FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Dini Forum İslam Arşivi·´¯).·´¯) > Kuran'ı Kerim > Kuran'ı Kerim ve TefsirleriSponsorlu Bağlantılar
   

Kur'an-ı Kerimde Geçen Su İle İlgili Ayetler

Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri icinde Kur'an-ı Kerimde Geçen Su İle İlgili Ayetler konusu , Kur'an-ı Kerimde Geçen Su İle İlgili Ayetler Su İle İlgili Ayetler Allah), sizin için Arz’ı(Dünya’yı) bir döşek, Göğü bina kıldı. Ve Gök’ten yağmur indirdi, bununla sizin için rızk olarak, ürünlerden ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 28-03-2011   #1 (permalink)
Standart Kur'an-ı Kerimde Geçen Su İle İlgili Ayetler

Sponsorlu Bağlantılar


Kur'an-ı Kerimde Geçen Su İle İlgili Ayetler
Su İle İlgili Ayetler


Allah), sizin için Arz’ı(Dünya’yı) bir döşek, Göğü bina kıldı. Ve Gök’ten yağmur indirdi, bununla sizin için rızk olarak, ürünlerden çıkardı. Bunları bildiğiniz halde, Allah’a ortaklar kılmayın.

[BAKARA(2)/22]

Muhakkak, göklerin ve Arz’ın yaratılmasında, gece ile gündüzün arka arkaya gelmesin de, insanlara yararlı şeylerle, denizde yüzen gemilerde, Allah’ın Gök’ten indirdiği suda ve onunla Yeryüzü’nü ölümünden sonra diriltmesinde, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgârları estirmesinde, bulutların Gök’le Arz arasında, müsahhar(boyun eğdirilmiş) kılınmasında, akleden bir topluluk için ayetler vardır.

[BAKARA(2)/164]

O(Allah) ki, Gök’ten su indirdi. Onunla, her şeyin bitkisini bitirdik, ondan bir yeşillik çıkardık ve ondan da kümelenmiş taneler ve hurma ağacının tomurcuğundan, sarkmış salkımlar, birbirine benzeyen-benzemeyen; üzümler, zeytinler ve nardan bahçeler çıkarıyoruz. Onlar, olgunluğa erişip ürün verdiğinde, onlara bir bakın! Muhakkak, iman edecek bir kavim için, bunda ayetler vardır.

[ENAM(6)/99]

O (Allah) ki, Rahmetinin önünde, rüzgârları bir müjde olarak gönderir. Arkasından (rüzgârlar), yoğunlaşmış bulutları yüklenip-taşır. Böylece onunla, ölü(kurak) bir beldeye su indirir, orayı onunla sularız ve her bir üründen çıkarırız. İşte Biz, ölüleri de bu şekilde, diriltip-çıkarırız, umulur ki düşünürsünüz.

[ARAF(7)/57]

O’nun Arş’ı, su üzerinde iken, amel bakımından hanginizin daha iyi olduğunu denemek için gökleri ve Arz’ı, altı günde(devirde) yaratan O’dur. Şayet sen onlara: “Gerçekten siz, ölümden sonra yine diriltileceksiniz” dersen, elbette Hakkı örtenler: “Bu, apaçık bir büyüden başkası değildir” derler.

[HUD(11)/7]

Arz’da, birbirine komşu ‘kıtalar’, üzüm bağları, ekinler, çatallı ve çatalsız hurmalıklar vardır. Öyleki, bunlar aynı su ile sulandığı halde, ürünlerden bazısını bazısından üstün kılıyoruz. Muhakkak bunda, akledecek bir kavim için, ayetler vardır.

[RAD(13)/4]

(Allah) Gök’ten bir su indirdi. Dereler, kendi ölçüsünde çağlayıp aktı. Sel de, biriken bir ‘cüruf (köpük)’ yüklendi. Bir süs veya bir meta(eşya) sağlamak için, ateşte yakıp- erittikleri şeylerde(madenlerde), bunun benzeri bir ‘cüruf(köpük)’ vardır. İşte Allah, Hak ile batılı, böyle açıklar. Köpüğe gelince, o atılan değersiz bir şeydir, ancak insanlara yarar sağlayacak şey, yeryüzünde kalır. İşte Allah’ın misalleri böyledir.

[RAD(13)/17]

O Allah ki, gökleri ve Arz’ı yarattı ve Gök’ten su indirdi. Arkasından onunla, sizin için rızk olarak, ürünler çıkardı. Ve O, emriyle denizde yüzen gemileri, sizin yönetiminize verdi. Ve Irmakları da sizin kullanımınıza sundu.

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kur'an-ı Kerimde Geçen Ticaret İle İlgili Ayetler Mavi_inci Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 0 28-03-2011 01:10
Kur'an-ı Kerimde Geçen Kin İle İlgili Ayetler Mavi_inci Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 0 28-03-2011 01:03
Kur'an-ı Kerimde Geçen Hz.İsa İle İlgili Ayetler Mavi_inci Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 0 28-03-2011 01:02
Kur'an-ı Kerimde Geçen Sünnet İle İlgili Ayetler Mavi_inci Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 0 28-03-2011 01:00
Kur'an-ı Kerimde Geçen Dua İle İlgili Ayetler Mavi_inci Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 0 28-03-2011 00:46


Saat: 09:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015