FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Dini Forum İslam Arşivi·´¯).·´¯) > Kuran'ı Kerim > Kuran'ı Kerim ve TefsirleriSponsorlu Bağlantılar
   

Kuranı Kerimin Kitap Haline Getirilmesi ve Çoğaltılması

Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri icinde Kuranı Kerimin Kitap Haline Getirilmesi ve Çoğaltılması konusu , Kuranı Kerimin kitap haline getirilmesi ve çoğaltılması kısaca, Kuranı Kerimin kitap haline getirilmesi ve çoğaltılması özeti, Kur’an-ı Kerim İslam’ın kutsal kitabıdır. Cebrail meleği yoluyla Allah tarafından Hz. Muhammed peygambere indirilmiş ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 06-02-2014   #1 (permalink)
Standart Kuranı Kerimin Kitap Haline Getirilmesi ve Çoğaltılması

Sponsorlu Bağlantılar


Kuranı Kerimin kitap haline getirilmesi ve çoğaltılması kısaca,
Kuranı Kerimin kitap haline getirilmesi ve çoğaltılması özeti,


Kur’an-ı Kerim İslam’ın kutsal kitabıdır. Cebrail meleği yoluyla Allah tarafından Hz. Muhammed peygambere indirilmiş bir kitaptır. Bir araya toplayan, yazdıran, okutan gibi anlamları olan Kur’an-ı Kerim Arapça dilindeki ka rae’den gelmektedir.

Kitabın temel parçaları ayetlerdir. 114 sure’ye ayrılan kitaptaki bu sureler de ayetlere ayrılır. Ayetlerin toplamı tam 6666′dır. Aslında ayetlerin sayısı hususunda din bilginleri ayrılmaktadır. Fakat sure sayısı kesindir. Ayetler belli bir sırada vahiylerle gelmiştir. Kitap da bu sıraya göre kronolojik olarak düzenlenmiştir. Ayetlerin yerleri Hz. Muhammed tarafından saptanmış olup kendisine ilk gelen ayetler ilk 96 surede yer alır. Buyruklardan ve yasalardan oluşan Kur’an’da ahlak, toplumsal ilişki, ibadet, iman gibi konular işlenmiştir. Bunun yanı sıra bazı bilimsel bilgiler de mevcuttur. Örneğin anatomi, fizik ve astronomi.

Cebrail tarafından yavaş yavaş indirilen sözler vahiydir. 23 yılda yavaş yavaş bu vahiyler birikmiştir ve Kur’an oluşmuştur. Kureyş lehçesinde Arapça diliyle yazılmıştır. Peygamber ve etrafındaki sahabeler gelen ayetleri hemen ezberliyorlardı. Katipler de bunları hurma dallarına, kürek kemiklerine, derilere ve ince taşlara yazıyorlardı. Bu katiplere vahiy katipleri deniyordu. Zeyd bin Sabit, Halid bin el-Velid, Ubeyy bin Ka’b, Sabit bin Kays, Muaviye bin Ebu Süfyan ve dört İslam halifesi bu katiplerdendir. Başkaları da vardır fakat bilinenler bunlardır.

Hz. Muhammed hayatta olduğu müddetçe yeni vahiyler gelebileceği ihtimali bulunduğundan Kur’an kitap haline getirilmemiştir. Sonrasından onun vefatı ile halifeler tarafından bu iş yapılmıştır.

Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer, peygamberimiz öldükten sonra halktan büyük kitleler halinde İslamiyetten dönüş olduğunu görmüştür. Bunun için önlemler almayı düşünmüşlerdir.

Kur’an’dan parçaların yazıldığı musaflar o sırada sıralı bir halde değildir. Hz. Ömer Hz. Ebubekir’e ısrar etti ve bunların toplanmasını sağladı. Daha sonra Zeyd bin Sabit’e gittiler ve ona bunu kitap haline getirmesi görevini verdiler. Elinde Kur’an metinleri bulunan müslümanlardan bunlar istendi ve ikişer de şahit istendi. Bu şahitler o metinlerin direk olarak peygamberimizin ağzından yazdığına dair şahitlerdi. Metinler birleştirilerek Kur’an kitap haline getirildi. Bu kitap Hz. Ebubekir’e verildi. Ondan Hz. Ömer’e ve ondan da kızı Hafsa’ya geçti.

Arapça’nın pek çok lehçesi mevcuttur. Mekke dışına gittikçe bu lehçeler değişmektedir. Bu sebeple Hz. Ömer Şam ve Filistin’deki Kur’an’ı ezberlemiş müminlere Kur’an’ı gönderdi. Herkesin farklı lehçeyle okuyor olması kaygılandırıcıydı. Osman Halife döneminde buna bir son vermek adına Kur’an’ın çoğaltılması kararlaştırıldı. Zey bin Sabit dört kişilik bir komisyonun başına getirildi ve bu komisyon Hafsa’dan Kur’an nüshasını aldı. İlk olarak beş veya yedi adet nüsha çıkarıldı. Şam, Basta, Küfe ve Mekke’ye gönderildiler. Bir tanesi de halifenin bulunduğu yer olan Medine’de kaldı. Sonrasında bu metinlerle çelişen yalancı metinlerin yakılmasına karar verildi. Günümüzde Kur’an’ın hiç değişmeden bize ulaştığına emin olmamızın sebebi de bu çoğaltma işlemidir. O dönemki metinler kaybolmuştur belki ama çoğaltıldığı için değişmediğine şüphe yoktur.

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hz. Ebubekir Kur'an-ı Kerim'i Niçin Kitap Haline Getirmiştir SeLeN Dini Sorular ve Cevaplar 0 13-12-2013 22:54
Bambu Bitkisinin Çoğaltılması Eylül Doğa ve Bitkiler 0 02-01-2012 15:24
Kuranı Kerimin özellikleri nelerdir Eylül Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 0 12-12-2011 19:48
Karadeniz'in Türk Gölü Haline Getirilmesi Hakkında Bilgi SeLeN Tarihi Bilgiler 0 08-09-2011 10:16
Mouse kullanımının daha kolay hale getirilmesi Siraç Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 0 22-02-2009 20:47


Saat: 02:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015