Sevginin önemi nedir, kısaca bilgi verir misiniz?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda selma soylu tarafından 17 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Sevgi ile ilgili özdeyişler
    sevginin önemi hakkında kısa bir bilgi istiyorum

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

SAYGI VE SEVGİNİN TOPLUM İÇİN ÖNEMİ

Saygı ve sevgi insanlar arasında iyi bir bağ oluşmasını sağlar. Bu bağ sayesinde insanlar birbirleriyle iyi geçinirler.
    Saygıyı ve sevgiyi insanlar çocuk yaşta öğrenir. Büyüdükçe de geliştirir bu yüzden çocukların eğitimi ailede başlar. Ailede bir çocuğa insanlara karşı saygı duyması öğretildiyse bu çocuk hayatı boyunca insanlara saygılı davranır. Fakat ailede çocuğa iyi bir eğitim verilmediyse bu çocuk hiçbir zaman insanlara saygılı davranmaz. Bu yüzden hem ailesinde hem de toplumda karışıklıklara sebep olur.
    Aile içinde saygılı davranan bir çocuk toplumda da saygılı davranır. Toplumda saygı insanlar arasında barışı sağlar. İnsanlar birbirlerine saygı duyarsa birbirlerinin hakkında gözetir. Bu da insanların birbirleriyle uyum içinde yaşamasını sağlar. O toplum gelişir ve ilerler. Diğer toplumlarda daha üstün bir durum kazanır.
    Toplumda saygı tek başına yeterli değildir. Saygının yanında insanlar birbirine sevgide duymalıdır. İnsanlar birbirlerini severse her zaman diğerlerine yardım etmek ister. Bu sayede birinin bir sıkıntısı olduğu zaman bütün toplum o kişiye yardım eder. O kişinin acısını paylaşır ve sıkıntısını azaltır.
    Saygı ve sevgi farklı unsurlardır ama biri olmadan diğeri işe yaramaz. Saygı ve sevginin bir arada bulunduğu toplumlar uzun ömürlü olur ve hiçbir zaman kargaşa içine düşmez. O toplumda saygı ve sevgi ne zaman kayboldu ise o zaman o toplum çöker.
    Bu yüzden bizde birbirimize saygılı davranmalıyız. Her zaman başkalarının sevincini ve acısını paylaşmalıyız. İnsanları sevmeli onları birbirinden ayırma malıyız.

Sevgi ile ilgili sözler

Gerçek güç sevgi ile gösterilir.

İnsan kendisini bağışlamadan ve sevmeden kendisi olamaz.

Gerçek sevgi, iyilik gördüğünde artmayan, kötülük gördüğünde eksilmeyendir.

Sevgi ile bakmasını bilen gerçek ibadeti bulandır.

Dünyada hiçbir şey insanı kin besleme duygusu kadar yıpratmaz. Nietzsche

İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlara gelince, Rahman onlar için bir sevgi oluşturacaktır. Meryem 96

Gerçekten sevenler, karşılık beklemeden severler. A.H. Tanpınar

Yalnızca sevgi dolu bir insanın sözcükleri duyulabilir. H.D.Thoreou

Kendini gerçekleştirme, karşılıksız sevgiyi öğrenmekle başlar.

Kalıcı olan tek şey içtenlik ve sevgi ile yapılandır.

Güçsüzlük sevgi üretememektir. Erich Fromm

Cehennem, gönüllerde sevmek kabiliyetinin kalmamasıdır. Dostoyeveski

Sevgi herşeyi birleştirir. Abdulkadir Geylani

Sevgi her zaman karşılık görür, kin de. Dostoyeveski

Sevgiyi, dünyadaki tüm kötülükler karşı bir zırh gibi giy. Bu zırh, hiçbir silahın delemeyeceği tek kalkandır. Peter Deunov

3. Sevgisiz bir insan boş bir kova gibidir, bu kova sadece sevgi ile dolar.

4. mutluluk iyi kalpli olmak

5. sevginin önemi nedir kısa olsun

6. hayyata hekes sevmiş sevilmiştir arkadaşlar

7. kısacık olsa olmazmıydı

8. kısa istemiştim yaaaa

9. ayyyyyyy çok işime yaradı hahahaybii

10. çok işime yaradı bu arada bu teknolofi tasarım sınavı için okulda yaptık yok beğenmemişte evde yapıp getircekmişim 120 kelime yazcam bu bana yeterde artar :D

11. çok sağolun çok işime yaradı bunu kim yazdıysa elleri dert görmesin aminnnn beni kurtardı

12. seni seviyom harun ve kıvanç

13. zaten kısaki bu asdsasdsasdsasdsadadss

14. sevgi başta Allah olmak üzere etrafındaki her şeyi sevmektir :)

15. hayatta var olan korunmaya değer en güzel duygudur.Dostluk sevgiyle kurulan bir şeydir.

16. sevgi bir insanın kalbini kırmayan bir duygudur.sevilmek çok önemlidir.

17. arkadaşlar sevgi her insan için çok önemlidir ama bazı insanlar var ki ya her kese kızar ya herkese vurur bu çok yanlış bir davranış lütfen herke herkese kardeşi gibi davransın

18. bir insanın içi sevgiyle doludur bu sevgi asla bitmez biterse yaşanmaz

19. sevgi insanların kalbini yeşerten bağlılık duygusudur

20. sevgini doğru kullan iyi yaşa kalbini temiz tut devrine devir çağına çağ kalbine kalp kat hayatını düzenli yaşa

Bu Sayfayı Paylaş