Pil Nedir - Pilin Yapısı - Pil Hakkında Bilgi

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Pil Nedir - Pilin Yapısı - Pil Hakkında Bilgi konusu Pilin Yapısı
    Pilin Yapısı Hakkında Bilgi

Piller, en çok kullanılan doğru akım kaynaklarıdır. Bütün pillerin yapısı temelde aynı olup bir elektrolit içerisine batırılmış farklı iki elektrottan oluşur.

Piller kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürürler. Pilde oluşan yük-seltgenme ve indirgenme olayları sonucunda pilin (+) ve (-) kutupları arasında potansiyel farkları oluşur. Elektron fazlalığı olan negatif kutupta düşük potansi-yel, elektron azlığı olan pozitif kutupta ise yüksek potansiyel oluşarak iki kutbun birbirine iletken bir telle bağlanması halinde negatif kutuptan pozitif kutba doğru elektronlar hareket eder. Bu işlem pilin iki kutbunun da potansiyeli eşit olunca biter ve bu anda pil tükenmiş olur, yani daha fazla akım üretemez. Pi-lin uçları arasındaki potansiyel farkına pilin voltajı veya gerilimi denir ve V ile gösterilir. Pilin uçları arasındaki potansiyel farkı da voltmetre ile ölçülür.

2. Ben her zaman bu ysiteden ödev yapacam

3. Tşk ödevden 100 aldım

4. artık bu siteden ödev yapmayı ben de düşünüyorum

5. ya gerçek olup olmadıgı hakkında kuşkularım var

6. süper ben burdan ypacam ödevi

7. bu siteyi çok beğendim

8. Seltgenme ne demek acaba?

9. ya bu site ne güzel ya

10. gerçektende güzelmiş çok beğendim

11. Süper site ya çok güzel

12. bu sitegerçekten süperrr bir sitee bayıldım ödevlerimi burdan yapacağımm :)

13. teşekkürler.100.aldım

14. valla bende busiteyi sevdim

15. fazla kısa ama güzel...

16. ben elektrik okuyorum elektrik akışı '+' dan '-' ye doğrudur

Bu Sayfayı Paylaş