.A.V. in Peygamberlik Özellikleri

Yüce Allah, insanlar içinden seçtiği bazı insanlara vahiy yoluyla buyruklarını bildirir. Seçilen bu insanlara peygamber denir.

Peygamberler, Allah’ın doğru yolu göstermek için görevlendirdiği elçilerdir. Onlar, yolunu şaşıran, sapıklığa, acılara ve bunalımlara düşen insanlara birer kurtarıcı olarak Allah tarafından gönderilmiştir.

Peygamberlerin ortak amacı, tek Allah inancını ve öldükten sonra dirilme ile başlayacak olan ahirete imanı sağlayarak, insanlığı dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşturmaktır.

Hz. Muhammed (s), Allah’ın gönderdiği peygamberlerin sonuncusudur. Allah vahiy yoluyla ve çoğu kez Cebrail meleği aracılığıyla buyruklarını ona bildirmiş ve ona ayetler indirmiştir. Kuranıkerim’de Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s) son peygamber olduğu açık bir şekilde belirtilmektedir.

“Muhammed sizin adamlarınızdan hiçbirinin babası değildir. O, Allah’ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur.” (Ahzab Suresi 40. ayet)

Hz. Muhammed (s) bir peygamber olarak, ona gelen ayetleri insanlara ulaştırmıştır, böylece tebliğ görevini yerine getirmiştir. Bu ayetlerde bir çok öğütler, bilgiler, emir ve yasaklar bulunmaktadır. Peygamberimiz onları insanlara bildirmiş,Allah’ın çağrısını herkese duyurmuştur.

Hz. Muhammed (s) ona gelen ayetleri aynı zamanda gerek sözleriyle gerekse davranışlarıyla açıklamış, ayetlerin nasıl anlaşılacağını insanlara öğretmiştir. Böylece Allah’ın ayetlerde kastettiği anlamlar insanlar tarafında iyice anlaşılmıştır.

Peygamberimizin peygamberlik yönünden biri de, Kuranıkerim’deki öğütleri bizzat uygulayarak, insanlara öncülük etmektir. Namazı, orucu, zekatı, iyilik etmeyi, güzel davranışlarda bulunmayı, ilk Müslümanlar Peygamberimizden görerek öğrenmiş, kendileri de aynısını yapmışlardır.

Hz. Muhammed (s) fiziksel özellikleri ve biyolojik bir varlık olarak normal bir insandır; fakat biz insanlardan önemli bir ayrıcalığı vardır: O, Allah’ın insanlar için seçtiği bir elçidir

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Peygamber efendimizin insani yönü ve peygamberlik yönü Eylül Peygamber Efendimiz (S.A.V) 2 19-01-2014 19:13
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu, Hz Muhammedin Peygamberlik Dönemi Eylül Peygamber Efendimiz (S.A.V) 7 05-11-2013 19:48
Hz. Muhammedin peygamberlik öncesi insani özellikleri Mavi_Sema Peygamber Efendimiz (S.A.V) 1 01-05-2013 18:02
Hz. Muhammedin Gençliği, Hz Muhammedin Gençlik Dönemi Eylül Peygamber Efendimiz (S.A.V) 0 10-01-2012 16:21
Hz Muhammedin peygamberlik dönemi Mavi_Sema Peygamber Efendimiz (S.A.V) 1 11-05-2010 15:15


Saat: 05:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015