Soru İşareti Nerede Kullanılır - Soru İşaretinin Kullanıldıgı Yerler

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 26 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Soru İşareti Nedir ve Soru İşaretinin Kullanıldıgı Yerler?Soru İşaretinin Özellikleri

Cümlenin anlam karmaşasını ortadan kaldıran en önemli ayrıntı noktalama işaretleridir. Noktalama işaretleri doğru kullanılmadığı taktirde cümle gerçek anlamından uzaklaşır. Noktalama işaretleri arasında en sık karşılaşılanı ise soru işaretleridir. Soru işaretlerinin nasıl ve nerelerde kullanılacağını içeren bilgiler aşağıdadır.

Soru işareti nerelerde kullanılır ( ? )
    1- Soru bildiren cümlelerin sonuna konur. Nereden geliyorsunuz?’
    2- Soru bildiren kelimelerden sonra da konur. Kimsin? Parola nedir? ‘
    3- İçinde soru eki olduğu halde soru anlamı vermeyen cümlelerde bu işaret kullanılmaz.
    Buradan bir çıktım mı doğru sendeyim. Buldum mu kaçırmam.
    4- Bazı kelimeler ve cümlelerde soru bildiren kelime olmadığı halde soru anlamı vardır. O zaman kullanılır. Adınız? Doğduğunuz yer?
    5- Bir söze inanılmadığını, sözün şüphe ile karşılandığım bildirmek için sözden sonra veya cümle sonunda soru işareti parantez içinde konur.
    Öğrenci çok çalıştığını(?) söylüyordu. Çok yoruldum de-’ di(?).
    6- Bilinmeyen yer, tarih vb. durumlar için kullanılır. Yunus Emre (1240?-1320), (Doğum yeri: ?)

2. çok süper çünkü çok işime yaradı ve çok beğendim

3. çok sağolun hem kısa hemde öz

4. çok sevdim çok işe yaradı <3 <3

5. çok teşekkür ederim ödevim vardı süpersiniz çok yardımcı oldu :)

6. Çok teşekkür ederim kısa ve öz güzelde performans ödevim vardı biraz kısa oldu daha fazla bilgi verebilirmisiniz ama beğendim kötü değil

7. daha fazla bilgi olsa daha iyi

8. harika bir site arkdaşlar

9. süper muhteşem ya hoca çok beğendi buda benim işime geldi

10. performans ödevimdi çok teşekkürler

11. çok teşekkür ederim eğer bu ödevi almasaydım öğretmen benim kafamı kırardı :D

12. bence müthiş çünkü ödevimden 100 üstünden 100 aldım

13. çok süperrrr yaaaa yşk

14. çok süper di beyendimmmmmmmmmmmmmm

15. offf beee çok güzel işime öok yaradı yaa hem kısa hem özz bence çok güzelll :D

16. cok tsk odevmdi yardmci oldunuz.d

17. çok teşekürler işime yaradı

18. 1-ne iş yaparsın?
    2-kaç yaşındasın?

3-adın nedir
    24-sen de kimsin?

19. çok güzel bir şey bence inşaalah arkadaşlarım görmmeiştir sınıfta ilk yazan ben olmak istiyorum :D

20. çooooooooooooooooooook teşekür ediyorum ve

Bu Sayfayı Paylaş