Yüzyıl Nasıl Hesaplanır, Yüzyıl Hesabı, Yüz Yıl Hesaplama Nasıl Olur Yapılır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda SeLeN tarafından 14 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Yüzyıl Nasıl Hesaplanır? Yüzyıl Hesabı - Yüz Yıl Hesaplama Nasıl Olur Yapılır?

Yüzyıl Nasıl Hesaplanır? Yüzyıl Hesabı
    YÜZYIL (Asır):Yüz yıllık bir zaman dilimine denir. 0-100 yıl= Bir yüzyıldır.
    YÜZYIL HESAPLAMASI:
    Miladi takvimde başlangıç yılı 0 dır.Buna göre;
    1.Yy = 1 Ocak 0 tarihinde başlar 31 Aralık 99 tarihinde sona erer.
    2.Yy = 1 Ocak 100 tarihinde başlar 31 Aralık 199 tarihinde sona erer.
    0- 25 yıl = Çeyrek yy.dır.
    0-50 yıl = Yarım yy ve ilk yarıdır.
    0-75 yıl = İkinci yarının ilk çeyreğidir.
    Bir yy.da dört çeyrek vardır.Buna göre yy okunuşları şöyle yapılır.
    Örnek: 1881 yılı = 19.yüzyılın ikinci yarısının ikinci yani son çeyreğidir.( Veya 19.yy dördüncü çeyreğidir.)
    2050 yılı = 21. yüzyılın ikinci yarısının ikinci çeyreğidir.
    M.Ö YE AİT YÜZYILLARIN OKUNUŞU:
    Örnek: M.Ö. 1881 yılı = 19.yy 1.yarının ilk çeyreğidir.
    M.Ö. 2050 yılı = 21.yy 1. yarının ikinci çeyreğidir.
    NOT:Örneklerden de anlaşılacağı gibi M.S. ile M.Ö. de yüzyıllar aynı okunur yarı asır ile çeyrek asır kavramları ters okunur.Milattan önceki yılların önüne mutlaka M.Ö. ifadesi yazılmalıdır. 0 dan sonraki yıllar M.S. diye tanımlanır.

Yüzyıl Hesabı Yüzyıl Nasıl Hesaplanır Yüzyıl Hesaplama Yüzyıl Nedir Yüzyılların Oluşumu Milattan Önceki Yüzyıl Milattan Sonraki Yüzyıl Yüzyıllar Hangi Yüzyıldayız Kaçıncı Yüzyıldayız Biz Kaçıncı Yüzyılda Yer Alıyoruz

2. teşerkkürler çpk işime yaradı

3. Hani 1881'e 2.yarının son çeyreği dedik ya onun 2.çeyrek olduğunu nasıl anladık

4. birler ve onlar basamağına bak:MÖ 0-24 arası 4.çeyrek,25-49 arası 3.çeyrek,50-74 arası 2.çeyrek,75-99 arası 1. çeyrek MS 0-24 arası 1.çeyrek,25-49 arası 2.çeyrek,50-74 arası 3.çeyrek,75-99 arası 4. çeyrek

5. Çok işime yaradı da.
    Bu önceki yorumlar yüzünden... Biraz nese :p

6. Çok işime yaradı da.
    Bu önceki yorumlar yüzünden... Biraz nese :p
    Çok biliysanız neden araştırıyorsunuz.!

7. 2003 yılı hangi yüzyıldadır

8. Biliyodum ama yinede saqol

9. HİÇ GÜZEL ANLATMAMIŞSINIZ :D ben daha güzel anlatırdım belki

10. gerçekten öğretmenlerimiz bize peygamberimizin doğum yılı kaçıncı yüzyıl kaçıncı yarım ve çeyrek diye soruyor ayrıca 1-2 sitedede bu yazı ile karşılaştım sadece not almama yaradı fakat arkadaşların dediği gibi hiç anlam verici değil.

11. Çok iyi bi site cok isime yaradi

12. açıkçası çok fazla beğenmedim çünkü hiç detayı yok ve örnekleri daha fazla olabilirdi birz daha örnek verin

Bu Sayfayı Paylaş