Toplumun temel ihtiyaçları nelerdir ? Bu ihtiyaçları üstlenen kurumlar nelerdir ?ÖDEV

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 11 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Toplumun temel ihtiyaçları nelerdir ? Bu ihtiyaçları üstlenen kurumlar nelerdir ?ÖDEV konusu arkadaşlar toplumun temel ihtiyaçları nelerdir ? bu ihtiyaçları üstlenen kurumlar nelerdir ? yazarsanız çok sevinirim ben şöyle bişey buldum link vermeyeceğim bir sitede Toplumun En Temel İhtiyaçları Nelerdir

Cevap 1:

Toplumsal İhtiyaçlar

1-Barınma=EMLAKÇI
    2-Güvenlik =POLİS
    3-Eğitim =OKUL
    4-Sağlık =HASTANE
    5-Yiyecek ve giyecek =MARKET
    6-Ulaşım=T.C KARA YOLLARI

Toplumun Temel İhtiyaçları Nelerdir

Cevap 2:

İnsan hayatına çoğu zaman hakim olan unsurlar.

bunlar yazıyor ama bana barınmanın üstlenen kurumu filan lazım arkadaşlar.. cevaplarınızı bekliyorum..

2. Eylül

Eylül Site Yetkilisi Editör

Temel İhtiyaçlarımızı Karşılayan Kurumlar Nelerdir?

KURUM:

Toplumun süreklilik gösteren ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş topluluklardır.

Bu topluluk devlet tarafında oluşturulmuşsa buna resmi kurum denir.

Resmi kurumların çalışma şekillerini devlet belirler.

Devlet ve Devletin Görevleri

DEVLET:

Sınırları belli bir toprak parçası üzerine yaşayan insanların oluşturduğu siyasi olarak örgütlenmiş, otoriteli düzendir.

Her devletin olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de anayasada belirtilen görevleri vardır. Bunlardan bazıları;

1- Kişilerin ve toplumları huzur ve refahını sağlamak

2- İnsanları maddi ve manevi varlıklarının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

Devlet bu görevlerini yerine getirmek için çeşitli örgütler oluşturmuştur. Bu örgütlere resmi örgüt yada resmi kurum denilmektedir.

RESMİ KURUMLAR

Cumhurbaşkanlığı, Kaymakamlık, Valilik, Başbakanlık, TBMM, Mahkemeler, Devlet okulları, Sağlık ocakları, Devlet Hastaneleri, Nüfus Müdürlükleri, Belediyeler, Muhtarlıklar, Emniyet Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Hapishaneler, Genel Kurmay, Bayındırlık… vb

Resmi kurumların yöneticileri devlet tarafından atanırlar. Görevleri karşılığında belirli bir oranda maaş alırlar. Resmi kurumların faaliyetleri yasalarla belirlenir. Ayrıca sürekli kurumlardır.

SAĞLIK KURUMLARIMIZ

Devlet topluma sağlık hizmeti verebilmek için pek çok kuruluş oluşturmuştur.

DİSPANSERLER

SAĞLIK BAKANLIĞI

HASTANELER

GÜVENLİK KURUMLARIMIZ

Toplumu iç ve dış çatışmalardan ve saldırılardan korunması devletin temel görevidir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ

Ülkemizin güvenliğinden içişleri bakanlığı sorumludur. Polis teşkilatı ve karakolları içişleri bakanlığına bağlıdır. Ülkemizin dış tehditlere karşı koruma görevi “Türk Silahlı Kuvvetlerine” aittir.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

Toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için kurumlar kurulmuştur. Ancak bazı insanlar günlük hayatta karşılaştıkları sorunları çözmek için bir araya gelirler. Bu duyarlı insanlar sorun çözmek için imkânlarını kullanarak çaba gösterirler. Bu insanların amaçlarına ulaşmak için oluşturdukları örgütlere “sivil toplum kuruluşu” denir. Sivil toplum kuruluşları kâr amacı gütmeden gönüllü çalışırlar.

Sivil toplum kuruluşları, çalışma şekillerini yasalar çerçevesinde kendileri belirler.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Nisan 2015
  3. ulaşımın kurum çalışanları nelerdir ?
    acill

4. Toplum, benzer kültürlere sahip insanların oluşturduğu topluluktur. Toplum kurallarına uygun hareket etmek mensup olunan toplum için bir devamlılık garantisidir. Bunlar çeşitli şekilde düzenlenmiş ahlak kuralları,görgü kuralları,din kuralları ve hukuk kuralları ile düzenlenmiştir.

Toplumun Temel İhtiyaçları Nelerdir?
    Toplum ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş bu kurallar kapsadığı maddelerin bazıları şunlardır.
    1. Her bireye saygılı olmak ve görüş belirtme konusunda özgürlük.
    2. Tartışma için uygun ortam
    3. Güven duygusu yaratacak barınma
    4. Maddi – Manevi çıkarlar doğrultusunda ihtiyaçlar
    üzere şekillendirilebilir.

5. bana göre sağlık çünkü sağlığımız yerinde olmasa bir yerde çalışamayız o yüzde ne evimiz nede giyisimiz olur

6. Temel ihtiyaçlar karşılanmassa ne sonuçlar ortaya çıkabilir ?

7. toplumun temel ihtiyaçları karşılanmadığında ne gibi sorunlar ortaya çıkar?

8. TEMEL İHTİYAÇLARIMIZI KARŞILAYAN KURUMLAR NELERDİR?
    KURUM: devlet kurumudur

9. tesssekkkürrrrlerrr BENIM ıçınnnn

10. doğal afetlerde halkın yardımına koşan hangi sivil toplum kuruluşlarını biliyorsunuz??????

11. yarensu çok akıllısın

12. çok saol sosyal ödevimde çok yardımcı oldu

13. Toplumun eğitim,sağlık,çevre,yardım temel ihtiyaçları nelerdir? :/

14. doğal afetlerde insanların yardımına koşan sivil topluluklar nelerdir acil ve toplumun temel ihtiyacları nelerdir

15. bence çok kısa bir bilgi ama güzel

16. HEmSAĞLIĞIMIZ İÇİN HEM DE BİZLER İÇİN KURULUŞLARDIR. İnsanlar resmi ve sivi toplum kuruluşları bizler için kurulmasaydı hayat berbattı. ohoooo çoktan bitmiştik. Ama ço şükür

17. Gerçekten mükemmel bir site neredeyse tüm ödevimi buradan yaptım çooooooo......oooook teşekkürler... :D

18. Çok güzelmiş emeğiniz için teşekkürler çok yardımcı oldunuz. Hele hele sosyal bilgiler dersime size sevgilerimi iletiyorum bay bay

19. Güzel ve açıklayıcı olmuş

20. barınma
    beslenme
    eğitim
    hak
    vs

Bu Sayfayı Paylaş