karadeniz bölgesinde neler yetişir

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 20 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    bulamadım o sitede inşallah burada çıkar allah'ım nolurr çıksın ya

2. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Karadeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Nelerdir

Bölgede yetişen başlıca tarım ürünleri;

Fındık : Trabzon, Giresun ve Ordu başlıca üretim alanlarıdır. Türkiye toplam üretiminin % 85′i bölgeden karşılanır.

Çay : Giresun’dan Gürcistan’a kadar olan kıyı şeridinde yetiştirilir. Rize çevresinde yoğunlaşır. Türkiye toplam çay üretiminin %100′ü bu bölgeden karşılanır. Tabii ekim alanı en dar olan ürünlerimizdendir.

Tütün : Daha çok Orta Karadeniz Bölümü’nde (Samsun, Amasya ve Tokat çevresi) yetiştirilir. Ayrıca Batı Karadeniz’de Düzce dolaylarında da üretimi yapılır. Türkiye toplam tütün üretiminin %13′ü bölgeden karşılanır.

Mısır : Bütün kıyı boyunca yetiştirilir.

Elma : Bölgede Amasya başta olmak üzere Kastamonu ve Tokat çevresinde yetiştirilir.

Şekerpancarı: Amasya, Tokat, Kastamonu çevresinde tarımı yapılmaktadır.

Keten-kenevir: Kastamonu başta olmak üzere Sinop, Zonguldak çevresinde tarımı gelişmiştir.

Soya Fasulyesi: Ordu- Giresun çevresinde tarımı yapılmaktadır.

Zeytin: Soğuktan korunmuş Çoruh vadi oluğunda ( Artvin -Yusufeli) tarımı yapılır.

Turunçgiller: Kış ılıklığı sebebiyle Rize çevresinde tarımı yapılır.

Kivi: Son yıllarda Rize ve Trabzon çevresinde tarımı yapılmaya başlamıştır.

Ayrıca burdaki konuyada göz atabilirsiniz

http://www.frmartuklu.net/karadeniz...-urunler-karadeniz-bolgesinde-ne-yetisir.html

Son düzenleme: 17 Aralık 2013
  3. ya biz ne yetişti diye sorduk ne geldi? aMA YİNEDE BEĞENDİM Bu arada güneşi beklerkenin 23. bölüm fragmanını izlediniz mi

Bu Sayfayı Paylaş