Nota Süreleri - Sus İşaretleri - Ses Değiştirici İşaretler

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 17 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. _Mr.PaNiK_

_Mr.PaNiK_ Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Nota Süreleri - Sus İşaretleri - Ses Değiştirici İşaretler konusu
    Nota Süreleri

Porte üzerine yazılan notaların sürelerini şekillerine bakarak anlayabiliriz. Örneğin birlik LA notasını flütle çalacaksak, LA sesini 1-2-3-4 şeklinde sayarak ve kesintisiz olarak 4 vuruş süresince çalarız.

Sus İşaretleri

Müzik yazısını oluşturan sesler, sesli ve sessiz süreler olarak ayrılır. Sesli süreler değişik zamanları içeren notalar, sessiz süreler de o zamanlar kadar değeri olan sus

işaretleridir. Yedi nota biçimine karşılık yedi susma biçimi vardır.

Ses Değiştirici İşaretler

Sesleri inceltmek ya da kalınlaştırmak için ses değiştirici işaretler kullanılır. Bu işaretler notanın önüne, çizgilere ve boşluklara yazılır.

Geçici değişikliğe uğrayan sesler ölçü içinde işaretle gösterilerek belirtilir. Bu durumda ses değiştirici işaret sadece bulunduğu ölçü içinde etkili olur. Aşağıdaki parçada birinci ölçüdeki Sİ BEMOL ve ikinci ölçüdeki FA DİYEZ bu duruma birer örnektir.

Ses değiştirici işaretler dizeğin başına, anahtardan hemen sonra yazıldıklarında şarkı boyunca ait oldukları sesi etkilerler. Aşağıdaki şarkıda bütün FA notaları DİYEZ alarak çalınır veya söylenir. Bununla birlikte herhangi bir FA notasının NATÜREL olarak çalınması veya söylenmesi istenirse sadece o notanın önüne NATÜREL işareti konulur ve sadece o ölçü içinde geçerli olur, bir sonraki ölçüden itibaren FA, DİYEZ almaya devam eder.

2. Gerçekten keman Sınavım iç,in çok iyi oldu çok teşekkür ederim :)

3. Notaların altına bir kısa çizgi konulması ne anlama geliyor ??

4. Teşekkürler ödevimi yaptım =)

5. harika bir site bence ödevimi yaptım

6. İnş. yardımı olur kardeş .. BÜyük skıntılıyım napcam blmeyem yardımcı geldi bras sayfa eme bmeyrem ki kazanıram ..dualarınız hakkola

7. teşekkürler ama aradığım bu değildi

8. ya çok amaçok tesekkür ederim beni zor müzik ödevinden kurtardınız

9. beyler bana sölfej lazım muzik sınavı yarın olacam aacil yardım 6. sınıf

10. çoooooooooooooooooooooooooooooooooook beğendim thank youuuuuuuuuuu

11. tesekkürlerrrr arkadaslar

12. hiçbir işime yaramadı ama genede saolun

13. burdaki bilgiler işime yaradı saolun

14. müzikten sınavım vardıııııııııı bbu bilgilerin hepside çıktı sınavda sizlere çokkKKKKKKK
    TEŞEKKÜRRRRRR EDEİYORUMMMMMMMMMMMMMMM
    95 ALDIM OLEYYY
    SİZ,İN SAYENİZDE
    THANK YOU...

15. teşekkürler sağol ödevimi yaptım

16. ya yarın sözlü var çok saolun

17. teşk. ama istediğim bu değil

18. Sus İşareti başka değil miydi ya :( :( Hoca başka öğretti şimdi arada kaldım :( :(

19. çooook teşekkür ederim taam istediğim ve aradığım buydu gerçekten çok sağoluuun :D

20. bende beğendim ama bizim hoca böyle istemiyor yine de ellerinize sağlık

Bu Sayfayı Paylaş