Ne zaman nerede besmele çekilir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 4 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    ne zaman nerede besmele çekilir

2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Farz olduğu yerler:

Hayvan keserken, Besmele çekmek farzdır. Besmelesiz kesileni yemek haramdır.

Vacib olduğu yerler:

Namaz dışında Fatiha okumaya başlarken Besmele çekmek vacibdir. Şafii mezhebindeyse, her zaman Fatiha okurken Besmele çekmek farzdır.

Sünnet olduğu yerler:

Namazda her rekâtta Fatiha’dan önce, gusletmeye ve abdest almaya, yiyip içmeye, mektup yazmaya ve her faydalı işe başlarken Besmele çekmek sünnettir. Namaz dışında, Fatiha’dan başka bir sure okumaya başlarken de, Besmele çekmek sünnettir.

Müstehab olduğu yerler:

Namazda, Fatiha ile zamm-ı sure arasında Besmele çekmek, caiz veya müstehabdır.

Mubah olduğu yerler:

Yürümeye, oturmaya, kalkmaya ve her mubah işe başlarken Besmele çekmek mubahtır.

Mekruh olduğu yerler:

Avret yerini açarken, necaset bulunan yere girerken, Berae suresini önceki sureye bitişik okurken, sigara içmeye ve bunun gibi kötü kokulu, mesela soğan, sarımsak gibi şeyleri yemeye başlarken ve sakal tıraşı olmaya başlarken Besmele çekmek mekruhtur.

Haram olduğu yerler:

Haram işlemeye başlarken Besmele çekmek haramdır. Haramlığını kabul ederek yaparsa haram olur, harama önem vermeden veya helal kabul ederek yaparsa küfür olur.

Küfür olduğu yerler:

Bizzat kendisi haram olan mesela, şarap içmek, zina etmek, domuz eti yemek gibi haram olan işleri yapmaya başlarken, Besmele çekmek küfür olur. Burada, haramı helal saydığından veya harama önem vermediğinden dolayı küfür oluyor.

3. Ellerine Saglık teşekkürler

4. Sağol çok işime yaradı :D:):I:p:(

5. aradığım soruları bulamıyorum besmele nerede çekilir

6. çok teşekkürle din ödevimden 100 aldım.

7. aynn çok tşk 100 aldım yhaa

8. hahahahahahahaha dinden 100 den 5 aldım

9. inşallah o 100 alan arkadşlar gibi 100 alırım teşekürler

10. 100aldımhep yani bütün sınavlardan

11. çoooooooook işime yaradı teşekkürler

12. sizin sayenizde sınavdan 100 aldım

13. besleme nerelerde çekilir

14. sağol bana çok kazımdı

15. ben bundan 100 aldım

16. sağol din performansından 100 alıcam

17. O süper işime yaradı be :D xD

18. ellerinize saglık çok güzel hazırlamışsınız allah razı olsun