FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Genel Yaşam ve Hayat ·´¯).·´¯) > Özel Gün ve GecelerSponsorlu Bağlantılar
   

27 Eylül Dünya Süt Günü Hakkında Bilgi

Özel Gün ve Geceler icinde 27 Eylül Dünya Süt Günü Hakkında Bilgi konusu , Süt Günü Ne Zaman - Dünya Süt Günü 27 Eylül - Süt Gününün Önemi - Dünya Süt Günü Hakkında Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden güçlü olabilmesi, bedensel ve zihinsel ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 17-05-2011   #1 (permalink)
Standart 27 Eylül Dünya Süt Günü Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar


Süt Günü Ne Zaman - Dünya Süt Günü 27 Eylül - Süt Gününün Önemi - Dünya Süt Günü Hakkında


Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden güçlü olabilmesi, bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin çokluğuyla doğrudan ilişkilidir. Ülkemiz nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan çocuk ve gençlerin yeterli ve dengeli beslenmiş olmaları, onların gelecekte sağlıklı ve üretken bireyler olması için ön şartlardandır. Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda hızlı büyüme ve gelişme nedeniyle pek çok besin öğesine olan gereksinim yaşamının diğer dönemlerine oranla daha fazladır. Enerji ve besin öğeleri ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli besin gruplarından biri süt ve süt ürünleridir. Süt ve süt ürünlerinin yeterli miktarlarda tüketimi özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağı çocukları başta olmak üzere her yaş grubu için büyük önem taşımaktadır. Ancak yapılan araştırmalar ülkemizde bu besin grubunun tüketim düzeyinin önerilen miktarların çok altında olduğunu göstermektedir.

Beslenmemizde sütün oldukça önemli bir yeri vardır. İnsan yaşamının her evresinde gerekli olan süt, C vitamini ve demir dışında pek çok besin öğesi bakımından iyi bir kaynaktır. Özellikle çocukluk, hamilelik, emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde yeterli miktarlarda süt tüketimi son derece önemlidir. Kalsiyumun temel kaynağı olarak bilinen süt ve süt ürünlerinin yetersiz düzeyde tüketilmesi, osteoporoz (kemik erimesi) gibi kemik sağlığı üzerinde ciddi ve zararlı etkiler oluşturabilmektedir. Organizmanın gelişimi açısından gerekli olan kalsiyum çocuklarda kemiklerin ve dişlerin oluşumunda önemli rol oynarken, A vitamini göz ve diş sağlığına, E vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesine, B vitamini iştah, sinir ve sindirim sisteminin düzenlenmesine, D vitamini ise, özellikle çocuklarda diş ve kemiklerin büyümesine ve gelişimine etki etmektedir. Bunun yanı sıra, sütün içeriğindeki biotin, saç ve deri sağlığı için önem taşırken, B2 vitamini büyümeyi hızlandırmaktadır. Bu nedenle, büyüme çağındaki çocuk ve gençlerin günde en az 500 ml. süt tüketmesi gerekmektedir.

Süt ve süt ürünlerinin tüketiminin teşvik edilmesi, bu konuda toplumda bir bilinç oluşturulması amacıyla dünyada her yıl 27 Eylül Dünya Okul Süt Günü olarak kutlanmaktadır. Dünya Okul Süt Günü çerçevesinde süt tüketiminin özendirilmesi amacıyla çeşitli okullarda süt dağıtımı yapılması sağlanacak ve çocuklara sütün beslenmedeki önemi ile ilgili bilgiler verilecektir. Ayrıca, İl Sağlık Müdürlükleri önderliğinde illerde günün anlam ve önemine yönelik çeşitli aktiviteler düzenlenerek Dünya Okul Süt Günü kutlanacaktır.

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü Hakkında Bilgi Mavi_Sema Özel Gün ve Geceler 0 07-09-2011 19:04
Dünya Kitap Günü hakkında bilgi Mavi_Sema Özel Gün ve Geceler 0 18-02-2011 23:46
Dünya Tiyatro Günü ne zaman - Dünya Tiyatrolar günü hakkında bilgi Mavi_Sema Özel Gün ve Geceler 0 04-01-2011 23:44
Dünya meteoroloji günü hakkında bilgi Mavi_Sema Özel Gün ve Geceler 0 04-01-2011 17:35
Dünya Gümrük Günü Hakkında Bilgi - 26 Ocak Dünya Gümrük Günü Mavi_Sema Özel Gün ve Geceler 0 19-12-2010 01:05


Saat: 14:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015