Metal Çifti, Metal Çifti Nedir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Eylül tarafından 28 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  Metal Çifti - Metal Çifti Nedir?


  • Farklı metallerden yapılmış eşit uzunluktaki iki çubuk bir birine perçinlenerek metal çifti yapılabilir. Bu iki çubuk, perçinli oldukları için ısıtıldıklarında bağımsız olarak hareket edemezler. Fakat uzama katsayıları bir birinden farklı oldukları için biri diğeri üzerine bükülür.


  METAL ÇİFTİ


  • Metal çiftlerinin birçok kullanım alanları vardır. Bunların en önemlisi elektrik termostatlarıdır. Termostat sıcaklığı kontrol altına alarak sabit bir değerde tutmaya yarayan bir alettir. Elektrikli şofben, elektrikli ütü, evlerdeki radyatör türü ısıtıcılar termostatlı aletlerdir.


  METAL ÇİFTİ


  • Bu aletlerde sıcaklık arttığında metal çifti bükülür ve devreyi keser. Bir süre soğuyunca metal çifti soğuyarak eski durumuna gelir ve devreyi tamamlar. Isıtıcı çalışmaya başlar. Böylece aletin sabit sıcaklıkta çalışması sağlanır.


  METAL ÇİFTİ


  • Yangın alarmlarında sıcaklık arttığında metal çifti yukarı bükülerek elektrik devresini kapatır ve zil çalar. Aynı zamanda metal termometrelerde ve flaşörlerde metal çiftleri kullanılarak yapılan araçlardır.
   
 2. metal çiftlerinin deneyi hakkında bilgi veriniz
   
 3. metal çifti nerelerde kullanılır?metal çifti nasıl çalışır?
   
 4. CEVAP: Her maddenin genleşme miktarı farklıdır. Maddelerin bu özelliğinden Metal çiftleriden yararlanılarak metal çiftleri geliştirilmiştir. günlük yaşantımızda kullandığımız termostat, ütü, fırın,Buz dolabı, ve su ısıtıcısı gibi araçların sıcaklığını belli değerlerde tutmakta yararlanır. Metal çiftleri sıcaklık farkından yararlanarak mekanik bir yer değiştirme elde etme mantığı ile yapılan araçlardır. Adında anlaşılabileceği gibi bir metal çiftinden ibarettir. Genleşme katsayıları farklı iki metal aynı uzunluk ve genişlikte kesilip üst üste yapıştırlır. Böylece metal çifti dediğimiz şey elde edilmiş olur.
  Peki nasıl oluyorda sıcaklık farkını mekanik yerdeğiştirme olayında kullanıyoruz diye bir soru gelebilir aklınıza. Bunu da kısaca açıklayalım. Kullandığımız metallerin farklı genleşme katsayılarına sahip olduğunu belirtmiştik. Yani bu metalleri belli bir müddet ısıttığımızda iki metalde farklı oranda uzayacaktır. Bunlar birbirine yapışık olduğu için genleşme katsayısı yüksek olan daha fazla uzamaya çalışacak ve genleşme katsayısı küçük olan meta tarafına doğru bükülecektir.
   

Bu Sayfayı Paylaş