FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğlence-Muhabbet ve Ciddi Konular ·´¯).·´¯) > Hayvanların Dünyası > KuşlarSponsorlu Bağlantılar
   

Çalı Kuşu - Çalı Kuşu Hakkında Bilgi - Çalıkuşu (Regulus)

Kuşlar icinde Çalı Kuşu - Çalı Kuşu Hakkında Bilgi - Çalıkuşu (Regulus) konusu , Çalı Kuşu / Çalıkuşu (Regulus) Temel Britannica Çalı kuşu, çalı kuşugiller (Regulidae) familyasını oluşturan kuşların ortak adıdır. Familyanın bütün üyeleri, 9-15.5 santimetredir. Bu kuşların, superciliumunda bir göz-halkası veya çizgisi vardır. ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 04-04-2009   #1 (permalink)
Standart Çalı Kuşu - Çalı Kuşu Hakkında Bilgi - Çalıkuşu (Regulus)

Sponsorlu Bağlantılar


Çalı Kuşu / Çalıkuşu (Regulus)
Temel Britannica
Çalı kuşu, çalı kuşugiller (Regulidae) familyasını oluşturan kuşların ortak adıdır. Familyanın bütün üyeleri, 9-15.5 santimetredir. Bu kuşların, superciliumunda bir göz-halkası veya çizgisi vardır. Erkekler, rengarenk bir taç yamasına sahiptir.
Bilimsel Sınıflandırma
 • Alem: Animalia (Hayvanlar)
  • Şube: Chordata (Kordalılar)
   • Sınıf: Aves (Kuşlar)
    • Takım: Passeriformes (Ötücü kuşlar)
     • Familya: Regulidae (Çalı kuşugiller)
      • Cins: Regulus Cuvier, 1800
       • Türler
        • Bayağı çalı kuşu (Regulus regulus) Türkiye
        • Yakut tepeli çalı kuşu (Regulus calendula)
        • Tayvan çalı kuşu (Regulus goodfellowi)
        • Sürmeli çalı kuşu (Regulus ignicapilla)
        • Altın tepeli çalı kuşu (Regulus satrapa)
        • Tenerife çalı kuşu (Regulus teneriffae)
Regulus calendula


Kuzey yarıküredeki iğneyapraklı ormanlarda yaşayan dört tür ötücükuşa çalıkuşu denir. Küçük ve yuvarlak gövdeli, kısa gagalı olan çalıkuşları Regulus cinsini oluşturur. Boyları 9 santimetreyi geçmez; tüy renkleri genellikle yeşilimsi gridir. Çalıkuşlarının en belirgin özellikleri tepelerindeki par*lak renkli şeritlerdir.
Türkiye'de de bulunan iki türden biri olan bayağı çalıkuşu (Regulus regulus) bir Avrasya kuşudur. Türkiye'de başta Karadeniz yöresi olmak üzere kıyı bölgelerindeki iğneyapraklı ormanlarda yaşayan bu kuşun gövdesinin üst bölümleri yeşilimsi, alt bölümleri ise beyaza yakın bir renktedir. Başının tepesinde çevresi ince siyah şeritle çevrili san bir leke bulunur. Erkekte sarı lekenin üzerinde kırmızı bir çizgi vardır. Bayağı çalıkuşu çam ve ladin gibi sürekli yeşil kalan ağaçların bulunduğu or*manlık yerlerde yaşar. "Ziit ziit" sesi çıkara*rak tiz bir şakımayla öter. Bütün çalıkuşları gibi bayağı çalıkuşu da yuvasını örümcek ağlarıyla birbirine bağladığı yosunlardan ya*pıp bir ağaç dalına asar. Yuvanın içini de tüylerle döşer. Dişi genellikle nisanda yuva*ya, soluk renkli ve kahverengi benekli 5-10 yumurta bırakır; mayıs ya da haziranda bir kez daha yumurtlar.
Türkiye'de kıyı bölgelerindeki ormanlarda bulunan sürmeli çalıkuşu (Regulus ignicapil-lus) Avrupa'da ve Batı Asya'da yaşar. Bayağı çalıkuşuna çok benzemekle birlikte gözlerinin hizasında uzanan sürme gibi ince ve kara çizgiyle ondan ayırt edilir. Sürmeli çalıkuşu Türkiye'nin en küçük ve en güzel kuşları arasındadır.
Çalıkuşlarının Kuzey Amerika'da yaşayan iki türü üremek için Alaska'ya göçer, kışı ise güneydeki Guatemala'da geçirirler. Altın te*peli çalıkuşu (Regulus satrapa) bayağı çalıku*şuna çok benzer; bu yüzden bazı uzmanlarca bu iki kuş aynı türden kabul edilir. Yakut tepeli çalıkuşu (Regulus calendula) ise öteki türlerden biraz daha iricedir. Bu türün erkeği*nin başında küçük ve parlak kırmızı bir benek bulunur. Bu beneğin üstü genellikle öteki tüylerle örtülüdür.
Çalıkuşları çiftleşme dönemi dışında, ço*ğunlukla baştankara ve tırmaşıkkuşlarıyla ka*rışarak gruplar oluştururlar. Örümcek, yap-rakbiti, sinek ve başka böceklerin yanı sıra böceklerin yumurta ve larvalarını da yerler. Av peşinde daldan dala uçarken kolibriler gibi havada asılı kalabilir ya da bir dala tutunup yarasalar gibi baş aşağı sarkabilir*ler.

 

KaRDeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Etiketler
hakkinda, kusu, regulus

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kara çalı nedir - Kara çalı deyimi anlamı Mavi_Sema Atasözleri & Deyimler 0 05-02-2011 23:43
Muhabbet Kuşu - Muhabbet Kuşu Yemleri ve Beslenmesi Hakkında Bİlgi Mavi_inci Kuşlar 0 13-12-2010 01:02
Çalı ve Çalı Türleri - Çalı ve Çalı Türleri hakkında NeslisH Doğa ve Bitkiler 2 09-04-2010 19:45
Çalı ve Çalı Türleri Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 0 22-05-2009 23:51
Kukumav Kuşu-Kukumav Kuşu Hakkında Genel Bilgiler Fatma Kuşlar 0 30-12-2008 18:51


Saat: 18:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015