sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir açıklaması

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 30 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sponsorlu Bağlantılar
  sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir açıklaması
   
 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bir insan topluluğunu millet yapan en önemli nitelik, bireyler arasındaki dil, din, tarih, amaç ve kültür bırliğidir. İnsanlar bunları paylaştıkları ölçüde kendilerini içinde yaşadıkları toplumun bir parçası olarak görürler. İnsanları birbirlerine hem gönülden, hem zihinden bağlarlar. İşte ait olma duygusu dediğimiz şey böyle oluşur. Ortak kültür sayesinde bu duygu gelişir, güçlenir. Ortak kültür, bir milletin örf ve adetleri, destanları, sözlü ve yazılı edebiyatı ile sanatçının toplamı olarak ortaya çıkar. Kanımca Atatürk'ün söylediği cümle içindeki "sanat" sözcüğü, genel anlamda kullanılmıştır. Yani büyük olasılıkla kültür kavramı kastedilmektedir. Ama yine de, özellikle sanat boyutunu ele alacak olursak bir ulusun varlığını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu en önemli besinin sanat olduğunu söyleyebiliriz.
  Sanat, insanları yaratıcılığa ve üretkenliğe teşvik eder. Ortaya çıkan sanat yapıtları bir yandan o ulusun yaratıcılığını temsil ederken; bir yandan da ulusal gurur vesilesi olurlar. Ayrıca sanat, toplumsal olayları yorumlamak için farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Bu açı çok daha toleranslı ve özgürlükçüdür. Sanat katı kurallar tanımadığı için değişime ve gelişime hep açık olmuştur. Dolayısıyla milletlerin tarih içinde geçirdikleri evrim, büyük ölçüde sanat sayesinde olmuştur. 16. yy'da yaşanan Rönesansın etkilerinin günümüze kadar uzandığını söylemeye gerek var mı?
  İşte büyük Atatürk'ün sözlerinden çıkan anlam budur. Milletler sanatla, kültürle, edebiyatla beslenemezlerse yaşayamazlar. Kuruyup yok olurlar. Yani, çağlara ayak uydurmanın ve kendini geliştirmenin yolu önce sanattan geçer. Birlikte üretip, birlik içinde paylaşılan bir kültür o toplumun yaşam garantisidir.
  Bu harç olmazsa gerçekten o milletin hayat damarlarından biri, belki de en önemlisi kopmuş demektir.
  Sinan Aksoy
   
 3. yaa bunun daha kısası yok mu
   
 4. aynen daha kısası yok mu çok uzun :(
   
 5. çok uzun ya kısası yokmu? :(
   
 6. bu kadar kolay bir şeydi hah
   
 7. arkadaş ya daha kısası yok mu?Hepsi uzun 1 ya da 2 cümle yeter.
   
 8. çooookkkkkkkk kısa :(
   
 9. ya bunun kısası ykmmuu bana azı lazım 5-6 satır çok az dğil çokta değil ortaaa :Daslında ben brdan çıkardımd olsun :D
   
 10. daha kısa lütfen 30 dkye hazr olması geerek
   
 11. aynen daha kısası yokmu
   
 12. çk kısaymış maşallah :)
   
 13. şartsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur sözünü lütfen şimdi açıklayınnn
   
 14. Sanat anlayışının bir toplum için nederece önemli olabileceğini anlatmaya çalışan bir sözdür.
   
 15. çok çok çok kısaaaa istiyorum ama bu çok çok çok uzun bnm yazacağım 1 2 cümle olmalı bu çok uzun ya kısası yokmu
   
 16. daha uzun olsa iyimiş :)
   
 17. Sanat, toplumdaki en önemli unsurlardandır. Sanata gereken değeri vermeyen ülkelerin sonu vahimdir. Atatürk; ‘ Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ Bu sözden, milletin temel yapısını sanatın oluşturduğunu anlıyoruz. Sanatsız bir millet ilerleyemez, çağa ayak uyduramaz ve böylelikle de diğer ülkelerin sömürgesi altına girmek zorunda kalır. Her devlet, toplumda iz bırakan ve unutulmayan kişiler adına heykeltıraş yaparak duygularını sanatla ortaya koyar. Ünlü besteci Beethoven, ölmeden önceki son senfonisini çok sevdiği babası adına yaparak, hissettiği duyguları açığa vurmuştur.
   
 18. çok kısa daha uzun lazım yaaaaaaaaaa
   
 19. Arada bul napak yani
   
 20. biraz daha kısa olsaydı keşke
   

Bu Sayfayı Paylaş