Sindirilen besinler hangi organda kana geçer?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 17 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Sindirilen besinler hangi organda kana geçer
    lütfen yardım edebilirmisiniz çok ihtiyacım var

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Besinlerin hücrelerimiz tarafından kullanılabilecek kadar küçük parçalar bölerek kana geçişini sağlamak sindirim sisteminin görevidir.

Sindirilen Besinlerin Kana Geçmesi
    Besin maddelerinin sindirimi tamamlandıktan sonra dolaşım sistemine aktarılmasına emilim denir. İki yolla olur:
    1- Kılcal Kan Damarlarıyla: Glikoz (şeker) , amino asit, mineraller, suda çözünen vitaminler (B ve C ) ve su, villuslar tarafından emilerek, kılcal kan damarlarına geçer. Ve kan damarları aracılığıyla önce karaciğere taşınır. Karaciğerde zehirlerinden arındırılır. Protein – şeker oranı ayarlanır. Kandaki şeker dengesi sağlanır. Buradan kalbin sağ kulakçığına taşınır.
    2- Lenf Yoluyla: Yağ asidi ve gliserin ve yağda çözünen vitaminler (A,D,E,K ), villuslardaki lenf damarlarıyla emilir. Lenf sistemine karışır. Bu yolla kalbin sağ kulakçığına taşınır.
    Yağ asidi ve gliserin, lenf damarlarından geçerken üzerleri ince bir protein kılıfla kaplanarak yağ molekülü oluşturulur. Çünkü gliserin alkol özelliği taşır. Alkol, hücre zarını erittiğinden doğrudan kana karışması zararlıdır.

3. ya şemayla gösterseniz

4. Sorun o Değil Sindilmeden ve sindirilerek kan geçen besin grupları Bn googleye öle yzdım bu forum çıktı

5. protein yağlar ve karbonhidratlar ince bağırsakta (sindirilenler) su mineral ve vitaminler kalın bağırsakta (sindirilmeyenler) emilir. diğer atıklar buradan anüse gider ve daha sonra dışarı atılır

6. sınavım var adam gibi şey söyleyin

7. hangi organ onu soruyorlaruz yha??????...

8. İnce Bağırsak Karın boşluğunda yer alır. Değişik salgıların etkisiyle besinler ince bağırsakta emilecek duruma gelir. iyice parçalanan besinler burada kana geçer. Besinlerin yararlı kısımları emilince geriye kalan kısım kalın bağırsağa gönderilir.yani ince bağırsaktır

9. Kardeşim Kısa Cevap İnce Bağırsak Sindirilen Kalın bağırsak Sindirilmeyen

10. ciddden artık düzgün bişi söleyinde yazak yaaaaaaaaaaaaaaa!!!!

11. ince bağırak tan emilerek kana geçer

12. doğru cevap budur emin olun

13. kana ince bağırsaktan karışır :D bir cevap yazamadılar

14. ben bunu sormadım ki ince bağırsak mı kalı bağırsak mı

15. aynen son yazan kişiye katılıyorum.ben ince bağırsakta mı yoksa kalın bağırsakta mı diye sormuştum

16. kardeşim hızlı cevap

17. nişasta(karbonhidrat)hangi sindirim sistemi organlarından geçer?

18. bu ne ya offf düzgün cevap verin de ödev yapak

19. yaaa daha düzgün vevaplar verseniz daha iyi olur herkes biyandan farklı farklı şeyler yazıyor söylüyor haklı değilmiyim arkadaşlar söyleyin adımda hilal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

20. Teşekkür ederim.Daha fazla bilgi öğrenmiş oldum..

Bu Sayfayı Paylaş