Rahmiye hatun kimdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 10 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Rahmiye hatun kimdir? konusu rahmiye hatunun hayatı kimdir yardımcı olur musunuz?
    Rahmiye hatun hayatı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

RAHMİYE HATUN (TAYYAR RAHMİYE)

Osmaniye’nin Kaziyeler Köyü’nden olan Rahmiye Hanım 9.Tümenin 1920 yılında Fransızlar ile yaptığı muharebeye müfrezesiyle katılmıştı. Başlıca görevi, keşif ve cephe gerisinde kundakçılık yapmaktı. Osmaniye yakınındaki demiryolu tünelini o patlatmıştı ve bölgedeki düşmanın cephane ikmalini büyük sekteye uğratmıştı. 1920’de Fransızlara karşı harekete geçildiği sırada askerlerde bir duraksama olunca “Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” demiş ve aynı muharebede ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olmuştu.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Nisan 2015
  2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

RAHMİYE HATUN (TAYYAR RAHMİYE)

Osmaniye’nin Kaziyeler Köyü’nden olan Rahmiye Hanım 9.Tümenin 1920 yılında Fransızlar ile yaptığı muharebeye müfrezesiyle katılmıştı. Başlıca görevi, keşif ve cephe gerisinde kundakçılık yapmaktı. Osmaniye yakınındaki demiryolu tünelini o patlatmıştı ve bölgedeki düşmanın cephane ikmalini büyük sekteye uğratmıştı. 1920’de Fransızlara karşı harekete geçildiği sırada askerlerde bir duraksama olunca “Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” demiş ve aynı muharebede ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olmuştu.

3. evet doğru yazdın ama bişeyi orta bölümde eksik bıraktın ama yinede teşekkür ederiz.

4. ben sana çokkk teşekkür ederim ödevden senin sayenle 100 aldım

5. teşekkür ederim eminim senin sağyende 100 alacağım

6. doğumundan itibaren olsa daha güzel olurdu am yinede tşk

7. çoooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkk teşekkür

8. tşk ederim ama çok kısa olmuş biraz uzun yapsan daha iyi olurdu 8ol

9. bu konu bana ödevimde yardımcı oldu

10. osmaniyede yaşamıştır.

11. çok çok teşekkur 100 alcak kuzi

12. vallah a nedım cok güzel olmuş san cok teskkur ederım senın sayende 100 alacagım :D

13. rahmiye hatun sana çok borçluyuz ama rahmiye hatunun gerçek adı tayyar rahmiye birde size çok teşekkür ederim size çok güzel olmuş ben bunu sadece ders için değil öğrenmek için bu bilgiyi kulandım :) ah birde tayyar rahmiye hanım çok fedakar birisiymişsini

14. tşkkür adiyorum sizin sayenizde noum yüksek gelecek

15. doğrusu helal olsun beeeeeeeeeeeeee

16. hiç yardımcı olmadın ama yinede tşk ederim sonuç olarakta öğretmenden aferin aldım ..
    .........

17. ben bunu ödevim ama doğumu yazmıyo

18. ben size hayatını soruyom siz nediyonuz kardeşim!!!! :D

19. Rahmiye Hatun gerçek ismi, Tayyar Rahmiye hitabıdır. :)

20. coooooook tsk ederim

Bu Sayfayı Paylaş