Luise Pasteur Neyi Bulmuştur ?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 18 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Luise Pasteur neyi bulmuştur ?

2. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Louis Pasteur

Louis Pasteur (Lui Pastör) (d. 27 Aralık 1822 Dole, Fransa - ö. 28 Eylül 1895 Saint-Cloud, Fransa) Fransız mikrobiyolog ve kimyager.

Kuduz Aşısı

Joseph Meister adlı bir çocuk kuduz bir köpek tarafından on dört yerinden ısırıldığında, anne ve babası çocuğu Louis Pasteur'e getirdiler
    . Bu bilim insanı daha önce sadece hayvanların üzerinde denemiş olan kuduz aşısını çocuğa uygulamakta tereddüt etti. Pasteur bunu ancak, kendisine gelen iki doktorun, çocuğun kuduz hastalığından her durumda öleceğini ve başarılı olursa yöntemin kuduz hastalığına bir çare olabileceğini söylemesinden sonra denemeye karar verdi. Aşının başarılı olması bu öldürücü hastalığın önlenmesi ve aşıların geliştirilmesi için büyük bir adım oldu.

Pastörizasyon

Pasteur'ün, özellikle mayalanma olayında ve bulaşıcı hastalıklarda mikroorganizmaların sorumlu olduğunu kanıtlaması, kendiliğinden türeme teorisini çürütmesi, şarap, bira, süt, meyve suyu gibi mayalanabilir sıvıların uzun süre bozulmadan saklanabilmelerini sağlayan "pastörizasyon" adlı konserve yönteminin gelişmesini sağladı
    .

Bu yöntemde, sütü 63 °C'de otuz dakika süreyle ısıtmak ve sonra hızlı bir biçimde soğuttuktan sonra sütü kapalı ve sterilize edilmiş şişelere koymak gerekiyordu
    . Buna benzer bir yöntem (UHT) sütü mikroplardan arındırmak için günümüzde de kullanılmaktadır.

3. Gönül

Gönül Üye

Bu soruyu ben sormuştum.Yani Kuduz Aşısı'nı buldu . Değil mi ?

4. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Louis Pasteur fransız kimyâcı ve mikrobiyoloji ilminin kurucusudur. 27 Aralık 1822’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Arbois’taki okullarda tamamladıktan sonra Besanson’daki Kraliyet Yüksekokuluna girdi. Paris’teki Yüksek Öğretmen Okulunda1845’te lisansüstü, 1847’de de doktora çalışmasını tamamladı. 1857’de mezun olduğu okula dönerek, 1867’ye kadar orada ilmî etüdler direktörü olarak çalıştı. 1862’de İlimler Akademisine, 1873’te Tıp Akademisine seçildi. 1888’de yeni kurulan Pasteur Enstitüsünün direktörü oldu. Pasteur, mikroorganizmaların fermantasyona ve hastalığa sebep olduğunu ispatladı. Kuduz, şarbon ve tavuk kolerası gibi hastalıklar için aşıyı bulup tatbik eden ilk kişi Pasteur’dür.

5. kuduz aşısını bulmuştur

6. kuduz aşısını tabiki de

7. luis pastör kuduz aşısını bulmuşturr

8. evet güzelmiş çok beğendim

9. abi çok iyi yha :DDDDDDDDDDDDDDD

10. sayelerınde yeni bılgılere sahıp oldum

11. iyi işimize yaradı yani:D

12. abi valla bunun gibi insan görmedim:D:D:D:D:D:D:D.D

13. onu bizde biliyoruz
    kuduz aşısını bulduğunu

14. Luis pasteur kuduz aşısını bulmuştur ve üzerine kristal yapıyı ve aşı hazırlamasını bulmuştur. Luis pasteur échole normale 'de fen bölümünü bitirmiş ve fizik ve kimya dallarında "Doktor"ünvanını kazanmıştır.Bu kadar çalışması'da onu profesörlüğe taşımıştır.Bu kadar kısa bir sürede adını duyurmayı başarmıştır ve bu onu gururlandırmıştı.Pasteur'un özelliklerinden biride mayalanma olayında ve bulaşıcı hastalıklarda mikroorizmaların sorumlu olduğunu kanıtlaması,kendiliğinden türeme teorisini çürütmesi şarap,bira,süt gibi mayalanabilir sıvıların saklanabilir hale getiren"postorizasyon"gelişmesini sağladı. BU KISIMI OKUDUYSAN ALLAH SENİ BAĞIŞLASIN.

15. bence bu site her yerde yayınlanmalı

16. tabikide kuduz asısı :)

17. sütün içindede olduğu gibi pastörizeyi buldu ve buna kendi soy ismini koydu

18. Kuduz aşısını bulmuştur

19. WOW ! He is louis Pastör ! I love Louis

20. kuduz aşısını bulmuştur

Bu Sayfayı Paylaş