FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Eğitim Bilgileri > Meslekler RehberiSponsorlu Bağlantılar
   

Odyometrist Nedir ?- Odyometristin Görevleri

Meslekler Rehberi icinde Odyometrist Nedir ?- Odyometristin Görevleri konusu , TANIM İnsanların işitme bozukluğunun derecesini çeşitli testler yardımı ile saptayan ve hastanın durumuna göre işitme cihazı ihtiyacını belirleyen ve uygulayan, gerekli durumlarda konuşma tedavisi veren kişidir. GÖREVLER -Kulak-Burun-Boğaz hekiminin hastayı ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 24-11-2008   #1 (permalink)
Standart Odyometrist Nedir ?- Odyometristin Görevleri

Sponsorlu Bağlantılar


TANIM
İnsanların işitme bozukluğunun derecesini çeşitli testler yardımı ile saptayan ve hastanın durumuna göre işitme cihazı ihtiyacını belirleyen ve uygulayan, gerekli durumlarda konuşma tedavisi veren kişidir.

GÖREVLER
-Kulak-Burun-Boğaz hekiminin hastayı muayenesinden sonra kulak hastalıklarının tanısı ve tedavi şeklinin belirlenmesinde yardımcı bir laboratuar hizmeti olan odyolojik testleri hekimin isteği doğrultusunda uygular, -İşitme ölçümü yapar ve test sonuçlarını hekime sunar, -Ağır işiten hastalara işitme cihazı uygular, -Gerektiğinde konuşma tedavisi verir, -Okullarda işitme taramaları yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
-Odyometri, -Timpometri, -Elektrofizyolojik odiyometre (ERA, BERA), -İşitme cihazları, -Denge testleri (Kalorik test), -Alan odiyometrisi (Çocuklarda).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Odyometrist olmak isteyenlerin; -Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, -Biyoloji, elektronik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, -Hasta insanlara yardım etmekten hoşlanan, -Sorumluluk sahibi, dikkatli ve titiz, -Hoşgörülü ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Odyometristler hastanelerde ve muayenehanelerde, özel eğitim merkezlerinde görev yaparlar. Görev yeri sessiz ve temizdir. Bazen işitme bozukluğu olan küçük çocuklara ve özürlülere işitme testi uygulamakta zorlukla karşılaşılabilirse de iş genellikle rahat ve tehlikesizdir. Çalışmaları sırasında yoğun olarak kulak, burun, boğaz hekimleriyle, teknisyenlerle, hasta ve hasta yakınlarıyla, zaman zaman çocuk gelişim uzmanlarıyla iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Meslek elemanları, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı sağlık kuruluşlarıyla, özel hastanelerde, özel işitme testleri uygulayan merkezlerde görev yapabilirler. Halen hastanelerde ve diğer ilgili kuruluşlarda odiyometrist kadrosu bulunmamaktadır. Yüksekokul mezunu elemanlar, sağlık teknisyeni (aslında teknikerlerdir) kadrolarında çalışmak durumunda kalmaktadır. Kadro sorununun çözülmesi beklenmektedir. Odiyometri yeni gelişen bir daldır. Bu alanda yetişmiş elemanların artmasıyla, özellikle Kulak-Burun-Boğaz Servislerinde odiyometristlerin çalıştırılmasının yaygınlaşması beklenmektedir. Ayrıca, işitme engelliler okullarında da görev alabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi fakültelerin Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokullarının “Odyometri” ön lisans programında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin Tıp Elektroniği, Tıbbi Sekreterlik,Tıp Sekreterliği bölümlerinden mezun olanlar “Odyometri” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Odyometri eğitim programı 2 yıl olup, eğitim pratik ve teorik olarak verilmektedir. Ayrıca, 1. yıl sonunda 40 işgünü staj yapılmaktadır. Odyometri programının; l.yılında: Fizyoloji, Anatomi, Biyomedikal Fizik, Psikolojiye Giriş, Mesleki Teknoloji, İşitme Ölçümü, İlk Yardım, Gelişim Psikolojisi, İşitme-Konuşma Anatomisi ve Fizyolojisi, İşitme Kayıpları, Kliniğe Giriş, Biyomedikal Instrumantasyon, 2.yılında: Konuşma Gelişimi, Atipik Çocuk Psikolojisi, İşitme Cihazları, Odiyometride İleri Test Yöntemleri, Halk Sağlığı ve Deontoloji, Vestibüler Sistem ve Test Yöntemleri, Çocuk Test Yöntemleri gibi temel ve mesleki dersler okutulmaktadır, Ayrıca, 1. ve 2. yıllarda Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil ve seçmeli dersler alınmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
“Odyometri” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde, · Fizik, · İşitme engelliler öğretmenliği, · Sağlık Eğitimi Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER:
Biyolog, Kimya mühendisi

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu' nun kredisinden yararlanabilirler. Eğitim sonrası kazanç çalışılan kurumun statüsüne, çalışma süresine, üstlenilen sorumluluk derecesine göre değişmektedir. Halen hastanelerde sağlık teknikerliği kadrosu bulunmadığından, mezunlar sağlık teknisyeni olarak göreve başlamaktadır. Ön lisans mezunu bir sağlık teknisyeni göreve l0. derecenin 2. kademesinden başlamakta ve derecesine göre maaş almaktadır. Odiyometristler asgari ücretin yaklaşık 3 katı maaş almaktadır. Bu miktar, çalışılan kuruma göre küçük de olsa bazı farklılıklar göstermektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
-İlgili Eğitim Kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

 

_Mr.PaNiK_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 15-07-2012   #2 (permalink)
GURBET
Standart Cevap: Odyometrist Nedir ?- Odyometristin Görevleri


BİLİŞİM BÖLÜMÜ TİCARET MESLEK İSESİ MEZUNUYUM ODYOMETRİ BÖLÜMÜNE gıtmem cokmu zor?
  Hızlı Cevap
Alt 18-10-2012   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Odyometrist Nedir ?- Odyometristin Görevleri


kulak burun boğaz doktorunun yanında çalışıp işitme sorunu olanları teste tabi tutan kişidir.
  Hızlı Cevap
Alt 11-11-2013   #4 (permalink)
karateciXtimur
Standart Cevap: Odyometrist Nedir ?- Odyometristin Görevleri


Ben yaklaşık olarak 3-4 kez odyometriye gittim k.b.b. doktoru test istedi. Ancak kulak cihazıyla alakalı hiçbir sorunum olmadı.
Ayrıca, odyometride kulak testinin yanı sıra kulak basınç testi vardır. Basınç testinde 3 tane bölüm vardır A, B ve C. Ben ilk gittiğimde B seviyesindeydi benimki (orta kulak iltihabım vardı.) ve hiçbir şey hissetmedim. Ancak kulağımda A ya da C seviyesinde bir durum varken fena acıttı. ALLAH kimseyi odyometriye yollatacak zor bir duruma sokmasın Amin...
  Hızlı Cevap
Alt 03-06-2014   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Exclamation Cevap: Odyometrist Nedir ?- Odyometristin Görevleri


büro yönetimi hizmetleri hukuk sekreterliği okuyorum 2 yıllık geçiş hakkımda odyometride var gidebilme şansım cok değil diye duydum bi bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.
  Hızlı Cevap
Alt 06-06-2014   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Exclamation Cevap: Odyometrist Nedir ?- Odyometristin Görevleri


Ben de büro okuyorum inan bana herkes o bölüme akın ediyo. Sadece ailesi şehir dışında okumasına müsade etmedikleri için gidemeyenler çok. İstanbulda hiçbi devlet üniversitesinde yok. Ama gidilebiliyo. Hiçbi zorluğu yok. Diğerleriyle aynı.
  Hızlı Cevap
Alt 6 Gün önce   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Odyometrist Nedir ?- Odyometristin Görevleri


ben lise 4 makina bölümü okuyorm acaba bu bölüme nasıl gidebilirim ygs yle mi yoks 2 yıllık bizim haklarımız oluyor mu
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Etiketler
gorevleri, görevleri, nedir, odyometrist, odyometristin

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Öğretmenin Görevleri Nelerdir, Öğretmen Görevleri Nedir Eylül Öğretmenlerimizin Bölümü 1 07-09-2014 17:26
Gen nedir - Genlerin görevleri - Genotip ve Fenotip nedir? SeLeN Genel Sağlık 0 19-10-2012 20:06
Milletvekilinin Görevleri Nedir, Milletvekilinin Görevleri Nelerdir SeLeN Hukuk 1 02-05-2012 20:01
Şeyhülislam Görevleri Nedir, Şeyhülislamın Görevleri Nelerdir? Eylül Tarihi Bilgiler 0 01-01-2012 15:54
Yer Hostesliği Mesleği Nedir?Görevleri Nedir?Çalışma Alanları.Eğitimi Nerede Verilir? Mavi_Sema Meslekler Rehberi 0 01-06-2009 10:56


Saat: 22:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015