FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Edebi Türler Halk Edebiyatı > Masallar-Hikayeler-DestanlarSponsorlu Bağlantılar
   

Oğuz Kağan Destanına Göre Hunların Devlet Yönetimi Nasıldı

Masallar-Hikayeler-Destanlar icinde Oğuz Kağan Destanına Göre Hunların Devlet Yönetimi Nasıldı konusu , Oğuz Kağan Destanına Göre Hunların Devlet Yönetimi Nasıldır Oğuz Kağan Destanı’na bakıldığında da görülebileceği gibi yönetim şekli Hun Devleti’ni kötü yönde etkilemiştir. Kağanın devletin tümüne sahip olması ve çocukları tarafından ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 20-11-2013   #1 (permalink)
Standart Oğuz Kağan Destanına Göre Hunların Devlet Yönetimi Nasıldı

Sponsorlu Bağlantılar


Oğuz Kağan Destanına Göre Hunların Devlet Yönetimi Nasıldır

Oğuz Kağan Destanı’na bakıldığında da görülebileceği gibi yönetim şekli Hun Devleti’ni kötü yönde etkilemiştir. Kağanın devletin tümüne sahip olması ve çocukları tarafından ülkenin paylaşılması Türk devletini güçsüzleştirdi ve çeşitli savaşlara yol açtı. Bunun yanında Çinliler tarafından küçük parçalara ayrılmış olan birimler yıkıldı.

Oğuz Kağan’ın yanında bulunan ak sakallı, boz saçlı bilge Uluğ Türk bir gün rüyasında bir altın yay ve üç gümüş ok gördü. Altın yay gün doğusundan gün batısına dek uzanırken üç gümüş ok da kuzeye doğru gidiyordu. Uluğ Türk uyandıktan sonra rüyasını Oğuz Han’a anlattı : ” Ey Hakan’ım, dedi; Gök Tanrı’nın sana verdikleri, hayırlı olsun! Gök Tanrı, düşümde gördüklerimi yerine getirsin! Dilediği yeri sana versin.

Oğuz Han Uluğ Türk’ün sözlerini çok beğenerek bilgeliğine övgüler sıraladı. Uluğ Türk’ün sözünü dinleyerek oğullarıyla konuştu ve şöyle dedi: ” Ey oğullarım! Gönlüm av diliyor. Kocadım. Gücümü yitirdim. Gün, Ay ve Yıldız, siz doğuya varın. Gök, Dağ ve Deniz siz batıya gidin!”

Bu sözler üzerine 3 oğul doğuya, 3 oğul batıya gitti. Gün Han, Ay Han ve Yıldız Han doğuda avlanırken bir altın yay buldular ve yayı babaları Oğuz Han’a götürdüler. Oğuz Han da yayı 3 parçaya bölerek ” Ey büyük kardeşler yay sizin olsun ” dedi. Batıya giden kardeşler Gök, Dağ ve Deniz Han, yolda avlanırken 3 gümüş ok buldular ve babalarına getirdiler. Oğuz Han da buna mutlu olarak okları oğullarına paylaştırdı. “Ey küçük kardeşler bu oklar sizin olsun” diyerek Ulu Kurultay’ı topladı.

Herkesin fikri alındıktan sonra Oğuz Han toprakları oğulları arasında paylaştırdı. “Ey oğullar, çok yaşadım. Çok savaşlar gördüm. Çok ok attım, kılıç salladım, ata bindim. Yağılarımı (düşmanlarımı) ağlattım, dostlarımı güldürdüm. Gök Tanrı’ya borcumu eda ettim. Sizlere de yurdumu veriyorum. Yurdumuzun üzerinde bilgelik ve bahtiyarlıkla yaşayın. Gök Tanrı’nın buyruğundan çıkmayın. Esen kalın! ” diyerek hayata veda etti.

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Devlet Yönetimi Nasıldı Eylül Tarihi Bilgiler 0 10-10-2011 18:08
Oğuz Kağan Köksal Kimdir - Oğuz Kağan Köksal Biyografisi Mavi_Sema Biyografi & Otobiyografi 0 18-05-2011 14:25
Anadolu Selçuklularında Devlet Yönetimi nasıldı Mavi_Sema Tarihi Bilgiler 0 20-02-2011 01:54
Oğuz Kağan - Mustafa T. Göktürk Dine Kitap, Resim ve Dergi 0 12-04-2010 11:29
Oğuz Kağan'ın Türklük Duası NeslisH Tarihi Bilgiler 0 02-03-2009 20:45


Saat: 05:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015