Mitozun canlılar için önemi ve büyüme üreme ile ilişkisi nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 23 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    mitozun canlılar için önemi ve büyüm üreme ile ilişkisi nedir

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Mitoz Bölünmenin Önemi

Mitoz bölünme kısaca canlılığın devamını sağlayan hücre bölünmesi olarak nitelendirilebilir.Mitoz bölünmenin canlılar için en büyük önemi sürekliliğini sağlaması açısından dikkate alınmalıdır.Canlıların sürekliğini mitoz bölünme ile sağlamaktadır.

Mitoz Bölünme İle;

• Hasarlı dokular mitoz bölünme ile yenilenir
    Örnek vermek gerekirse; vücudunuzun herhangi bir yerini kestiğiniz vakit yaranın iyileşmesini mitoz bölünme sağlar
    • Mitoz bölünme sayesinde canlılar büyür ve gelişir,
    • Yaşlı hücreler yerini genç hücrelere bırakır.
    Mitoz sayesinde gelişim, tedavi gibi olaylar olur. Yaralarımız mitoz ile iyileşir, gelişimimiz mitoz sayesinde olur… Vücut hücrelerinde meydana gelir. Mitoz bölünmeyle yaralanan ve yaşlanan hücrelerin yerine yeni hücreler meydana getirilir. Organizmanın büyümesi ve yaraların onarılması mitoz bölünme sayesinde olur. Bitkilerin sürgünlerinin uçlarında mitoz bölünme yoğun bir şekilde görülür. Mitoz tek hücreli canlılarda üremeyi sağlar. Mitoz bölünme başlamadan önce DNA kendini eşler.

3. mitoz bölünmenin canlılar için önemi büyüme ve üreme ile ilişkisi

4. çok tşk ederim selen

5. teşekkürler iskenderundan ibrahim

6. Çok teşekkür ederim mecburen kısaltarak yazdım seLin :D tsekkrler .:D

7. çok teşekürler selinn sağol :)

8. çok tesekkür edrim fen çalısma kitabımdaki ödevimi kolayca yapabildim yozgat büşra :D :) :p

9. selen çok teşekkür ederim süpersin arkadaşım :) harikasın sen dörtdörtlük işte alkışlar süper süper :)

10. çok teşekkül edelim fen çalışma ödevimi yaptım içime yaladı süberr:)bravooo

11. çokkk saolun :) :D :p

12. çok saol selen sayende yapabildim ödevimi

13. selen çok sağol sayende ödevimi çok kolay yaptım

14. sagol selen teşekkürler

15. çok teşekkür ederim bunu kim yazdıysa ellerine sağlık.

16. ewet ya sperrrrrrrr bn tam olarak 100 aldım ama ablam örense interneten araştırdığımı bana kızar çünkü aklımdan yapmadığım için ablam polistir ama ona sölemeliyim bn hiç yalan sölememişim teşekütler :)

17. thank you çok işime yaradı

18. çok teşekkürler.mitozun canlılar için önemini cevaplayamam

19. çok da ii değil:F konuda fazla içerik yok

20. Teskkrler selencim öptüm kocamannn :)

Bu Sayfayı Paylaş