FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Eğitim Bilgileri > Meslekler RehberiSponsorlu Bağlantılar
   

Anestezi uzmanı Nedir ?- Ne İş Yapar - Görevleri

Meslekler Rehberi icinde Anestezi uzmanı Nedir ?- Ne İş Yapar - Görevleri konusu , Anestezi uzmanı Başkent Üniversitesi Adana Sağlık Yüksek Okulu Anestezi Bölümü nde eğitim ve öğretim Başkent Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana bilim Dalına bağlı ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 10-12-2008   #1 (permalink)
Arrow Anestezi uzmanı Nedir ?- Ne İş Yapar - Görevleri

Sponsorlu Bağlantılar


Anestezi uzmanı

Başkent Üniversitesi Adana Sağlık Yüksek Okulu Anestezi Bölümü nde eğitim ve öğretim Başkent Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana bilim Dalına bağlı olarak Adana Uygulama ve Araştırma Merkezin de görev yapan akademik ve uzman düzeyinde anestezi uzmanı hekimler tarafından yürütülecektir.

Bu programın amacı anesteziyoloji uzmalarına anesteziyoloji ve reanimasyon alanında yardımcı olacak teknik eleman yetiştirmektedir. Bu programdan ön lisans diploması alarak mezun olanlar anesteziyoloji uzmanı gözetiminde ameliyathanede anestezi öncesi , sırası ve sonrasında , Ağrı tedavi kliniğinde ve yoğun bakımda yardımcı olarak çalışabileceklerdir.

Program süresince programın başarısı yazılı ve uygulamalı sınavlar ile belirlenecektir. Her yarı yılın sonunda yapılacak yazılı ve her yılın sonunda yapılacak olan uygulamalı sözlü sınav ile programında başarılı olan adaylar belirlenecektir. Programdan sonra ise mezunların yerleştikleri pozisyonlar programın başarısını belirleyecektir.

Program 2008-2009 öğretim yılında başlatılacaktır. Programın ilk yıldan itibaren 40 öğrenci alınarak devam edilmesi planlanmaktadır.

Programdan mezun olanlar ön lisans diploması alarak �anestezi teknisyeni � unvanı alacaklardır.

Programdan mezun olanlar kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında ameliyathane ve /veya yoğun bakım ünitelerinde anesteziyoloji uzmanı gözetiminde çalışacaklardır.

Başken Üniversitesi Adana Sağlık Meslek Yüksek Okulu Anestezi Bölümünden mezun olmak için alınması gereken teorik dersler aşağıda belirtilmiştir.

Anatomi
Anesteziyoloji ve Reanimasyon
Atatürk ilkeleri ve İnkilap Tarihi
Enfeksiyon Hastalıkları ve Sterilizasyon
armakoloji
Fizyoloji
İletişim becerileri
Temel bilgi teknolojisi ve bilgi sistemleri kullanımı
Türk Dili
Yabancı Dil

Başkent Üniversitesi Adana Sağlık Meslek Yüksek Okulu �Anestezi Bölümü�nde eğitim ve öğretiminde stajlar ve pratik uygulamalar tam teşekküllü bir üniversite hastanesi olarak hizmet veren Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi�nde gerçekleştirilecektir.

Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde toplam 3 ayrı hastane ve 2 ayrı merkezi ameliyathane bulunmaktadır . Halen toplam 15 ameliyathane hizmeti olup halen Genel Cerrahi , kardiyovasküler cerrahi , Beyin Cerrahisi , Ortopedi , Üroloji , Göğüs Cerrahisi , Göz Hastalıkları , Kulak, Burun Boğaz hastalıkları , Kadın Doğum , Plastik Cerrahi , Diş Hekimliği operasyonları gerçekleştirilmektedir.

Yanık hastaları için ayrı bir ameliyathane ve yoğun bakım hizmeti (15 akut yanık yatağı ve 10 ileri takip yatağı ile ) , yanık rehabilitasyonu da dahil olmak üzere hizmet verilmektedir.

20 yataklı Cerrahi yoğun bakım ve Reanimasyon ünitesi , 17 yataklı Kalp ve Damar Cerrahisi yoğun bakım ünitesi de anestezi teknisyenliği eğitiminde tam donanımlı yapılanmaları ile rahatlıkla hizmet verebilirler.

Ameliyathane dışı anestezi bünyesinde radyodiyagnostik üniteleri (Bilgisayarlı Tomografi, Magnetik Rezonans görüntüleme , girişimsel radyoloji , ultrasonografi başta olmak üzere ) , Üroloji kliğine bağlı taş kırma üniteleri , Gastroenteroloji kliniğinin tüm endoskopik muayene ve tedavileri , Kadın Doğum kliniğine ait Tüp bebek merkezleri , radyoterapi üniteleri eğitim amacıyla kullanılacaktır.

Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanemizde kod sistemi ile çalışan kardiyopulmoner resüsitasyon ekibi 24 saat vardiyalar halinde Anestezioloji ve Reanimasyon bölümünün sorumluluğunda hizmet vermektedir. Ortalama yıllık kardiyopulmoner resüsitasyon sayısı 200 dür ve başarı oranı %90 üzerindedir. Resüsitasyon laboratuarı (Resüsitasyon maketi ile simülatör ile) da mevcuttur.

Ağrı Tedavi Kliniğinde akut ve süreli ağrı tablolarının ilaç ve invaziv yöntemleri tedavisi gerçekleştirilmektedir. Poliklinik ve yataklı servis olarak hizmet veren klinikte anestezi teknikerliği stajyerlerine eğitim verebilecek öğretim üyesi ve yeterli hasta sayısı (günlük ortalama 20 poliklinik ve 5 invaziv girişim ile) mevcuttur.

Cerrahi Yoğun Bakım ve Reanimasyon Ünitesinde de anestezi öğretim üyeleri görev yapmaktadır. Toplam 20 yataklı bu ünitede aylık ortalama 130 hasta ile anestezi teknikerliği pratik uygulamaları ve stajları için yeterlilik göstermektedir.

Bu kriterlere göre anestezi bölümü öğrencilerinin pratik eğitimleri için yeterli imkanlar başka bir kuruluş ile işbirliğine gitmeden sağlanabilmektedir. Teorik eğitim içinde en az iki derslik (her biri 50 kişilik) bir amfitiyatro (ort.180 kişilik), bir anatomi laboratuarı, 2 adet bilgi işlem laboratuarı ve bir resüsitasyon laboratuarı ile fiziki anlamda desteğe ihtiyaç yoktur.

Başkent Üniversitesi Adana Sağlık Meslek Yüksek Okulu Anestezi Bölümü ders programı* ve kredileri ektedir; (*IV.Yarıyıl tamamen klinik uygulamaya ayrılmıştır.)

 

_Mr.PaNiK_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Etiketler
anestezi, gorevleri, görevleri, ne, nedir, uzmanı, yapar, İş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Radyolog Nedir Görevleri Nedir ne iş yapar _Mr.PaNiK_ Meslekler Rehberi 7 12-08-2014 13:06
Muhtar ne iş yapar? - Muhtarın Görevleri nedir? Mavi_Sema Meslekler Rehberi 15 25-05-2014 12:18
Öğretmen Nedir Görevleri Nedir ne iş yapar _Mr.PaNiK_ Meslekler Rehberi 1 24-04-2013 16:01
Grafiker Nedir ? Ne iş yapar - Görevleri nedir ? _Mr.PaNiK_ Meslekler Rehberi 1 25-06-2012 09:28
Anestezi Teknikerin Görevleri Nelerdir Eylül Meslekler Rehberi 0 22-09-2011 00:32


Saat: 18:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015