Sponsorlu Bağlantılar
   

Müziğin Sanatla İlişkisi Nedir?

Müzik Sohbet & Fan Club icinde Müziğin Sanatla İlişkisi Nedir? konusu , Müziğin Diğer Sanatlarla İlişkisi nedir, Müzik ve diğer sanat dalları arasında nasıl bir ilişki vardır, müzik sanatının diğer sanatlarla ilişkisi Müzik estetiği, müziğin bireyler ve toplum için güzellik ve beğeni ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 22-12-2011   #1 (permalink)
Standart Müziğin Sanatla İlişkisi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar


Müziğin Diğer Sanatlarla İlişkisi nedir, Müzik ve diğer sanat dalları arasında nasıl bir ilişki vardır, müzik sanatının diğer sanatlarla ilişkisi

Müzik estetiği, müziğin bireyler ve toplum için güzellik ve beğeni serüvenine yönelik çalışır. Eserlerin yapısına (sistem) ve anlamına (kültüre içkin) göndermelerde bulunarak kompozitörün yaratma sürecine katkı sağlar. Ses kümelerini kendisine alan olarak seçmiştir .Ayrıca icracının niteliğinden, konser salonlarının dekorasyonuna, dinleyici kıyafetlerinden, sahnedeki düzene kadar birçok ayrıntı estetikçi için önemlidir .Yaptığı beğeni odaklı öneriler ile müzikbilimine de katkıda bulunur.

Müzik hakkındaki düşüncelerimiz başlangıçta kültürlenme yolu ile oluşur. Eğitim sürecinde edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, giderek formelleşen müzik bilgi ve beğenimiz, toplumsal aidiyetimizin dışa vurumunda önemli bir simgeye dönüşür .“Ulusal müzik” dediğimizde hangi ulusa ait olduğumuzu anlatan, bizi diğer uluslardan ayıran müzikal üretimler anlaşılır “.…müzik ve onun çağırıştırdıkları, bir yerden başkasına farklılıklar göstermekte (bir zamanlar giysilerin, hala da yiyeceklerin farklı olması gibi), ulusal ya da bölgesel kimliğin simgesi görevini üstlenmektedir”. Bütün toplumu kapsayan müzik beğenisi olacağı gibi bireye ait ya da gruba (“alt kültürler”, mikro toplumlar vb) özgü müzik ve sanat beğenisi, güzellik anlayışı olabilir “Güzeli beğeniş, estetik bir yargı ile açıklanmaktadır; ve böylesine bir yargıya ön planda neden olan ‘düşün’, isteğe, hazza ve beğeniye yönelik duyarlılığı yaratmaktadır ve bu önemli gerçek, kendine özgü değişik bir değer yargısının meydana gelmesine olanak sağlamaktadır”

Her sanat dalında olduğu gibi müzik sanatında da öncelikle duyulara yönelik insani edim vardır .Bu edimin insani yönünün olması, insan (müzisyen) tarafından üretilmesinden kaynaklanır .“Müzik kendi kendine olan bir şey değil, bizim yaptığımız ve anlam verdiğimiz bir şeydir .İnsanlar müzikle düşünür, onunla kendilerinin kim olduğuna karar verip, kendilerini anlatırlar.

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Müziğin Resimle İlişkisi Mavi_Sema Müzik Sohbet & Fan Club 0 09-06-2011 23:38
Müziğin Sanatla İlişkisi Hakkında Bilgi Mavi_Sema Müzik Sohbet & Fan Club 0 09-06-2011 19:17
Müziğin Matematikle İlişkisi Mavi_Sema Müzik Sohbet & Fan Club 0 08-06-2011 20:57
Müziğin Dansla İlişkisi Nedir Mavi_Sema Müzik Sohbet & Fan Club 0 27-05-2011 15:47
Müziğin Diğer Sanatlarla İlişkisi Nedir Mavi_Sema Müzik Sohbet & Fan Club 0 27-05-2011 15:32


Saat: 00:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015