Sponsorlu Bağlantılar
   

İyi Bir Meslek Nasıl Seçilir

Meslekler Rehberi icinde İyi Bir Meslek Nasıl Seçilir konusu , Meslek Nasıl Seçilir? Meslek Seçimi nasıl yapılmalı İyi bir meslek seçmek için ; *Bir meslek seçerken kendinizle ilgili özellikleri bilmelisiniz. * Değerleriniz: Seçeceğiniz meslekle ilgili değerlerinizi örtüşmesi sizi daha çok ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 08-02-2012   #1 (permalink)
Standart İyi Bir Meslek Nasıl Seçilir

Sponsorlu Bağlantılar


Meslek Nasıl Seçilir?
Meslek Seçimi nasıl yapılmalı

İyi bir meslek seçmek için ;

*Bir meslek seçerken kendinizle ilgili özellikleri bilmelisiniz.

* Değerleriniz: Seçeceğiniz meslekle ilgili değerlerinizi örtüşmesi sizi daha çok mutlu eder. Seçilen her mesleğe ait beslenen duygular amaçlara ulaşmayı destekler, dolayısı ile daha başarılı olmada itici gücü teşkil eder.

* Beklentileriniz: 'Üniversite Sınavını bir Kazansam 'gerisi kolay'' diyen bir çok öğrenciye tanık oluruz.. Üniversite kazanan bu tür öğrencilerden bir çoğu sonunda hayal kırıklığına uğramaktadır. çağın hızla geliştiğini, bilgi ve teknolojinin hızla ilerlediği bu çağda bazı mesleklerin daha çok öne çıktığı, popüler gibi görünse de bazı mesleklerin önemini yitirdiğini düşünürsek, meslek seçmede beklentilerin önemini kavramış oluruz. Meslekte ilerleme bu çağ için artık bir zorunluluktur.

* Sosyo-Ekonomik Durumunuz. Meslek seçerken elinizde o mesleğin eğitimini tamamlamak ve ilerde de sürdürmek için gerekli mali desteği ya da kaynağı hesaba katmak gerekir. Bu nedenle meslek ya da bölüm seçerken gerekirse kararlar, aile ile birlikte alınmalıdır. Seçilen programın bulunduğu ilde, barınma, beslenme ve kültürel olanaklar hesaba katılmalıdır.' Fiziksel Özellikleriniz. Kendiniz için belirlediğiniz mesleğin gerektirdiği fiziksel özelliklere ne derece yatkınsınız. Örneğin, Jeoloji Mühendisliğini seçecekseniz, gezmeye, doğanın inceliklerini incel_meye meraklı olmalısınız. Askeri alanı tercih edecekseniz fiziksel bir kusurunuzun olmaması gerekir.

Kişisel Özellikleriniz:
Her meslek belirli psikolojik özellik gerektirir. Meslekte başarılı olmak sadece zeka ile sağlanamaz. Bunun yanında bazı psikolojik özelliklerde gerektirmektedir.Hukuk seçecek bir öğrencinin, muha*keme gücünün ve mantıklı düşünebilme yeteneğine sahip olması gerekir. Yönetici olmayı düşünen biri ise, başkaları ile iyi geçinebilen, sabırlı, idealist, ikna gücü gibi özelliklerinin olması gerekir.

İlgi ve Yetenekler:
Her insan ilgi ve yeteneği bir alanda başarılı olabilir. Önce iyi bir üniversiteye girmeli, hangi bölüm olduğu önemli değil, gibi bir yaklaşım hatalıdır. Öğretim kadrosu zengin bir üniversitede eğitimin daha iyi olacağı kuşkusuz doğru; ancak meslek başarısında mezun olunan üniversitenin kalitesinden önce kişinin ilgili ve yetenekli olması daha etkili olmaktadır. Halk arasında 'vermese Mabut, neylesin Sultan Mahmut' sözünde anlamını bulan bu durumda üniversite ne verirse versin yetenek ve ilgi olmadığı zaman başarı ortaya çıkmaz.
Buna karşılık iyi bir üniversiteye girme uğruna istemediği bölüme giren bir kişi eğitim ortamından hoşnut olsa bile, eğitimin özünden hoşnut olamayacağı için başarılı olamayabilir.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Milletvekili Nasıl Seçilir Mavi_Sema Seviyeli-Ciddi Konular 0 16-06-2011 23:05
Doğru Kitap Nasıl Seçilir? Mavi_Sema Kitap, Resim ve Dergi 0 30-05-2011 08:57
Peynir nasıl seçilir nasıl saklanır KaRDeLeN Pratik Bilgiler 0 05-05-2010 10:11
Hoparlör Nedir ve Nasıl Seçilir? _Mr.PaNiK_ Ev Teknolojileri 2 28-11-2008 18:27
En iyi tüp bebek merkezi nasıl seçilir? Siraç Gebelik ve Annelik 0 31-10-2008 21:04


Saat: 08:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015