Sponsorlu Bağlantılar
   

Fitre İle İlgili Ayetler

Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri icinde Fitre İle İlgili Ayetler konusu , fitre ile ilgili bilgiler, kuranda fitre ile ilgili ayetler, fitre ile ilgili hadisler fitre hakkında Kısa adı fitre olan �sadaka-ı fidr� e, orucun bitmesiyle vacip olmasından dolayı �zekâtül fıdr�, nefsi ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 22-05-2011   #1 (permalink)
Standart Fitre İle İlgili Ayetler

Sponsorlu Bağlantılar


fitre ile ilgili bilgiler,
kuranda fitre ile ilgili ayetler,
fitre ile ilgili hadisler
fitre hakkında

Kısa adı fitre olan �sadaka-ı fidr� e, orucun bitmesiyle vacip olmasından dolayı �zekâtül fıdr�, nefsi temizleyip amellerin sevabını artırdığı için de bedenin zekatı anlamında �zekâtül beden� denir.

Sadaka-i fıtır, insan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan varlığının zekatı kabul edilmiştir. Bu nedenle sadaka-i fıtr�a, �can sadakası� veya �beden sadakası� da denilmektedir. Diğer taraftan fitre, yoksulların ihtiyaçlarının giderilmesinde, bayram gününün neşesinden onların da istifade etmelerinde önemli bir rol oynar.
Kur'an'da: "Onların mallarında muhtaç ve yoksullar için bir hak vardır." (bk. Zâriyât, 19-24) buyurulmaktadır.

Fitre vermek vaciptir. Fitrenin nisabı (zenginlik ölcüsü) aynen zekatın nisabı gibidir. Aralarındaki fark zekat nisabının üzerinden bir tam sene geçmesi gerekir. Fitre nisabının üzerinden ise sene geçmesi şart değildir. Ramazan içinde dahi maddi durumu iyi olmayan bir insan arefe günü veya bayram sabahı bayram namazından önce varlıklı duruma gelse fitresini ödemesi vacip olur.

Fitre oruç esnasında bilmeden yapılan hataların keffareti sayılacağı için esas vacip olduğu vakit bayram günü sabah namazının vaktinin girmesiyle başlar. Bayram namazına başlayıncıya kadarki sürede devam eder. Ancak bu kısa vakitte verecek ihtiyaçlı kişi bulamama ihtimalinden dolayı daha önceden ödenmesi de caizdir.Fakat bayram namazından sonraya kesinlikle bırakmamak gerekir. Önemli bir mazeretinden dolayı bayram namazından önce ödeyemeyenler daha sonra gene ödeyeceklerdir ama öncekinin yerini tutamadığı kesindir.

Yukarda anlatılan ölçüde fitre ödemesi gereken kişi kendi fitresiyle birlikte küçük çocuklarının ve bakmakla mükellef olduğu insanların da fitresini ödemesi vaciptir. Bu cümleden olarak bayram sabahı bayram namazından önce dünyaya gelen bir çocuk da dahil küçük yaştaki çoçuklarının her birinin fitresini ödemek vacip olur. Eşinin fitresini onun isteğiyle ödeyebilir. Fakat ödemek mecburiyetinde değildir. Fitre ve zekat anne baba ve her iki taraftan dedeler hariç birde evlat ve torunlar hariç, muhtaç olan her türlü yakınına ve akrabaya verilir.
Bir fitre, insanın kendi yediğinin ortalamasından bir günlük yiyeceği karşılayacak miktarda olmalıdır. Bu da Hollanda ölçülerine göre en az 10,- Hfl, ortalama 15,-Hfl olabilir. Daha çok ödeyen ise daha hayırlı bir iş yapmış olur.(14)

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kul Hakkı İle İlgili Ayetler - Kuranda Geçen Kul Hakkıyla İlgili Ayetler SeLeN Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 2 15-11-2012 21:37
Hz.Davudla İlgili Ayetler, Hz.Davud İle İlgili Ayetler Eylül Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 0 27-01-2012 16:05
Rızık İle İlgili Ayetler, Rızıkla İlgili Ayetler Eylül Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 1 24-12-2011 21:56
Vicdan İle İlgili Ayetler, Vicdanla İlgili Ayetler Mavi_Sema Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 0 05-10-2011 13:07
Evlilik İle İlgili Ayetler - Evlilikle İlgili Ayetler Mavi_inci Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 0 18-08-2011 00:21


Saat: 13:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015